Junius 19-én délelőtt közel 250-en gyülekeztek Bódvaszilason
helybéliek, környező településekről, továbbá erdélyi, szlovákiai,
kárpátaljai magyarok, hogy résztvegyenek a Trianoni békediktátum 90-ik
évfordulóján megrendezett megemlékezésen, egyben a Trianoni Emlékmű
átadásán, leleplezésén. A református templomban ünnepi istentisztelettel kezdődött a megemlékezés, melyen résztvettek a római és görög katolikus egyházak lelkipásztorai is. Az istentiszteleten Bódis Ferenc Végvári (Erdély)
testvérgyülekezet lelkipásztora hirdetett igét. Meleg Attila református lelkipásztor, a békediktátum gyalázatos eseményeiről beszélt, hogy országunk területének kétharmadát, lakosságának egyharmadát csatolták el úgy, hogy csak a hatalomvágy és férevezetés számított, a békét diktálóknak. Ezek után az emlékmű leleplezése és megálldása következett.
Az emlékművet Bíró Ildikó a Polgári Magyarországért Alapítvány
kuratórium tagja és Dobos János (az emlékmű készítője)helyi lakos leplezte le, majd az egyházak képviselői azt megszentelték és megálldották.
Bíró Ildikó, Molnár Oszkár (országgyülési képviselő) Baksy
Mária (esperes asszony) Tóth Sándor polgármester, Szaniszló János
(edelényi kistérség elnöke) Tóth Tibor (Rákóczi Szövetség elnökségi
tagja) mondtak ünnepi beszédeket.
A bódvaszilasi körzeti ált. iskola mazsorett csoportja vezette be az
emlékműsort, a bódvaszilasi református vegyeskar, Melegné Feldmár Margit szavalata, Péderi (Felvidéki) Csemadok Alapszervezet nagysikerü műsora
következett, majd ismét megszólalt Tóth György tárogató művész hangszere, Szkibo Kinga, Dobos János versét adta elő mely erre a napra íródott.
Végül koszoruzás, majd közös ebéd következett, amelyre mindenkit
szeretettel vártak.
Bár, Juhász Gyula, Trianon cíművesében azt mondja:"nem kell beszélni róla, de mindig emlékezzünk rá" mégis eljött az idő úgy érezzük mindannyian, hogy nem csak emlékezni kell rá hanem beszélni is kell róla. Hisszük, hogy Isten kezében újra egy lesz nemzetünk határok nélkül.
Tamás István alpolgármester
Köszönetet mondunk a Polgári Magyarországért Alapítványnak, az emléktábláért, valamint Dr. Ódor Ferencznek a B-A-Z megyei közgyűlés elnökének, Molnár Oszkár országgyülési képviselő úrnak és Dobos János úrnak, akik önzetlen segítsége nélkül, nem valósulhatott volna meg ez a multat idéző és jövő felé mútató emlékmű. Továbbá megköszönöm annak a közel 100 szilasi embernek és a környező települések vezetőinek, hogy önzetlenül támogadták az egyházközségünk által kezdeményezett emlékmű álítását. Istené legyen érte a dicsőség!
Meleg Attila ref.lp.