Beszámoló a szerencsi templom renoválásáról

LXIV. évfolyam 2. szám / Zempléni Egyházmegye


Egy norvég alapú pályázat adott lehetőséget Szerencsen a történelmi városközpont épületeinek felújítására. Három épület tartozik bele ebbe az együttesbe, köztük van református templomunk is környezetével együtt.

A munkálatok még nem fejeződtek be, bár egyes szakaszai már elkészültek. Így a templomunkat körülvevő védő kőfal külső és belső oldalán is a kövek közötti hézagokat kötőanyaggal töltötték ki. Jelentős munkát kívánt meg ez is az Örökségvédelmi Hivatal követelményei szerint elkészíteni. A toronysisak borításának teljes cseréje volt talán a leglátványosabb, egyben a legveszélyesebb munka. Sokan láthatták a város különböző részeiről a magasban dolgozókat. Hála Istennek, baleset nélkül véget ért ez a munkafázis is. A templom falain végzett munka többféle beavatkozásból tevődik össze.



Belül a villamosvezeték már teljesen elavult és tűzveszélyes. Ennek a teljes cseréjére volt szükség. Ehhez csatlakozik a külső részen a feljáró megvilágítása. Az elektromos hálózat kiépítése is befejeződött teljesen, beleértve a templom belső világítását is. A templom kőpilléreinek nemcsak a vakolata volt rossz állapotban, de sok helyen a kő alkatelemek is. Tisztítás után a javításuk, megerősítésük következett, ide értve az ablakok kőkereteit is. Gondosan és nagy szakértelemmel végezték el ezt a munkát. Nem is gondoltuk, hogy ezzel is ilyen sok tennivaló lesz. Új ablakok készültek a régiek helyére, amelyek mind szigetelésükben, mind ékességükben messze felülmúlják a régieket. Reméljük szépségük mellett hasznosságuk is meg fog mutatkozni. A vakolási és festési munkák befejeződtek, mondhatjuk, hogy így templomunk kívül is, belül is új ruhába öltözött. A csapadékvíz korszerű elvezetése nagy feladat volt, ami váratlan meglepetéssel szolgált. Az ásatások során feltárult több egyéb lelet mellett egy „csontház” vagy más néven osszárium részlete, amely XV. századi csontmaradványok tömegét rejti magában. Fel is keltette mind a régészek, mind a média érdeklődését, sőt felvetődött a jövőbeni bemutatás gondolata is. A 2002-ben a Széchenyi-terv keretében készült feljáró további kiépítése is folyamatban van egészen a Kossuth téri utcai határig. A terület kertészeti rendezése is elkezdődött, az utóbbi napok száraz, napos időjárása kedvezően is hatott ennek a munkának az előrehaladására.



Külön fejlesztésnek tekinthetjük a templom hangszerének, az orgonának újjáépítését és bővítését, amelyet a Pécsi Orgonaépítő Manufaktúra készít. A hangszer elkészült, most van folyamatban a hangolása, ami nagyon aprólékos, sok figyelmet kívánó munka. Ezzel orgonánk kiváló hangszerré válik: kétmanuálos, 15 regiszteres hangverseny-orgonává.



Gyülekeztünk tagjai a belső takarításban segédkezhettek, így a húsvéti ünnepen istentiszteletünket már a templomban tarthattuk, de az ünnep után ismét munkaterület lett a templomunk.



Úgy gondoljuk, hogy május vége felé véget érnek a munkálatok. Ezt követheti majd a Rákóczi Zsigmond csontjainak konzerválása és az kőurna restaurálása.



Pünkösdkor már hálaadó alkalmon szeretnénk Urunk elé állni, hogy nagy munka mehetett végbe a szerencsi református templomon.



Börzsönyi József

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább