2022.06.28.-2022.07.02. között iskolánk 40 tanulója a Határtalanul Program keretében délvidéki tanulmányúton vett részt.
A pályázat címe: Szabadkától - Fiuméig, barangolás a Délvidéken, pályázati azonosító: HAT-20-01-0351.
Megvalósult Magyarország Kormányának támogatásával!
Első nap a Palicsi-tó partján tettünk sétát, ahol szecessziós fürdőépületeket, színpompás villákat láthattunk. Ezután Szabadka belvárosában megtekintettük belülről a magyar szecessziós Városházát, amelynek vitrázsairól nemzeti nagyjaink és királyaink tekintettek vissza ránk. Szabadka város központjában körbe jártuk a zöld és a kék szökőkutakat, Jakab és Komor szobrait, a Szentháromság szobrot, a Kaszinó épületét, a Népszínházat, majd végig sétáltunk a Korzón, útba ejtve a kaptáros házat is. Megcsodáltuk a magyar szecesszió egyik remekművét, a mézeskalács házat, vagyis a Raichle-palotát. Ellátogattunk a felújított szabadkai Zsinagógához, amely Európa második legnagyobb zsinagógája.
A 2. napon Péterváradon, a Kárpát-medence legnagyobb erődítményét és a kazamata - rendszert fedeztük fel. Ezután a várkapun átkelve megérkeztünk Nándorfehérvár várába, ahol Hunyadi és Kapisztrán lába által is koptatott köveken járva elénk tárult a Száva és a Duna összefolyása és azok a helyszínek, amelyek a történelmünk egyik leghíresebb csatájának helyszínéül szolgáltak. A diadal történetének felidézése után főhajtással és koszorúzással tisztelegtünk a várban található emlékkőnél.
A 3. napon Városnéző sétára indultunk Zágrábban, Horvátország fővárosában. Meglátogattuk a Káptalandombon emelt székesegyházat, sajnos csak kívülről, mert a földrengés óta nem látogatható. Ezután átsétáltunk a Felsővárosba (Gradac), itt található a Jellasics-tér és a Jellasics lovas szobor, majd a dombon felsétálva az öreg kapun át a Szent Márk-térre értünk. Itt található a horvát Szábor, vagyis az országgyűlés, amely a Szent Márk templomra néz, amelyen a Horvátország és Zágráb címerét Zsolnai cserépből rakták ki.
A 4. napon a Fiuméhez tartozó Tersattoba látogattunk. A Tersattoi Mária búcsújáró templom kápolnája magyar hadihajók emlékét őrzi (a Szent István, Viribus, Unitis, stb.).
"Az egész magyar hadiflotta itt parádézik a tersattói kápolna belső falán." Imádkoztunk és hálát adtunk. Ezután megismerkedtünk Fiume történelmi belvárosával, a korzón található Óratoronnyal, a kikötővel és annak magyar felirataival. Meglátogattuk a magyar időben épült piacot, a színházat, és egyéb fontos épületeket tekinthettünk meg: a Kormányzói Palota, a Magyar Királyi Tengerészeti Hatóság épülete, az Adria-palota és az Adria Magyar Királyi Tengerhajózási Rt. székháza. Felkerestük a magyar feliratú kikötői bójákat és a Baross emléktáblát.
Az utolsó napon hazafelé megálltunk Varasdon. Városnézésünk során felkerestük az Erdődyek várkastélyát és tettünk egy sétát Európa talán legszebb barokk belvárosában.Ezután Csáktornyán a Zrínyiek sasfészkében tettünk egy sétát a csáktornyai várnál. Elsétálunk a Zrínyi fához, Zrínyi teljes alakos szobrához is.