A farsangról keresztyén szemmel
LXIV. évfolyam 1. szám / Abaúji EgyházmegyeAz év legfontosabb ünnepeinek többsége egyházi ünnep. Ezek közül kivétel a farsang, amelynek több pogány gyökere van, teológiai jelentősége ugyanakkor csekélynek mondható.
Hogy mit is ünneplünk farsangkor, arra a mai fiatalok egységesen és egyértelműen a különböző szerepekbe, jelmezekbe öltözést, híres emberek utánzását válaszolnák. A látszólag könnyű meghatározás azonban jóval összetettebb, sőt a farsang az év leghosszabb ünnepeként sok-sok érdekes szokást jelenít meg.
Hagyományosan az év második jeles napján, január 6-án, vízkeresztkor kezdődik, s a húsvét előtti böjt kezdetéig tart a farsangi időszak. Idén ez több mint két hónap időtartamot ölel fel, hiszen húshagyó kedd 2011-ben a március 15-ei keddre esik.
A „régiek” ezért igyekeztek minden farsangra jellemző dolgot a húshagyó keddig befejezni, hogy a böjti időszakra jellemző önmegtartóztatást ne szegjék meg. De mik is voltak ezek a „farsangra jellemző dolgok”? Alapjában véve ezt az időszakot a mulatozás, a tréfálás, a jókedvű szórakozás idejének tekintjük. A régi paraszti világban erre az időszakra időzítették a lakodalmakat, a bálokat (ezt szerencsére Szendrőben még manapság is betartják), a tréfás alakoskodásokat, utcai jelmezes felvonulásokat. Ennek egyik oka az volt, hogy a parasztember az év minden szakában a földeken, a határban szorgalmatoskodott, s ebben a január-februári idényben ért csak rá a vigadalomra. A másik ok, amely az ünnep tényleges apropóját mutatja, a télűzés volt. Pogány szokásból ered az a hit, amely szerint a tél elmúltát és a tavasz megjelenését természetfeletti erőknek köszönhetjük, ezért bizonyos rituálék elvégzésével magunk is tehetünk a tél elmúlásáért. Ennek egyik legékesebb példája a híres mohácsi busójárás, ahol az emberek rémisztő jelmezbe öltözve, hangos felvonulással, kolompolással ijesztik el a telet. Talán ez a legismertebb magyar vigadalom, de természetesen a világ egyéb táján is sok népünnepély kapcsolódik a farsanghoz, elég talán a híres velencei, vagy a riói karnevált említeni.
De hogyan is viszonyul az egyház ezekhez az ősi pogány szokásokhoz? A kereszténység elterjedésekor nagyon sokat küzdöttek a mértéktelenségről híres ünnepi szokások ellen, sikertelenül. Ezért az egyház elkezdte felruházni vallási kötödésekkel, úgy is lehet fogalmaznunk, megpróbálta „megkeresztelni” a farsangot. A szóból is látszik, hogy főként a katolikus egyház fűz szokásokat az ünnephez (hamvazószerda), tehát nálunk reformátusoknál teljesen minimális az ünnephez történő kötödés.
Azonban a mi gyermekeink ilyenkor bibliai jelmezeket vesznek fel, és egy vidám délutánt töltünk együtt immár 3. éve. A gyerekek az abban az évben tanult bibliai szereplők ruháját ölthették magukra saját elképzeléseik szerint. Így volt közöttünk Ezékiel, Ézsaiás, Keresztelő János, de itt volt Delilla, Eszter királyné és néhány angyal is. Benéztek hozzánk Noé bárkájából is néhányan. Beszélgettünk a képmutatásról, színeztünk, játszottunk, és sok finom süteményt ettünk. Nálunk Szendrőben így „kereszteltük meg” a farsangot.
ifj. Jósvay István presbiteri jegyző
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
…aki nem cselekszi az igazságot, nem az Istentől van, és az sem, aki nem szereti a testvérét. 1Jn 3,10
Január 1.
"Mikor azért kiűzi az Úr, a te Istened azokat te előled, ne szólj a te szívedben, mondván: Az én igazságomért hozott be engem az Úr, hogy örökségül bírjam ezt a földet; holott e népeket az ő istentelenségökért űzi ki te előled az Úr; "
(5 Móz, 9:4)
(5) „Összetörte az Úr a gonoszság vesszejét…” (Ézsaiás 14)
– Ennek a próféciának az értelmezése során az egyházatyák és számos bibliamagyarázó arra a meglátásra jutott, hogy ez az igeszakasz a Sátán, a gonosz bukásának szimbolikus ábrázolása.
Ezékiel 36,26 – Az év igéje - Újrakezdés
Milyen gondolatokkal és érzésekkel indulunk neki az új évnek? Talán új esélynek tekintjük és örülünk annak, ami majd jön, vagy inkább bizonytalanul és gondterhelten nézünk a jövőbe?
2018. január 1. hétfő
Fogadalom
„Most azért az Urat féljétek, és őt szolgáljátok hűen és feddhetetlenül!... Távol legyen tőlünk, hogy elhagyjuk az Urat, és más isteneket szolgáljunk!” (Józsué 24,14...16)
Assisi Ferenc: Újévi imádság
Ó szelíd és alázatos Jézus, hallgass meg.
Mások megbecsülésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Mások szeretetének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások dícséretének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Az elsőbbségben részesítés kívánásától szabadíts meg Jézus.
A tanácsom kikérésének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások helyeslésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.