Húsvéti Bárány

LXIV. évfolyam 1. szám / Gyönyörködöm a Te beszédedben


Isten ismerete a magunk nyomorúsága ismerete nélkül kevélységet szül. A magunk nyomorúsága ismerete Istené nélkül viszont kétségbeesést. Jézus ismerete összekötő kapocs a kettő között, mert egyaránt megtaláljuk benne Istent és a mi nyomorúságunkat. Blaise Pascal



Pascal gondolata irányítsa figyelmünket arra az ősi jelképre, ami egyházunk címerében is központi helyen van, és segítsen hitünk megélésében, ünneplésünk gazdagításában – s ez a bárány képe. A szelíd engedelmesség tulajdonságát megtestesítő állat jelképének üzenete keresztyén hitünk titkához, Jézus Krisztus halál felett aratott diadalához, a húsvét áldozatához vezet el bennünket, amely a bűn szolgaságából való szabadulásunknak a forrása. A bárány ábrázolása kettős tartalmat hordoz, mert egyfelől mozgásban van, mint aki él, halad, sőt elöl jár, és visszatekint az őt követőkre. Másrészt olyan, mint akit megöltek, mert sebet hordoz. Ősi ábrázolásokon ott van a kehely, melybe kiömlő vére folyt. Kettős tartalmat hordoz abban is, hogy e jelképben benne foglaltatik a múlt, az ószövetségi páskabárány, amely a tizedik csapás idején vérével Isten népe védelmezője volt a halál ellen, húsa pedig erőt adó táplálékul szolgált az ígéret földje felé elindulásban. (2Móz 12,1-11) Másrészt hirdeti az új szövetséget, Isten bárányát, aki elveszi a világ bűneit (Jn 1,29-36), és ő a jövendő, aki méltó arra, hogy az ítélet idején felnyissa a hétpecsétes könyvet (Jel 5,7-9).



Amikor a bárányra tekintünk, győzelmi jelképet látunk nála, a kereszt jelét hordozó zászlót, amely alá állhat megváltott népének serege, akik megmosták ruhájukat a bárány vérében, és az Isten tulajdonaivá lettek. A bárány, mint az Úr szenvedő szolgájának képe, feltámadásával az újjászületést kínálja a benne hívőknek, az Őt követőknek. A „bárányság” ezáltal lelki minőséget és állapotfelvállalást is jelent, hiszen az Úr szolgálatában való apostoli küldetést ebben a világban farkasok közé küldött bárányokként kell végezni, és ennek a lelkületnek kell megmaradni a többi bárány legeltetését feladatként kapó pásztori munkában állóknak. Így örökítődik meg a bárányok mellől királyságba szólított Dávid életműve, így érthető meg az írások beteljesüléseként Dávid fiának sorsa a kereszten, és így válik élővé a húsvét ünneplése a megváltottak gyülekezetében.



A magyar nyelvben az ünnep elnevezéséül szolgáló „húsvét” minden bizonnyal sokakban az ünnepi sonka elfogyasztását idézi fel, pedig éppen arra akar utalni, hogy a halál árnyékának völgyében haladó, nyomorúságok, háborúságok és elmúlás miatt böjtben levő emberiség számára elérkezik az élet diadala, a szabadulás ajándéka, mellyel úgy érdemes élni, mint az erőt adó táplálékkal. Egészen életünk részévé kell válnia. Az Istennel való kapcsolatunknak, a hitünknek ez a lehetősége és jelentősége adatik a húsvéttal, a bárány áldozatában való részesülésünkkel. A bárány táplálja a pusztai vándorlásban levő népet, amely az örök élet felé menetel, ezért merítsünk mi is erőt Krisztusból! Halála, feltámadásának jótéteménye, teste és vére jegyeiben legyen ünnepünk örömévé, mely éltet, ha élünk vele. A szeretet útjának a lámpása ez, mert megérteti, hogy áldozat- és szenvedésvállalás nélkül nincs megőrzött élet. Megkérdez bennünket, milyen választ tudunk adni Isten Krisztusban felénk megbizonyított, értünk való áldozatos szeretetére.



Virágh Sándor (Sárospatak)


Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a

Jób 4

Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?

tovább

(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)

– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).

tovább

EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!

Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő. 

tovább

2017. november 13. hétfő

Szüret

Az én Atyám a szőlőműves. (Jn 15,1)

 

tovább

Dicsérje Őt a köd is!

Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!

tovább