Hírek a Csomasz Tóth Kálmán Református Alapfokú Művészetoktatási Intézmény életéből
LXIII. évfolyam 4. szám / IntézményeinkAz idei tanév két, maradandó élményt nyújtó hangversennyel kezdődött.
Szeptember 17-én 40 fős holland csoport érkezett Dédestapolcsányba, hogy megismerkedjen iskolánkkal. Egy, a szomszédos Tardonán letelepedő holland házaspár szervezésében ez a második ilyen alkalom, amikor hangversennyel, templomlátogatással és kötetlen beszélgetéssel kerülhettünk közelebb ehhez az országhoz, illetve mutathattuk meg nekik a magyar zeneoktatás kis szeletét.
A tavaszi kisebb létszámú csoport számára növendékeink adtak félórás hangversenyt, most pedig egyórás „felnőtt" koncerttel indult a program a dédesi református templomban.
A vendégek kérésére a műsort úgy állítottuk össze, hogy magyar szerzők műveivel ismerkedhessenek meg. A nyitó darab - ettől eltérően - Bruch Kol Nidrei című műve volt, amely címéből (imádság) és jellegéből adódóan a helyszínhez illő hangulatot teremtett.
Ezt követték Bartók, Kodály, Weiner Leó és Orbán György művei, amelyek között Szűcsné Farkas Zsuzsanna igazgatónő beszélt a zeneszerzőkről, művekről, a Kodály-módszerről és a népzenekutatás kapcsán utalt azokra a különbözőségekre, amelyek hazánk és Hollandia zenéjének kialakulására hatottak.
A templomi hangverseny végén Szűcs Endre főjegyző, a helyi gyülekezet lelkipásztora beszámolt a felújított műemlék templom történetéről és egy közös zsoltáréneklést kisérve megszólaltatta a 2006-ban épült új hangversenyorgonát. Ezután a zeneiskola hangversenytermében a növendékek furulya- kamaracsoportja reneszánsz táncokat és egy magyar táncot adott elő, az igazgatónő pedig röviden beszámolt az iskoláról.
A vendégek nagy lelkesedéssel köszönték meg az estét a házigazdáknak. Gratulációjukban megfogalmazták, ez az alkalom ismét bizonysága volt a magyar zeneoktatás magas színvonalának. Majd az iskola Alapítványa számára adományt nyújtottak át.
1. Bruch: Kol Nidrei (Lengyel Laura gordonka a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézetének mesterképzős hallgatója, Szűcsné Farkas Zsuzsanna zongora)
2. Kodály: Epigrammák 3, 5 (Lengyel Laura gordonka, Szűcsné Farkas Zsuzsanna zongora)
3. Bartók: Három csíkmegyei népdal (Lezák Gyuláné fuvola, Szűcsné F. Zsuzsanna zongora)
4. Weiner: Románc (Lengyel Laura gordonka, Szűcsné Farkas Zsuzsanna zongora)
5. Orbán György: Szvit 8 tétel (Amit a hegy mögött hallani) zongora: Szűcsné F. Zsuzsanna
6. Reneszánsz táncok (Furulyaquartett)
7. Kállay: Magyar tánc
Szeptember 19-én újabb, családias hangulatú koncertnek volt helyszíne a zeneiskola hangversenyterme. Az intézmény egykori növendéke Kiss Virág (aki Szűcsné Farkas Zsuzsanna tanárnőnél 12 évig tanult zongorázni) férjével, Dezső Sándorral (gordonka) adott színvonalas hangversenyt. Műsorukon egy októberi, franciaországi koncertút tervezett anyaga szerepelt, amelyet annak főpróbájaként adtak elő családi, baráti körben, nagy sikerrel.
Műsoruk:
1. Beethoven: F-dúr szonáta
2. Schumann: Adagio és Allegro
3. Kodály: Adagio
4. Veress: Szonatina
5. Popper: Mazurka
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a
Jób 4
Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?
(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)
– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).
EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!
Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő.
Dicsérje Őt a köd is!
Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!