A Kazinczy Ferenc Református Általános Iskola születése
LXV. évf. 3. szám / IntézményeinkMint egy újszülött gyermek családba érkezését, úgy élték meg sokan Felsőzsolcán a Kazinczy születését. Sokan aggódtak érte, vették körül gondoskodó szeretettel már „születése” előtt az egyházkerület oktatási intézményeinek ezt az új tagját.
Nem csak a fenntartó, de több egyházi szeretetszolgálat, a testvériskolák, a felsőzsolcai önkormányzat, a helyi református gyülekezet, és természetesen szülők, pedagógusok is nagy odafigyeléssel és sok segítségnyújtással voltak, hogy szeptember 3-án minden szép rendben várja az iskola tanulóit.
Az egyházkerület támogatásával megkezdődhetett az önkormányzattól használatba kapott épület szépülése, hiszen a rendkívül rossz állapotban lévő vizesblokkok felújításra kerültek, három tanterem megújulhatott, tisztasági meszelés, lambériázás történt. E munkák elvégzéséhez az önkormányzat segítségképpen néhány munkást is biztosított.
A tantermek berendezéséhez több helyről is kapott az intézmény segítséget. A Magyar Református Szeretetszolgálat, a Dorcas segélyszervezet, a Tompa Mihály Református Általános Iskola és a Mérai Református Egyházközség bútoradományai révén megszűntek az iskolapadok és székek miatti aggodalmak. A bútorok szállítását a legtöbb esetben szintén adományba kapta az iskola. A termek berendezésében a szülők is aktívan részt vettek. Elkészült az iskola címere, a református címer, és az épület külső és belső homlokzatán az iskola nevének felirata is helyére került.
A felsőzsolcai gyülekezet felajánlotta, hogy adakozásból összegyűjtik a szükséges anyagiakat az iskola zászlajának elkészítéséhez, melyet elkészülte után a tanévnyitó alkalmával átadtak az iskola számára, hogy az mindig emlékeztesse az intézményhez kötődő személyeket közösségük befogadó és kitartó szeretetére.
A külső készülődés mellett azonban, ahogy egy gyermek érkezésekor is, legalább akkora volt a belső, lelki készülődés.
A tanári kar tagjai házastársaikkal együtt közösen vettek részt a helyi református templomban augusztus 19-én az új kenyérért való hálaadó istentiszteleten, ahol Tar Sándor lelkipásztor szeretetteljes szavakkal köszöntötte őket. A következő vasárnap szintén házastársakkal utazott el a pedagógusközösség Kányba, hogy ott egyikük családjának tanyáján közösen töltsenek el egy napot. Először az üstbe valók készültek el, majd egy rövid túrára indultak. Ebéd előtt a lelki táplálékot fogyasztották el, ahol a vasárnapi istentiszteletet Alexa Gábor iskolalelkész tartotta meg számukra. Az ebédet követően Nagy György iskolaigazgató vezetésével csapatépítő, a közösséget erősítő, egymás megismerésében segítő játékos vetélkedő következett. A programok mellett persze jutott idő a kötetlen beszélgetésekre is.
Feltöltekezve érkezett a csapat haza, amire nagy szükség is volt, hiszen a következő három nap már a gyermekek felkészüléséről szólt. A napközis táborhoz hasonlóan Suli-váró napokat tartottunk, melyen a tanulók szinte teljes létszámban részt vettek. A napok fő gondolata az volt, hogy Isten új útra hív. Mindehhez a Bírák könyvéből Gedeon története szolgáltatta az alapot. A református templomban reggeli áhítattal indultak a napok, ahol köszöntötte az iskola diákságát a gyülekezet lelkipásztora is. A gyermekek lelkesen énekelték az egyházkerülettől ajándékba kapott Tiszáninneni énekesfüzet gyermek és ifjúsági énekeit. A tanévnyitó istentiszteletre készülve énekeskönyvi énekeket is örömmel tanultak.
Az első napon Gedeon elhívásának története által Isten kiválasztó szeretetére csodálkoztak rá, s felismerték, az Úr őket is kiválasztotta egy szent, az eddigi életüket talán teljesen megváltoztató, új feladatra, arra, hogy ezentúl református iskolásként legyenek az ő gyermekei. Kézműves foglakozás során szép angyalok készültek a gyermekkezek által. A nap szakkörcsalogatókra is alkalmat kínált.
A második napon a bátorítás és sereggyűjtés témakörét dolgozták fel, és ráébredtek arra, hogy Istenben kell bízniuk, nem csak saját képességeikben, mert az Úr megerősíti a csüggedőt, ahogyan Gedeont a gyapjúfürt jeleivel, de megállítja a túl magabiztost, ahogyan a Gedeon vezette sereg létszámát is lecsökkentette. Ezen a napon akadályversenyen vettek részt a gyermekek, ahol természetesen minden állomás valamilyen módon Gedeon történetéhez kapcsolódott. Délután a cserkészek érkeztek hozzájuk, hogy toborozzák a jövő kis cserkészeit.
A harmadik napon arra figyeltek, hogy Isten hogyan bátorít, ad győzelmet Gedeonéknak, és ígérete szerint minden gyermekének is. Ezen a napon a különleges harci eszközökre emlékeztető dolgokat készítettek, gyertyát mártottak, és egy fazekas segítségével mindenki korongozhatott is. Így érkeztek el az estéhez, amikor a szülők is megérkeztek az iskolaudvarra. A gyermekek beszámoltak a héten tanultakról, énekeltek nekik megtanult lelki énekekből, majd következett a szülők által szalonnapréssel készített zsíroskenyér-vacsora.
Így érkezett el a sok készülődés után a tanévnyitó napja, szeptember elseje, amikor előbb az országos református tanévnyitón, Kunhegyesen vett részt az iskola küldöttsége, majd 17 órától az új iskola első tanévnyitó ünnepén mindenki, aki e napra várt. A tanévnyitó emelkedett alkalmáról a TIREK honlapja közölt tudósítást, s aki kíváncsi, felvételről a www.zsolcatv.hu honlapon a 2012/36. heti adást megnyitva részese lehet az örömnek, melyet mindnyájan átéltünk az intézmény születése által.
Alexa Gábor iskolalelkész
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a
1Móz 48
A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét.
(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)
Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.
Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).
ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?
Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani?
Zokogó szemek
„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)
Szép Ernő: Imádság
Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.
Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.
