Presbiterportré

LVII. évfolyam 2. szám / Zempléni Egyházmegye

Beszélgetés Bajnok Imrénével, Erdőbénye polgármesterével.

- Nagy öröm számomra és az olvasók számára, hogy vállalta a beszélgetést. Olyan személyiségeket keresünk, akik a hitüket megtartották, sőt egyházi tisztséget is vállalnak világi hivatásuk mellett. Ilyen Ön is, hiszen presbitere a gyülekezetnek, és polgármestere a községnek. Hány éve is gyakorolja a kettős tisztséget?


- Két éve. Nem nehéz összhangban lenni e két tisztséggel, mert Erdőbényén az egyházak és az önkormányzat kölcsönösen megbecsüli és elismeri egymás értékeit, adni akarnak egymásnak.


- Valamit önmagáról és a családról is mondjon, hiszen tudjuk, hogy néhány éve elveszítette férjét, de gyermekei és unokái is vannak.


- Az önkormányzatisággal egyidős özvegységem. Számtalan esetben úgy érzem ennek hátrányát, mint aki egy lábon áll. Szívós és megedzett lettem annak ellenére, hogy jóban-rosszban mindig magam mögött érzem nyolcvanhat éves édesanyámat, Tibor fiamat jó feleségével, a kikapcsolódást mindig biztosító két szép unokámat, nászasszonyomat: Réti Gyulánét, aki büszkeségemre református egyházunk gondnoka is.


- Mindannyian ismerjük a települést, hiszen itt van egy egyházi idősek otthona, egy szeretetotthonunk, ezenkívül mi érdekesség van még ezen a hegyaljai településen?


- Büszke vagyok gyönyörű községünkre, szülőfalumra, Erdőbényére, ahol oly sok műemlék és műemlék jellegű épület van. A volt Szirmay-kastély épületében van elhelyezve a Református Szeretetház, amely az elmúlt évben stílusában felújításra került, alatta többszintes pincelabirintus húzódik meg.


- Ezeken kívül nagyon érdekesnek tartom a volt református temetőt.


- Mindenki rácsodálkozik jelenlegi köztemetőnk magjára, a volt református temetőre. Egyaránt csak Erdőbényére vonatkozó temetkezési szokások, a 3-5 méter mély sírgödör mélyében pincét ásnak, és oda helyezik el a koporsót. Egy-egy sír így egész családok, famíliák temetkezési helyévé válik. Az ősi kőfaragó mesterség múltjára emlékeztetnek a megmunkált síremlékek, olyan mint a kőfaragó mesterség múzeuma.


- Mint polgármester miben tudja segíteni presbiterként is a gyülekezetet?


- Évente két alkalommal a közmunkások a templomban alapos takarítást végeznek. A hatalmas templomkert, mintegy park öleli körül a templomot: füvet nyírunk, cserjét vágunk, terepet rendezünk, szemetet, gazt szállítunk el. A temetőben folyamatosan ugyanezeket a munkákat végezzük. Képviselőtestületünk minden évben jelentős összeggel támogatja az egyházat, segítve annak működését. Most készült el a templom díszmegvilágítása.


- Emlékszem a kenyérgyárak idején nagyon rossz volt például a kenyérellátás is ebben a hegyek között lévő festői faluban. Van javulás az ellátásban?


- A mindennapi kenyerünk megválasztása a jó értelemben szinte gondot okozhat. Hála kereskedőinknek, nagyon sokféle kenyérből választhat a lakosság.


- Mik a terveik, hogyan tudják itt tartani a fiatalokat? Van-e munkalehetőség? Milyen kilátásaik vannak?


- Sajnos nagy terveket nem tudok dédelgetni a jövőre vonatkozóan. A fiatalokat itt tartani nem tudom, hiszen még napjainkban is átéljük, hogy egy-egy családfőnek megszűnik a munkahelye. Az élet fintora, hogy akinek segítettem a lakásvásárlását, most segítem őket, hogy el tudják adni, és városra tudjanak költözni, mert munkahelyet, megélhetést ott találnak. Soha nem tudtam megérteni és feldolgozni magamban a falu és város közötti különbséget.


- Sok áldást kívánok életére, családja tagjaira és a felelős tisztségek további végzéséhez. Köszönöm a beszélgetést.


Dr. Sándor Endre


Vámosújfalu

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább