Miért válasszuk a pataki Teológiát?

LXIV. évfolyam 4. szám / Intézményeink


A nagyság átka. Mondják a magas állásban levő emberek, akiket keresnek, mert fontosak, döntéseik meghatározó erejűek és nincs nyugalmuk. Ennek ellentéte lehet a kicsinység, a maga áldásaival. Patak teológiája nem nagy. Az itt dolgozók és tanulók közel vannak egymáshoz. Ez persze nem mindig jó, hiszen a lakva együtt élők ismerik egymást, és ennek árnyoldalai is vannak.

Nagy létszámú intézményekben csak azért kevesebb a probléma, mert azokról tudomást sem szerez az ember. Patakon ismerjük egymást, és ennek az ismeretnek keressük – nem mindig élvezzük – az áldást. Könnyebb egymást megszólítani, feltűnik, ha valakinek gondja van. Persze ettől nem lettünk ideálisak. Miért? A világ ideális? Pedig van Ura, alkotója, aki nem követ el hibát. Mégis így nézünk ki. Ahogy a világ kinéz. Benne az egyház, a Teológia, itt Patakon. A Biblia szerint akárhogy néz ki a világ, az mégis az Istené. Még akkor is, ha ez nem mindig látszik, és Ő ezt a világot szereti, ha ez nem is mindig egyértelmű. Nos, ebben a világban él a pataki Teológia, ahol mi ilyen dolgokról beszélgetünk. Nem ideális körülmények között, nem ideális tanárokkal, de emberi közelségben, vállalva, hogy emberek vagyunk. Távol vagyunk a nagyvárosi lehetőségektől, de van elég idő és nyugalom az alkotáshoz, tanuláshoz. Lehetőségeink korlátozottak, de a korlátokat védelemre használjuk. Nem szidunk senkit, ha máshova megy tanulni, csak nem értjük, hogy miért szól máshova a küldetése, ha innen megy máshova. A Kerületből, a környékből. Az ember küldetése övéi közé szól. Mi azokat keressük, akik sajátjuknak tekintenek minket, úgy ahogy vagyunk. Mint egy család, amely nem ideális, csak éppen a miénk, amelyet szeretünk. Azért azt se felejtsük el, hogy a család néha nagy. Anyanyelvi tanárainktól megtanulhatjuk az anyaszentegyház tőlünk távol élő tagjainak nyelvét és kapcsolatainkat arra használjuk, hogy ez a nyelv ösztöndíjak révén mielőbb, minél szélesebb körben működhessen a teológia minden területén.

Dr. Enghy Sándor rektor

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…aki nem cselekszi az igazságot, nem az Istentől van, és az sem, aki nem szereti a testvérét. 1Jn 3,10

Január 1.

"Mikor azért kiűzi az Úr, a te Istened azokat te előled, ne szólj a te szívedben, mondván: Az én igazságomért hozott be engem az Úr, hogy örökségül bírjam ezt a földet; holott e népeket az ő istentelenségökért űzi ki te előled az Úr; "

                                                                                                       (5 Móz, 9:4)

tovább

(5) „Összetörte az Úr a gonoszság vesszejét…” (Ézsaiás 14)

– Ennek a próféciának az értelmezése során az egyházatyák és számos bibliamagyarázó arra a meglátásra jutott, hogy ez az igeszakasz a Sátán, a gonosz bukásának szimbolikus ábrázolása. 

tovább

Ezékiel 36,26 – Az év igéje - Újrakezdés

Milyen gondolatokkal és érzésekkel indulunk neki az új évnek? Talán új esélynek tekintjük és örülünk annak, ami majd jön, vagy inkább bizonytalanul és gondterhelten nézünk a jövőbe? 

tovább

2018. január 1. hétfő

Fogadalom

„Most azért az Urat féljétek, és őt szolgáljátok hűen és feddhetetlenül!... Távol legyen tőlünk, hogy elhagyjuk az Urat, és más isteneket szolgáljunk!” (Józsué 24,14...16)

tovább

Assisi Ferenc: Újévi imádság

Ó szelíd és alázatos Jézus, hallgass meg.

Mások megbecsülésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Mások szeretetének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások dícséretének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Az elsőbbségben részesítés kívánásától szabadíts meg Jézus.
A tanácsom kikérésének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások helyeslésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.

tovább