Figyelembe vettük az Egyházi Jövőkép Bizottság ajánlásait, kérdéseit, ugyanakkor nem feltétlenül a kitöltendő táblázat szerint foglaljuk össze a véleményünket, igei látásunkat ezekről a kérdésekről.
Az újhelyi református gyülekezet közössége már közel két évtizede a Mt 5,14-ből eredezteti küldetését: „Ti vagytok a világ világossága. Nem rejthető el a hegyen épült város.”
Sátoraljaújhely városa a hegyre igyekvő utcáival messziről látható. A gyülekezet, mint a zempléni egyházmegye egyik legnagyobb közössége, szintén „nem rejthető el”. A várost a Trianonban hozott döntés kettévágta, ennek jelei ma is láthatók. Ugyanakkor a határmentiség küldetést is jelent nekünk, a felvidéki magyar reformátusság felé is ki kell nyújtanunk kezünket.
A térség és benne a város fogyatkozik. Az egész vidék munkaerő megtartó képessége igen alacsony. Nemcsak fiatalok, hanem egész családok mennek el máshol boldogulni. Az ezredfordulón még 18 ezres városban most alig haladja meg a 15 ezret a lakosok száma.
A reformátusság is fogy. A 2001-es népszámláláskor mintegy 4400-an vallották magukat reformátusnak. A 2011-es népszámlálás (sokat vitatott) kérdésére 3055-en tették ugyanezt.
Jelentős mértékű külső fogyatkozással néz szembe a gyülekezet. Ugyanakkor a belső erősödés jeleit is látjuk. 2001-ben a választói névjegyzékünk 1330 tagot számlált, jelenleg pedig 1400-at valamivel meghaladja a választók száma. Pedig sok rendszeres templomba járó tagot temettünk el tízegynéhány év alatt!
A vasárnap délelőtti látogatottság 240 volt az ezredfordulón. Most kevesebb: az átlaglétszám 217. Ugyanakkor a mostani években megerősödött a vasárnap reggeli gyermekistentiszteleti létszám, 15-20-ról 40-50-re növekedett, szinte családi istentiszteletté nőtte ki magát. Ha a két istentiszteleti formát nézzük, itt is inkább a belső erősödést látjuk. A fogyás elsősorban az esti, illetve hétközi alkalmakon tapasztalható, ezekről nagyon hiányoznak a régi hűséges templomba járók, akik a TV-sorozatoknál fontosabbnak tartották a bibliaórát vagy az esti istentiszteletet. Sajnos, a közbiztonság sem javult az elmúlt évek alatt. Van, aki emiatt nem mer eljárni bizonyos alkalmakra.
Az egy város, egy gyülekezet modellt áldásosnak tartjuk. Fontos, hogy a nagy közösség kisebb közösségekből épüljön fel. Ezért a presbitériumot is igével élők közösségeként fogjuk fel, emellett aktívan működik a nőszövetségi közösség, akik szintén rendszeresen együtt vannak az ige körül. Van ifjúsági és gyermekközösségünk, énekkarunk, olvasókörünk, s nyugdíjas körünk is sokáig működött. A lelkészek és hitoktatók is jó munkatársi, testvéri közösségként igyekeznek szolgálni Isten dicsőségét.
A legújabb – s az egész gyülekezet életét meggazdagító – közösség egy általános iskola. 2012-ben indult 1-4 osztállyal az egyházkerületi fenntartású Petőfi Sándor Református Általános Iskola. Ennek az intézménynek a tanári kara, a szülői és diákközössége eredményesen integrálódik a gyülekezet egészébe, szinte vérfrissítést jelent egyházközségünk számára. Persze fordítva is igaz: a gyülekezet jelenléte, figyelme, szolgálata segíti az iskolát igazi küldetése teljesítésében.
S még egy közösség van, amely felé gyülekezetünk figyelme fordul. Most van alakulóban egy református cigány gyülekezet a városunkban. Imaházukban mi is végzünk szolgálatot, igyekszünk segíteni fejlődésüket, s megtalálni a két közösség találkozási pontjait.
A gyülekezet építésében legfontosabbnak tartjuk az élő ige hirdetését. A gyülekezet jövője ebben van, s nem szervezési kérdésekben. Fontos a jól felépített és következetes istentiszteleti élet, a liturgia közösségi jellege. Vasárnaponként gyülekezeti tagok is részt vesznek a liturgia vezetésében. Az élő ige teheti aktívvá a gyülekezetet, Krisztus evangéliuma késztethet mindnyájunkat arra, hogy ne csak hallgatói, hanem továbbadói is legyünk az igének, s hogy megszentelt életet éljünk, és készek legyünk a diakónia és a misszió végzésére.
A sátoraljaújhelyi református gyülekezet jövőképe – a körülmények romlása ellenére – reményteli, mert a jövő Urára néz.
Deák István főgondnok Dr. Kádár Ferenc lelkipásztor