Bárkaépítés az abaúji dombok között

LXIII. évfolyam 4. szám / Abaúji Egyházmegye

Különleges vasárnapi istentisztelet résztvevői lehettek november 20-án a göncruszkaiak. Az alkalom a „családi vasárnap" nevet viselte, jelezvén, hogy nem csupán generációk ülnek egymás mellett nagycsaládként az egészen piciktől a legidősebbekig, de részei lehetünk Isten nagy családjának is Jézus Krisztusban.

A lelkipásztorok, valamint a gyermekek humorosan komoly kosztümös-bábos jelenetét megalkotó pedagógusok Noé történetét állították a középpontba, de mindenki kivette a részét a bárka építéséből.

A gyülekezeti ének után ifjúsági énekekkel kezdtük el a lelki építkezés megalapozását. Bár ma még nem általános a gitár és a szintetizátor használata, a gyülekezet tagjai együtt énekeltek vendégzenészek segítségével. Az éneklés, lelki ráhangolódás után rövid igehirdetés hívta fel figyelmünket a történet néhány hangsúlyos gondolatára. Noé nem menekült el a feladat elől, nem várt másra, hozzákezdett az értelmetlennek tűnő építéshez, mint ahogyan mai keresztyén közösséget építő küldetésünkben sem kaphat senki tiszteletjegyet. Feladatot annál inkább. Göncruszkán a göncruszkaiaké az építés lehetősége és feladata. Ebből következhet, hogy ahol mi olvassuk e beszámolót, a mi gyülekezetünkké, a mienk.


Építő a közösség, az istentiszteletnek ez a különleges formája, és építő már maga a készülés is. A próbák, a közös gondolkodás, a szülők és gyermekek, pedagógusok, lelkészek, gyülekezeti tagok közös igyekezete a közös Ügy körül. Jól mutatta ezt mintegy szimbólumként a templom közepén felépített bárka, melyet alkotója úgy készített elő, hogy bármilyen nagy darabokból áll is, összerakható legyen, mint egy óriásjáték. Felnőttek készítik, gyermekek állítják össze, a legkisebbek kezükön bábokkal birtokba veszik, és beköltözik Noé, családjával és az állatokkal, és megtörténik két csoda. Az egyik, hogy a hajót korábban sohasem építő Noé bárkája fennmarad a vízen, alkalmas tehát arra, amire rendeltetett, és az a csoda is megtörténik, hogy a bárkán a farkas nem eszi meg a bárányt, a kutya nem bántja a macskát, és az emberek is képesek összezártságuk ellenére elviselni egymást, hogy célba érjenek. Elérjék a célt, mégpedig úgy, ahogyan a kis csiga mondta a nyuszinak: ezen a bárkán mindenki egyszerre ér célba.


Barnóczki Anita

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a

Jób 4

Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?

tovább

(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)

– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).

tovább

EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!

Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő. 

tovább

2017. november 13. hétfő

Szüret

Az én Atyám a szőlőműves. (Jn 15,1)

 

tovább

Dicsérje Őt a köd is!

Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!

tovább