Az ősz az iskolások életében
LXV. évf. 3. szám / OtthonA családok számára a szeptember nemcsak a tanszerek beszerzését, a napirend változását jelenti, hanem egyfajta családi erőt megmutató időszak is.
A tanulóknak rengeteg mindennel meg kell birkózniuk: a közösségbeilleszkedéssel, kortárs csoporttal való azonosulás izgalmaival, a különböző elvárások, trendek közötti eligazodással, a teljesítménykényszer kérdésével, az életébe beszivárgó társadalmi és családi feszültségekkel. A felsorolás riasztó, különösen annak a fényében, hogy mindezek általában egyszerre jelentkeznek, a felnőttek számára pedig saját erőfeszítéseik mellett, amelyekkel az iskolakezdés és a családfenntartás anyagi feltételeit igyekeznek előteremteni, szinte elenyésző problémák ezek. A gyereknek csupán annyi a dolga, hogy reggel elinduljon, jól viselkedjen és jól tanuljon, otthon ne okozzon problémát, megfeleljen az esetleges különórákon, vagy csöndben és figyelemigény nélkül eltöltse unalmas óráit. Pedig a nyár alatt megváltozik az élet. Gondoljunk csak bele, ha két teljes hónapig fizetett szabadságon lehetnénk, magunk szerveznénk az életünket, milyen nehezen indulnánk el újra a munkahelyünkre, a „minden percünk be van osztva” világba.
A nyár alatt megváltoznak maguk a gyerekek is. Ezt nem csak növekedésük jelzi, és annak feszítő gondja, hogy nagyobb ruhát és cipőt kell vásárolni. Változnak, érnek, és mindezt eltérő ütemben, mértékben teszik. Az újra találkozás nem megy feszültségek nélkül. Újra illeszkedni kell a csoport életéhez, újra meg kell találni és fel kell venni egy szerepet, vagy újra küzdeni kell érte. Mindezek mellett arról sem szabad elfeledkezünk, hogy a gyermekek, fiatalok életére hatással vannak a családi feszültségek is. Nincs olyan család, amelyben nincsen feszültség vagy gond. Nehéz helyzetbe azok a gyerekek kerülnek, akiknek egyedül kell értelmezniük, hogy mi történik körülöttük.
Ehhez járul még a különböző tantárgyak követelményének teljesítése. Vannak, akiknek egyik-másik feladat vagy tantárgy nehezen megy. Bár mindenki szeretne kitűnő osztályzatú bizonyítványt látni, de lehet hogy egy közepes osztályzat mögött több szorgalom és tett van, mint az ötös osztályzatban. Ekkor a család dolga, hogy a közepes osztályzatot is értékelje, hiszen a mögé tett erőfeszítés óriási. Nem is az osztályzatot, hanem az erőfeszítést. Hiszen mi a fontos: hogy a gyermek boldog legyen, és azzá váljon, amivé válhat, vagy a szülők és a család elképzeléseinek kell megfelelnie, akkor is, ha képességei másfélék? A dicséret és biztatás minden embert jobban motivál, mint amit a szidás és büntetés elérhet. Miért ne lehetne elmondani, hogy nekünk is voltak nehézségeink, egy-egy feladat igazi kihívás volt, vagy egy-egy tárgy nehezebben ment? Ha otthon másokhoz hasonlítják a gyermeket, és lekicsinylik teljesítményét, keveslik, amije van, mivel az másokhoz viszonyítva kevés, az nem fog egészséges fejlődéshez vezetni. Ha így teljesít jobban, szorongani fog, sokan pedig még gyengébben teljesítenek ettől. Hogyan fogadja el magát, ha a szülei sem fogadják el? Persze a szülők ezt ritkán fogalmazzák így, ezért sokszor nem is gondolják, hogy a gyermek így fordítja le a ki nem mondott, vagy félig kimondott üzenetet. Ma már nagyon sok lehetőséget igénybe lehet venni, hogy kiderüljön, mi az, amiben jó egy gyermek. Miben lenne ügyes, mit tanulhat könnyebben, miben szerezhet sikerélményt?
Persze sok esetben komolyabb problémák is felmerülnek. Előfordul ugyanis, hogy azt fedezzük fel, hogy a kemény munka ellenére is lemaradás jelentkezik egyes területeken. Rettenetes az írás, nehéz az olvasás, a betűk világának értelmét nem sikerül megfejteni, összegabalyodnak a számok. Ezekről következő számunkban részletesen szólunk majd… A felmerült problémákról most csak annyit: nem a nevelést, nem az otthoni törődést minősítik. Annál a gyereknél is előfordulnak a felvetett kérdések, akit a legjobban, legokosabban szerettek, akiknek a legjobbat akarták és akarják a szülei. Nem a családot minősítik ezek az akadályok. Sőt! Milyen jó dolog, ha nem a teljesítmény alapján kapja a gyermek és a szülő egymástól a támogatást, hanem azért, mert a család együtt erős és támogató szeretetük egymásra sugárzik. „Egyedülálló hangszer vagy Isten kezében.” Akár zseniként, akár tanulásban akadályozottként vagy Isten hangszere. Ha ezt el tudjuk fogadni otthonainkban, családunk szeptembertől az iskola végéig erősödik, és sok öröm részese is lesz.
Ö.A.
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a
1Móz 48
A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét.
(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)
Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.
Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).
ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?
Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani?
Zokogó szemek
„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)
Szép Ernő: Imádság
Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.
Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.
