Köszöntjük a 90 éves Szilágyi István lelkipásztort
LVII. évfolyam 2. szám / Borsod-Gömöri EgyházmegyeSzilágyi István lelkipásztort - felesége, Erzsike társaságában - Miskolcon, a Palóczi utcai lakásukban kértem, hogy emlékezzen vissza hosszú, nehéz, mégis szép és gazdag lelkipásztori munkájára.
- Milyen volt az indulásod, az iskola, a diákélet Miskolcon és Sárospatakon?
- Szülővárosomban, Miskolcon jártam elemibe, és itt végeztem az első négy gimnáziumot a református főgimnáziumban. Itt a cserkészet nyomta rá bélyegét életemre. Balázs Győzőnek, vallástanáromnak és cserkészparancsnokomnak kedvence voltam. Ő ihletett és irányított, így lettem az első négy osztály után Sárospatakon gimnazista, mert Balázs Győző meg volt győződve arról, hogy Pataknak szelleme van. Patakon újabb ihletésnek voltam részese, távlatok nyíltak meg előttem. A nyári vakációban egy barátommal bejártuk Németországot, majd teológus koromban stipendistaként Halleban tanultam Tussay Jánossal, Jánosi Ferenccel és Rózsai Tivadarral együtt. Négyen kerékpárral bejártuk Németország déli részét, majd Svájc érintésével Olaszországba kerékpároztunk le egészen Nápolyig.
- Patakon kik voltak hatással rád?
- A gimnáziumban Szabó Károly cserkészparancsnokom, a teológián Szabó Zoltán és főleg Darányi Lajos. A pataki templomban prédikáltam először egy vasárnap délután. Darányi Lajossal a kapcsolatot tovább ápoltuk.
Itt Erzsike közbeszól:
- Én Szárszóra jártam konferenciára, ahol Darányi Lajos volt a konferenciavezető. Lelki élményekben gazdagodtam ott. A tábortüzek, az ottani légkör életemben döntést hozott. Így történt, hogy amikor esküvőnkre került sor, Darányi Lajost kértük, hogy legyen eskető lelkészünk a Kossuth utcai templomban.
- Lelkipásztori munkád teljes egészében Miskolchoz kötődik. Hogyan kezdődött ez?
- Mint miskolci, ismerős voltam az egyházi berkekben. Farkas István püspök magához vett a püspöki hivatalba. Ő álmodta meg és szentelte fel a Deszka templomot, mint segédlelkész ott voltam a templom felszentelésén (1938-ban). Mikor részekre osztódott a nagymiskolci egyházközség, én lettem a tetemvári (Deszka templomi) gyülekezet lelkipásztora. Kóris Lajossal együtt készültünk évekig az igehirdetésekre, így az Alsóvárosban is, a Tetemváron is ugyanarról az Igéről és témáról szólt vasárnaponként az igehirdetés.
- Ma már nehezen érthető, de akkor nem volt problémamentes, hogy míg más templomokban a templombajárás megcsappant, a Desza templomban növekedett. Volt olyan terv is, hogy Szilágyi Istvánt el kell onnan helyezni.
- Igen, útban voltam a polgári (politikai) életben a kommunistáknak. Már akkor erősen dolgoztak, és megindult ellenem az áskálódás. De közben helyt kellett állni és végezni a lelkipásztori munkát. Darányi Lajos püspök lett, ő szeretett engem, mégis be kellett rendelnie Patakra, hogy elmondja, hogy el kell mennem Miskolcról.
Megint Erzsike szól közbe:
- Végül is bajt hoztunk rá, hogy Pista olyan határozott volt, nemet mondott. Ez neki (Darányi Lajosnak) lelkileg is, idegileg is problémát jelentett. Én is elsírtam magam, hogy a szárszói sok gyönyörű élmény meghomályosodott emiatt.
Pista bácsi veszi át a szót:
- Szeme szálkája voltam többeknek, bár senkivel sem tartottam haragot, de határozott voltam a szolgálatban. Mindezekben megsegített az Úristen, és lelkipásztori munkámban ez volt a legszebb időszak. (Kádár Péter megjelentetett egy könyvet a Deszka templomról, abban részletesen szó van munkámról.)
- Hadd kérdezzelek a családról, a családi háttérről!
- Miskolcon hitoktató is voltam. Még segédlelkész koromban letettem a vallástanári vizsgát Kolozsváron. Sok iskolában végeztem hitoktatást, és szerveztem az SDG munkát. A nem egyházi iskolákban is igen komoly munkát lehetett ezzel végezni a diákok között. Itt ismerkedtem meg feleségemmel, Erzsikével, aki társam, házastársam lett, és maradt is mindmáig. Nagyobbik fiam, Levente, a miskolci közlekedési vállalat igazgatója, a tetemvári gyülekezet főgondnoka. Szabolcs a Szentpéteri kapui kórházban sebészfőorvos. Ildikó lányom gépészmérnök, a Távhőnél dolgozik.
- Végezetül mi az, amiben összefoglalhatnád hosszú, olykor küzdelmes lelkipásztori munkádat?
- Azt mondhatom, hogy Isten különös kegyelmével volt hozzám, megáldott, és megáldotta azt a munkát, amit végeztem. Megáldotta a gyönge, erőtelen, emberi szolgálatomat. Mint vallástanár, kedves kapcsolatom volt a diákokkal, a gyülekezeti konfirmációs alkalmak különösen áldottak voltak. Áldom az Urat, hogy erőt adott, szorgalmat, hűséget a rám bízottakban.
Mi is hálát aduk mindazért, amit általad elvégzett az Úr itt Miskolcon. Az Ő áldása kísérje továbbra is életedet, Szeretteid munkáját!
Benke György
Bogács
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a
Jób 4
Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?
(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)
– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).
EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!
Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő.
Dicsérje Őt a köd is!
Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!