Helmut Weiß: Lelkigondozás – szupervízió – pasztorálpszichológia.

LXV. évf. 2. szám / Ajánló

A könyv – miként címe is jelzi – bevezetés kíván lenni a gyakorlati teológia egyik, úgy tűnik, ma különösen is fontos és időszerű ágába, illetve annak tágabbi összefüggéseibe. Ez pedig a lelkigondozás, a szupervízió és a pasztorálpszichológia területe.

Olyan terület ez, ahol a Kárpát-medencei protestáns gyakorlati teológia komoly változásokon megy át, formálódik és keresi a saját útját. Ezért is vehetjük nagy örömmel kézbe ezt a könyvet, hiszen újabb segítséget jelent abban, hogy eltaláljuk és jobban ismerhessük azt a területet, ahol egyre többen kereshetik meg a könyv által bevezetett területekre specializálódott gyülekezeti lelkészt is.
Helmut Weißnak, mint a bemutatandó területek egyik német mesterének évtizedeken átívelő munkája eredményeit foglalja össze ez a könyv, amely úttörő jellegű, és egyben példaadó munkának számít. A szerző azok közé a különleges emberek közé tartozik, aki nemcsak távolról nézi a tudományt, hanem azt alkalmazza, a praxis alapján elméleti téziseit kiegészíti. Ezzel hozzájárulva a gyakorlati teológia egyik fontos céljához, miszerint a gyakorlati teológiai elmélet és praxis az Istenben gyökerező emberi létbizonyosságot kívánja erősíteni. Így próbálta Helmut Weiß is értelmezni és meghonosítani az elmúlt évtizedben a lelkigondozást, a szupervíziót és a pasztorálpszichológiát hazáján kívül több országban, így először Indonéziában, majd Magyarországon, Szlovákiában és Lengyelországban is, ahogy erről a könyve bevezetőjében olvashatunk.
Helmut Weiß (1942) nyugalmazott evangélikus lelkész, kiképző szupervizor (DGfP). Évtizedeken át vezetett lelkigondozói képzéseket elsősorban Düsseldorfban, több egyházi központban. Kezdeményezője és egyik alapítója, kezdetektől elnöke (1995) az Interkulturális Lelkigondozói és Tanácsadó Egyesületnek (SIPCC). Eddig megjelent írásai elsősorban az interkulturalitás és interkulturális lelkigondozás területét érintik.

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…aki nem cselekszi az igazságot, nem az Istentől van, és az sem, aki nem szereti a testvérét. 1Jn 3,10

Január 1.

"Mikor azért kiűzi az Úr, a te Istened azokat te előled, ne szólj a te szívedben, mondván: Az én igazságomért hozott be engem az Úr, hogy örökségül bírjam ezt a földet; holott e népeket az ő istentelenségökért űzi ki te előled az Úr; "

                                                                                                       (5 Móz, 9:4)

tovább

(5) „Összetörte az Úr a gonoszság vesszejét…” (Ézsaiás 14)

– Ennek a próféciának az értelmezése során az egyházatyák és számos bibliamagyarázó arra a meglátásra jutott, hogy ez az igeszakasz a Sátán, a gonosz bukásának szimbolikus ábrázolása. 

tovább

Ezékiel 36,26 – Az év igéje - Újrakezdés

Milyen gondolatokkal és érzésekkel indulunk neki az új évnek? Talán új esélynek tekintjük és örülünk annak, ami majd jön, vagy inkább bizonytalanul és gondterhelten nézünk a jövőbe? 

tovább

2018. január 1. hétfő

Fogadalom

„Most azért az Urat féljétek, és őt szolgáljátok hűen és feddhetetlenül!... Távol legyen tőlünk, hogy elhagyjuk az Urat, és más isteneket szolgáljunk!” (Józsué 24,14...16)

tovább

Assisi Ferenc: Újévi imádság

Ó szelíd és alázatos Jézus, hallgass meg.

Mások megbecsülésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Mások szeretetének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások dícséretének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Az elsőbbségben részesítés kívánásától szabadíts meg Jézus.
A tanácsom kikérésének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások helyeslésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.

tovább