Ifjúsági istentisztelet a Miskolc-Avasi gyülekezetben

LXIII. évfolyam 4. szám / Borsod-Gömöri Egyházmegye


„Én most a szádba adom Igéimet!" (Jer 1,9)



Hallottam nemrégen egy mai szerző kórusművét. Nem értettem! Biztosan az én hibám is. Azután hallottam a 42. zsoltárt, ahogyan Goudimel megálmodta, és felemelte a lelkem.

Mert ebben a harmóniában éreztem Isten jelenlétét. Az istentisztelet ezt a harmóniát jelenti számomra!


Megújuló istentiszteleti formákról sokat beszélnek mostanában. Szükséges, vagy nem? Mi maradjon, és mi változzon? Nem akarok erre választ adni, csupán arról szól a beszámolóm, hogyan lehet készülni egy istentiszteletre, hogyan lehet részesévé válni, és mi lehet a folytatása.


Amikor megszületett az elhatározás, legyen egy istentisztelet, ahol a gyülekezet fiataljai végzik a szolgálatot, és elkezdtünk erre készülni, egyikük azt kérdezte: mit fogunk csinálni?


Természetesen azt, amiről minden istentisztelet szól - válaszoltam nekik - Isten elé fogunk állni, előtte hajtunk fejet, és hozzá emeljük a szívünket! Erre készüljünk. De hogyan is fogjunk hozzá?


Először is ki kellett választani az Igét. Mit szeretnek a mai fiatalok? Hát bulizni! Akkor valami nagy buliról kellene beszélni. Valaki éppen nagy utazás előtt állt, és azt mondta, ő nem tud itt lenni. Hát persze! A téma adott: a királyi menyegző története (Máté 22,1-14). A király fia nagy vendégséget készít, elküldi a meghívót, elkészíti a lakomát, de a meghívottak nem jönnek el. Természetesen mindenki megmagyarázza: én éppen földet vettem, én most nősültem... Vajon ma milyen magyarázatot talál az ember? Fordítsuk le mai nyelvre! Miért nem jönnek ma a vendégségbe, miért utasítják el a király fiának, Jézus Krisztusnak a meghívását? Jöttek a válaszok, a mai magyarázatok, a példák, a történetek. Néhány ok arra például, miért nem mosakszik valaki: mert, gyermekoromban rám erőltették, mert csak különleges alkalmakkor mosakszom, például karácsonykor, meg húsvétkor, mert egyetlen barátom sem mosakszik, mert nyáron a fürdőszoba túl meleg, télen meg túl hideg, majd elkezdek mosakodni, ha idősebb leszek, meg több időm lesz rá. Milyen ismerős magyarázatok! Csak be kell helyettesíteni: miért is nem járok istentiszteletre? Aztán eljutottunk odáig, hogy mégis vannak, akik odaülhetnek a király asztalához. Nem a hivatalosok, hanem azok, akik kegyelmet kapnak, akik végül asztalközösségben ülhetnek együtt a királyi asztalnál. Nem azért, mert különbek, mert jobbak, hanem mert ünneplőbe öltözött a szívük, mert betöltötte őket a találkozás öröme. Mint a kis herceg rókájáét, akit megszelídített. „Mit jelent az, hogy megszelídíteni? - kérdezte a kis herceg. Olyasmi, amit nagyon is elfelejtettek - mondta a róka -, azt jelenti: kapcsolatokat teremteni. (Saint-Exupéry)


Akik pedig kapcsolatba kerülnek Krisztussal - éppen úgy, mint ezek a fiatalok -, kiállnak a nagy gyülekezet elé, ahogy a zsoltáros fogalmazza, és bizonyságot tesznek hitükről. Hogyan tapasztalták meg Krisztus jelenlétét a hétköznapokban és hogyan váltak ezek a találkozások ünneppé. Hogyan értették meg Jeremiás üzenetét: „Mielőtt megformáltalak az anyaméhben, már ismertelek... Ne mondd, hogy fiatal vagy, hanem menj, ahová csak küldelek, és hirdesd, amit csak parancsolok" (Jer 1,5-6).


Énekben, zenében, imádságban, szóban hangzott a hívás és szólt a hitvallás: nekünk Ünnep, ha az Úr házába mehetünk, ha Vele találkozhatunk.


Hogyan élték meg mindezt, mit jelentett nekik maguknak így szolgálni? Többet, mint amit kívülről láttak vagy hallottak sokan. Mert nem a forma, nem a külső volt más, hanem az igazán lényeges, ami ott belül, a lelkükben fogalmazódott meg: jó hozzá emelkedni, és az ÚRNAK SZOLGÁLNI!


Hangóné Birtha Melinda lelkipásztor

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…aki nem cselekszi az igazságot, nem az Istentől van, és az sem, aki nem szereti a testvérét. 1Jn 3,10

Január 1.

"Mikor azért kiűzi az Úr, a te Istened azokat te előled, ne szólj a te szívedben, mondván: Az én igazságomért hozott be engem az Úr, hogy örökségül bírjam ezt a földet; holott e népeket az ő istentelenségökért űzi ki te előled az Úr; "

                                                                                                       (5 Móz, 9:4)

tovább

(5) „Összetörte az Úr a gonoszság vesszejét…” (Ézsaiás 14)

– Ennek a próféciának az értelmezése során az egyházatyák és számos bibliamagyarázó arra a meglátásra jutott, hogy ez az igeszakasz a Sátán, a gonosz bukásának szimbolikus ábrázolása. 

tovább

Ezékiel 36,26 – Az év igéje - Újrakezdés

Milyen gondolatokkal és érzésekkel indulunk neki az új évnek? Talán új esélynek tekintjük és örülünk annak, ami majd jön, vagy inkább bizonytalanul és gondterhelten nézünk a jövőbe? 

tovább

2018. január 1. hétfő

Fogadalom

„Most azért az Urat féljétek, és őt szolgáljátok hűen és feddhetetlenül!... Távol legyen tőlünk, hogy elhagyjuk az Urat, és más isteneket szolgáljunk!” (Józsué 24,14...16)

tovább

Assisi Ferenc: Újévi imádság

Ó szelíd és alázatos Jézus, hallgass meg.

Mások megbecsülésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Mások szeretetének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások dícséretének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Az elsőbbségben részesítés kívánásától szabadíts meg Jézus.
A tanácsom kikérésének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások helyeslésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.

tovább