Emléktábla-állítás Hidasnémetiben

LXIV. évfolyam 4. szám / Abaúji Egyházmegye


Milyen lelkipásztornak lenni? Nehéz kérdés.



Általában a lelkipásztorok lelki értelemben finom, érzékeny emberek. Minden, amivel kapcsolatba kerülnek, sokszoros erővel hat rájuk. Egyik pillanatban az égbe emelkednek, a következőben a földre zuhannak. Ki-be járnak a mennyország és a pokol között, s míg más az indulatait kedve szerint levezetheti, a lelkipásztor Jézustól tanult önuralommal próbál csendes maradni, ami persze nehéz életfeladat.

A lelkipásztornak a gyülekezetében Isten igazságát és a benne való hit erejét kell sugároznia magabiztosan. Még akkor is, ha szörnyű kétségek gyötrik, és csendes magányában küzd emberi gyengeségeivel, fáradtságával, nehéz természetével. A legfontosabb a nyáj, ahogyan a pásztornak is. Egy se vesszen el közülük. Ezért nem engedheti meg magának, hogy megbetegedjen, netán kihagyjon egy vasárnapot. Felkapaszkodik a szószékre és hirdeti az Igét. Ha megszólítják, és segítséget kérnek tőle, nem teheti meg, hogy elutasítóan reagál. Mindez persze pusztán emberi erőből nem sikerülne. Emberi erővel ennyiféle élethelyzetben, ilyen változékony, szeszélyes feladatkörben helytállni nem lehet. Ha valaki becsülettel mégis el tudja végezni teendőit, akkor nyugodtan feltételezhetjük róla, hogy Isten segít neki. Beszélő viszonyban van az Úrral és az angyalokkal, akik szeretik őt, és megerősítik testben és lélekben egyaránt.

Azt is el kell mondani, hogy nagyon sok angyal van a gyülekezetek tagjai között is. Fényes lelkek, akik jó szóval, kedvességgel, időben nyújtott segítséggel és egy őszinte mosollyal, szívből jövő hálával, mint egy falat kenyérrel kínálják meg az olykor nagyon fáradt lelkipásztorukat. Sokat jelent számunkra, talán a végső elkeseredéstől és kimerültségtől menekülünk meg.



Nálunk, Hidasnémetiben Thomka István presbiter testvérünk előállt a gondolattal: jó lenne az itt szolgált és szolgáló lelkipásztorok neveit méltóképpen megőrizni az utókor számára. Megérdemlik. Mint minden jó kezdeményezésre, a presbitérium most is igent mondott, és lelkes segítők közreműködésével elkészült az emléktábla. Nemes Sándor fafaragóművész készítette el, s réztáblácskákra kerültek fel a nevek 1791-től indulva napjainkig. 220 évvel ezelőtt Molnár Pál lelkipásztor hirdette először az Igét a templomban. Áldott legyen a neve, és áldott legyen a hidasnémeti ősgyülekezet is.



Tizennyolc név található a táblán, s van néhány üresen hagyott táblácska, hiszen reménységünk szerint lesznek még helyben lakó lelkészeink a jövőben is.



Emberek, lelkészek, akik háborúkban, békeidőben, pusztító járványok közepette, becsületes és hazug világban, politikai csatározások viharában, természeti katasztrófák, tűzvészek riadalmában a helyükön voltak, és tették Istentől rendelt dolgukat.



A templomok nem csak kőből és fából épülnek. Van lelki értelemben vett tartóvázuk is. Egy adott gyülekezetben a lelkipásztorok ott szolgáló nemzedéke is ilyen, mely évszázadokra előre meghatározhatja a gyülekezet sorsát.



Október 30-án csendes, családias, egyszerű ünneplés keretében felavattuk az emléktáblát, mely ékessége lett kis templomunknak.



Kovács Balázs lelkipásztor

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább