Ünnepvárás a nemesbikki Béthel Református Szeretetotthonban

LXIII. évfolyam 4. szám / Borsod-Gömöri Egyházmegye

Tizenötödik karácsonyára készül az Otthon fennállása óta! Már ezért a számért önmagában is hálát adunk Istennek! Tizenöt karácsony... megannyi emlék és lelki gazdagság, amiből szép és érdemes tovább építkezni. Tizenöt adventi idő... ami segített rákészülni, ráhangolódni az ünneplésre, és - reménység szerint - az Ünnepelt köré rendezni az életünket.

Jóval az ünnep megérkezése előtt elkezdődnek a komoly készületek, hogy a karácsonyt a tőlünk telhető legméltóbb körülmények között tölthessük. Szeretetotthonunk lakói képeslapokat készítenek örvendező, bátorító igékkel, hogy azok időben eljuthassanak a szívünkben élő kedves címzettekhez. Remegős kézimunka ez, bizonytalan betűkkel, de egy pár percnyi odagondolást üzen a feladótól!


Együtt készítjük el az adventi koszorúkat is, és azután mindig akad valaki, aki feladatának érzi, hogy áhítatok, bibliaórák, istentiszteletek alkalmával égjenek rajta a gyertyák.


Nagy igyekezettel figyelünk arra az év minden napján, hogy az intézmény hajlék, otthon legyen főként az itt élők, de az itt dolgozók vagy csak idelátogatók számára is; de karácsonykor még fontosabbnak érezzük, hogy az ajtókon, ablakokon levő, együtt készített díszítések barátságos melegséget kölcsönözzenek a háznak. 


A legnagyobb izgalom mégis a karácsonyi szereplésre való felkészülést övezi. Műsorral készülünk ugyanis egymás megörvendeztetésére: lakók és munkatársak együtt! Majd a Szentestét megelőző nap délutánján „szűk családi körben" előadjuk egymás számára, és boldogan érezzük, hogy bár sok-sok nehézség, feszültség adódott ebben az esztendőben is közöttünk, de az Úr Jézus mindannyiunkért ugyanolyan mélyre hajolt, és kegyelméből összetartozunk!


A Szeretetotthon falain belül egy kicsit megállt az idő... A legtöbbek életkorából, egészségi állapotából adódóan mi itt lassabban éljük át a perceket, az órákat, a napokat. Nem rohanunk fejvesztve, hogy ünnep előtt még ezt is, azt is elintézzük, nem kapkodunk idegesen „utolsó pillanatos" ajándékok után, bennünket itt nem vakít el a reklámozott csillogás. Egészen más fények ülnek rá a szívünkre...


Az ünnep felé haladva egyre beljebb vagyunk abban a gondolati világban, amelyikben múlt és jelen között híd épült, és jólesik rajta oda-vissza sétálni. A konyhából áradó régi ízek és illatok, a szeretettel megfőzött és nagy igényességgel tálalt ünnepi ételek jóleső gondoskodásról tanúskodnak. Előkerülnek a fiókok mélyén őrzött réges-régi fenyődíszek, amik ebben az évben ismét felkerülnek a közös karácsonyfára. A legtöbb ma már értéktelennek látszik, de annak, akié, a valamikori otthon, családi élet egy darabja. Jó elüldögélni felettük, és miután a fára felkerülnek, még onnan is kedvesen mosolyognak vissza büszke tulajdonosukra.


Együtt ünnepelünk! A bennünket önmagával megajándékozó Jézussal, és a tőle kapott szeretetben lakótársakkal és munkatársakkal egyaránt. Ez az igazi ajándék, ez a minden várakozást felülmúló csoda!


És együtt ünnepelünk a gyülekezettel, mert mi itt, ezen a helyen egy család vagyunk! A gondnok, a kántor, a Nőszövetség és a hittanos gyermekek mind törekszünk arra, hogy karácsony szent ünnepén szívből szólhasson az ének: 


„Ez az Úr Jézus, igaz Messiásunk,


Általa vagyon bűnünkből váltságunk,


A mennyországban örökös lakásunk.


Boldogulásunk." (315,5)


 


Victor Péter


Victorné Kardos Erika


 

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább