Károlyi Gáspár Napok Göncön

LVII. évfolyam 2. szám / Abaúji Egyházmegye

Minden kapcsolatnak története van. Különös azonban az, ahogyan mi keresztyének szemléljük a Biblia lapjain előttünk álló kapcsolatokat, kezdve Ábrahám és Mózes útjain.

Ez a szemlélet tesz képessé bennünket a különös megpillantására, enged többet látnunk mai kapcsolatainkból is, többet sejteni azok tartalmából. Így tekintünk vissza egy évtizeddel a hátunk mögé, hogy felismerjük, megmutassuk, ebben a kapcsolatban is ott munkálkodik kezdetektől az a különös erő és hatalom, amely összeköt. Isten terveiben már több száz évvel ezelőtt összekapcsolódott Nagykároly és Gönc városa. Már akkor, amikor 1529-ben Károlyban megszületett Károli Gáspár, aki gönci prédikátorként lett a bibliafordítók vezetője.


A két település 1990-ben kezdett közeledni egymáshoz, amikor a Vizsolyi Biblia megjelenésének 400. évfordulóját közösen ünnepelték meg Göncön.


2000 októberében Nagykároly, Gönc és Vizsoly önkormányzata és református egyházai hatoldalú megállapodást írtak alá, amelyben rögzítették, hogy minden évben közösen fognak megemlékezni arról az emberről, aki nemcsak egyházunknak, hanem nyelvünknek és ezen keresztül történelmünknek is felülről rendelt alakítója volt. A döntés szerint az ünnepségek évente váltott helyszíneken zajlanak.


Így 2001-ben Nagykároly adott otthont a többnapos rendezvénynek, amelynek megnyitóján a román kulturális miniszter, Razvan Theodorescu és Várhegyi Attila kulturális államtitkár képviselte országainkat az országgyűlési képviselők, a települések polgármesterei, az egyházi és kulturális delegációk mellett.


2002-ben Göncön rendezték meg a találkozót, ahol Rockenbauer Zoltán miniszter és Szabó Károly szenátor tartott megnyitót.


2003-ban ismét Nagykárolyban gyűltek össze az ünneplők, ahol Tőkés László és Csomós József püspökök voltak a díszvendégek.


Ebben az évben a gönci ünnepség fő témája a Károli Biblia 19. és 20. századi története volt. Május 15-én a református templomban Ódor Ferenc megnyitója és polgármesterek és lelkészek köszöntője után Pecsuk Ottó, a Magyar Bibliatanács titkára számolt be a Brit Biblia-társaság magyarországi működéséről és a Károli Biblia nyomtatásának viszontagságairól. Ezen a délelőttön adta át Nagy Károly úr, a GDL Rt. elnöke ünnepélyes keretek között az egyházkerület püspökének és a Sárospataki Tudományos Gyűjtemények, valamint a lelkészegyesület képviselőjének a Vizuális Vizsolyi Bibliát, Károli örökbecsű művének számítógépes feldolgozását. A délelőtti ünnepséget a nagykárolyi és a gönci énekkarok fellépése színesítette, majd a helyi polgármester, aki egyben presbiter is, fogadást adott a megjelentek tiszteletére.


Az ünnepség vasárnap folytatódott ünnepi istentisztelettel, ahol Gellért Gyula, bihardiószegi lelkész, a Királyhágómelléki Egyházkerület generális direktora hirdetett igét a magát az utolsó percben kimentő Tőkés László püspök helyett.


Közel négyszázan hallgatták - gönciek, vizsolyiak és 90 határon túli vendég - a testvérgyülekezetek lelkészeinek üdvözlő szavait.


Az istentiszteleten szolgált a Nagykároly Kertvárosi, Nagykároly Belvárosi és a Gönci Református Vegyeskar.


Különleges rangot adott az eseménynek a Lavotta Kamarazenekar vonósainak csodálatos játéka, a telt meleg hangzás és a szólista éneke nem csak a templomot töltötte meg áhítattal, hanem a szíveket is. Az ünnepi esemény lezárásaként a Nagykárolyból érkezett Régi Zene Együttes muzsikája szólt.


2005-ben a megállapodás szerint Vizsoly látja vendégül a határon túli és az itthoni megemlékezőket. Egy nagyobb szabású ünnepséget szeretnének a rendezők, ami megmozgatja az egyházkerületet és a kulturális közéletet is. Remélik, hogy a kormányzat vezetői is fontosnak ítélik majd a népünknek reménységet és tartást adó Vizsolyi Biblia ünnepét.


A gyülekezeteink közötti élő kapcsolat hisszük Urunk ajándéka, tervének része, ezt éreztük az eddigi találkozókon, a kialakult baráti, testvéri kapcsolatokban. Ennek az elrendelt kapcsolatnak folytatására törekszünk.


Sohajda Levente


segédlelkész, Gönc

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a

Jób 4

Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?

tovább

(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)

– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).

tovább

EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!

Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő. 

tovább

2017. november 13. hétfő

Szüret

Az én Atyám a szőlőműves. (Jn 15,1)

 

tovább

Dicsérje Őt a köd is!

Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!

tovább