„Az ősz ember előtt kelj fel, és becsüld meg az öreg embert!” (3Móz 19,32)

LXV. évf. 2. szám / Kitekintő

„Innovatív megoldások az idős testvérek segítésében” címmel rendezett konferencián voltam Berekfürdőn.

A nyitóáhítatot Derencsényi István, a Tiszántúli Református Egyházkerület főjegyzője tartotta, majd dr. Imre Sándornak, a Tiszántúli Református Egyházkerület főgondnokának előadása következett. „Az aktív időskor és a generációk közötti szolidaritás jelentősége korunkban (társadalmi körkép nemzetközi kitekintéssel)” című előadás a konferencia fő-előadása volt, melynek alaptétele, hogy az öregedés életjelenség. Elhangzott, hogy a természetben nincs stagnálás, ami él, öregszik. Senki sem átlagember, az öregedés is egyedi. Az öregedés nem kórfolyamat, nem betegség. Betegségek nélkül is meg lehet öregedni, azonban a legtöbb betegség időskorban jelentkezik. A legideálisabb környezetben is öregszünk, de az időskori környezetváltozás siettetheti az öregedést. Beszélt arról, hogy a mozgás minden életszakaszban, de különösen is időskorban nagyon fontos. Grafikonon láthattuk, hogyan alakul a vitalitás-indexünk az életünk során, amivel azt is illusztrálta, hogy nem biztos, hogy a fiatalkorúaknak jobbak az életkilátásai. Idézte a görög bölcsességet: „A mozgás gyógyszer, de nincs olyan gyógyszer, ami azt helyettesíteni tudja”. Hozzánk szólt a kérdés: hol jelenik meg egyházunk és annak tanítása a mindennapi ember, de leginkább az idős testvérek életstílusának kialakításában? Szolidáris-e a fiatal generáció a gyülekezetekben az idősekkel, és fordítva? Előadásának végső megállapítása: hitben és szeretetben meggazdagodni, ez az élet koronája, ami áldás a környezet számára is.
Czibere Károly, a Zsinati Iroda Szeretetszolgálati Osztályának vezetője a korábban kiírt diakóniai pályázatokat értékelte, és az eredményhirdetés után a díjak átadása következett. Melengette szívünket, hogy a díjazottak között tiszáninneni gyülekezet is szerepelt: a makkoshotykai nőszövetség pályázata különdíjat kapott. 
A nyertes pályázatok rövid, plenáris bemutatása után kiscsoportokban dolgoztuk fel a következő témákat: dr. Fruttus István Levente: Újszerű innovatív megoldások, időseket segítő önkénteseknek önismereti elemekkel (Tudsz-e mindent magadról?); Ferenczi Zoltán: Generációk – konfliktus – gyülekezetépítés; Tóth János: Idősek lelkigondozása, élettörténetek az élet végén – a biográfiai munka szerepe az idősek lelkigondozásában; Surányi Zoltán-Szabó Anna: Élménypedagógia időskorban – ami nem csak a fiataloké –, aktivitás megőrzése játékokon keresztül; Püski Lajos: Generációk közelebb hozása egymáshoz – többgenerációs táborok; Gecse Attila: Hospice.
A másnapi áhítatot Beszterczey András, a Schweitzer Albert Szeretetotthon igazgató-lelkésze tartotta a fent idézett Ige alapján. 
Ezután a nyertes pályázatokról szekciókban beszélgettünk. A munkacsoportok az alábbiak voltak: Gyülekezet és idősotthon viszonya: Kecskemét, Törökszentmiklós; Nagy gyülekezetben működő diakónia az idősekért: Budai gyülekezet; Kis gyülekezet, alapítványi forma, Diakónia Keresztyén Alapítvány (Marosvásárhely); Konkrét programelem bemutatása: Szépkorúak istentisztelete, Rákosliget (Budapest).
Oktatói munkámat a konferencia (SRTA – Idősgondozás) nagyban gazdagítja.
dr. Győriné Balázs Ibolya

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a

Jób 4

Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?

tovább

(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)

– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).

tovább

EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!

Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő. 

tovább

2017. november 13. hétfő

Szüret

Az én Atyám a szőlőműves. (Jn 15,1)

 

tovább

Dicsérje Őt a köd is!

Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!

tovább