Presbiterképzés Tokajban

LXV. évf. 2. szám / Zempléni Egyházmegye

Hosszú évek óta jól bevett gyakorlat a tokaji gyülekezetben, hogy a hosszúra nyúló januári, februári estéken valamilyen módon presbiterképzés keretein belül elmélyed presbiter és lelkipásztor Isten igéjében, törvényében, kegyelmének megnyilvánulási formáiban.

Ez hol egy konkrét könyv közös áttanulmányozásában, hol pedig egy neves előadó tanításában realizálódik. Jelen esetben, mellyel kapcsolatban írom ezt a beszámolót, ez utóbbiról van szó. Ugyanis presbiteri közös határozat szerint kértük fel a Sárospataki Református Teológiai Akadémia rektor-helyettesét, Füsti-Molnár Szilvesztert, hogy tisztelje meg gyülekezetünket és tartson előadássorozatot nálunk.
Előbb a sákramentumok, később pedig az egyházfegyelem témakörében kaphattunk felvilágosítást. Az előadás nemcsak a presbiterséggel most ismerkedőknek volt nagy élmény, hanem a már régóta szolgálóknak és magának a lelkipásztornak is.
Ezeken az alkalmakon a presbitériumon kívül szívesen láttuk azokat a gyülekezeti tagokat is, akik szorosan nem tartoznak a közösség döntéshozó testületéhez, mégis felelősséget éreznek egyházi gyakorlatunk biblikus módon való megélésére, így elkísérve feleségeiket vagy férjeiket ők is kivették részüket a „tanulásból”.
A hitvallásaink átismétlésével, a régen tanultak felelevenítésével és az újabb teológiai felismerések ismertetésével – talán többet megértve az Istennel való közösség lényegéről – készülhettünk a böjtfői úrvacsorai közösségre. Mindenféleképpen nagy áldás a különböző felekezetek (református, evangélikus, görög és római katolikus, hit gyülekezete) és a nihilista, céltalan világszemléletet csak a blöff-világpolgár szemén át vizsgáló, a felszínen maradás érdekében mindenre kész tömegben helytállni akaró hitvalló keresztyén ember számára, ha Krisztus útján szeretne maradni. Mert az egyházfegyelem nem kizárólag a templom falain belül való fegyelmezettség, hanem az élet valamennyi területére kiható, szükségszerűen hatással levő világszemlélet, melyben Isten és az Ő tökéletessége mint mérce áll a középpontban.
Ebben adott élvezetes és széleskörű tájékoztatást rektor-helyettes úr, akit gyülekezetünk szeretettel vár vissza az ősz folyamán a tavasz és az azzal járó munkák beköszöntével félbeszakított presbiterképzés folytatására. 
KGM

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább