Éneket zengek nevednek - Egyházmegyei kórustalálkozó Göncön

LXIV. évfolyam 2. szám / Abaúji Egyházmegye


Éneket zengek az Úr nevének! Ezzel az elgondolással gyűltek össze 2011. május 8-án a gönci református templomban az Abaúji Egyházmegye kórusai. Énekelni az Isten nagyságáról, magasztalva nevét, énekelni egymás örömére, és énekelni nem csak azért, mert ez már hagyomány, hanem mert ez az énekes találkozás erősíti a gyülekezetek közötti és a gyülekezeteken belüli kapcsolatokat.

A kórustalálkozót Csomós József püspök mint házigazda, a gönci egyházközség lelkipásztora igei köszöntése nyitotta meg, melyben megerősített bennünket abban, hogy valóban jó énekelni. Alapigének az 1Mózes 1,31 verset hallottuk: „És látta Isten, hogy minden, amit alkotott, igen jó.” Isten mindent jónak teremtett, és ha az ember képes befogadni ezt a jót, melyet Isten alkotott, akkor azt képes ki is adni magából. Egy ilyen kórustalálkozón keresztül, a közös éneklésen keresztül, mellyel megörvendeztetjük Teremtőnket és egymást, az ember megláthat és megérezhet valamit abból a jóból, amit Isten a kezdetek kezdetén alkotott. Hangsúlyozta, hogy ebből a szépségből, ebből a jóból minél többet mutassunk meg, hiszen ez különösen is fontos ma, amikor a szépérzék, a jó érzék, az erkölcsi, etikai, hitbeli nevelés, az értékek egyre inkább a háttérbe szorulnak, és helyüket az önzés, a pénz, a karrier, az érzéketlenség váltja fel.



Ezt követően Baksy Mária, az Abaúji Egyházmegye esperese köszöntötte a jelenlévőket. Kifejezte örömét, hogy immár sokadik alkalommal kerülhet megrendezésre a kórustalálkozó, köszönhetően a kórusok egész éves odaadó munkájának. A kórusokat a 118. zsoltár 14. versével biztatta, ami a találkozó vezérigéje is lett: „Erőm és énekem az Úr, megszabadított engem!”



A köszöntések után elérkezett a várva várt pillanat, amikor a kórusok kapták meg a főszerepet: a szuhogyi, az abaújszántói, a bódvaszilasi, az encsi, az ongai, a szendrői, a szendrőládi, és szikszói kórusok. Külön kiemelkedik az egyik abaújszántói kórus, ugyanis nem egy klasszikus értelemben vett kórussal, hanem egy ifjúsági roma misszió nyomán alakult énekkarral találkozhattunk, akik gitárkísérettel, mind magyar, mind lovári nyelven énekeltek. A sort a Gönci Református Vegyeskar zárta, mely idén tizenöt éves. Repertoárjuk egy-egy kiemelkedő darabjával gazdagították a megjelenteket.



A kórusműveket követőn – melyek az egy szólamtól a három szólamig hallatszottak – dr. Beidek Adrienn, a Sárospataki Teológia egyházzenetanára értékelte és jó tanácsokkal látta el a kórusokat, kórusvezetőket. Mindenekelőtt a dicséret szavai hangoztak el, mellyel tovább biztatta a gyülekezeti kórusokat a változatosságra, a dicséretek és zsoltárok mind gyakoribb éneklésére. Ezen túlmenően pedig szakmai szemmel kisebb apróságokra hívta fel az éneklők figyelmét.



A kórustalálkozó zárásaként a fellépők egy 200 fős nagykórust alkotva közösen énekelték el a „Dicsőült helyeken” című énekeskönyvi dicséretünket Ádám Jenő feldolgozásában, ezzel is kifejezve azt, hogy a közös éneklés jó, a közös éneklés meggazdagít, megvidámít és nagy a közösségformáló ereje.



Ezek után oklevelek átadására került sor, majd pedig a lelkünk megelégítése után testi feltöltekezés következett, ugyanis a kórustalálkozót egy közös szeretetvendégség zárta, ahol a kórustagok, régi és új barátok nemcsak hallgatták a másikat, hanem meg is oszthatták egymással gondolataikat, élményeiket. Valóban elmondhattuk: minden, amit az Isten alkotott, igen jó.

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább