In memoriam Hegedűs István (1952 –2012)

LXV. évf. 3. szám / In memoriam

Július 27-én délután feleségétől vettem a megrázó hírt, hogy Hegedűs István szolgatársunk nincs többé velünk. Mindketten tudtuk, jó helyen van már, Isten megszabadította attól a gyötrelmes valóságtól, amelynek részese volt.

Az abaúji egyházmegye közösségének nevében tisztelgek lelkipásztor társunk emléke előtt, aki lelkészi szolgálatának teljes idejét (1976-2012), harminchat esztendőt köztünk végezte. 
1952. június 7-én született Hegedűs László és Páles Jolán elsőszülött gyermekeként. Sajóhídvégen nőtt fel a parókián. A lelkészcsaládban a szeretet légköre uralkodott, amit személyesen is tapasztaltam egyik legációm alkalmával. Szeretet egymás iránt és Isten iránt. 
A gimnáziumot Sárospatakon végezte, ami után a Debreceni Teológiai Akadémiára nyert felvételt. A tanulmányok megkezdése előtt – akkori szokás szerint – a teológust két évre besorozták katonának Nagyatádra. A „büntetőszázadban” eltöltött idő nem térítette el kitűzött céljának, az Istentől kapott elhívásnak beteljesítésétől. Megkezdte és elvégezte Debrecenben a teológiát. 1981-ben szentelték fel Miskolcon.
1976. február 1-től szolgált előbb exmittált teológusként, majd segédlelkészként Baktakék, Csenyéte, Fancsal gyülekezetekben. 1979-ben Baktakék megválasztott lelkipásztora lett. 1981-től Beret és Detek gyülekezeteiben is ő látta el a lelkészi szolgálatokat, rövidebb ideig Halmajon is helyettesített. 1994 decemberétől Alsóvadász lelkipásztora lett, és nyolc éven át a selyebi, kupai szolgálatokat is hűséggel végezte betegségéig. 
A lelkészi, gyülekezeti munka mellett közegyházi tisztségeket is ellátott. Volt egyházmegyei tanácsbíró, két évtizeden át számvizsgáló. 2002-ben az Abaúji Református Egyházmegye lelkészi főjegyzőjének választotta. Ennek részeként egy ideig az esperesi feladatokat is ellátta. A jelen ciklusban egyházkerületi tisztséget hordozott: kerületi bíró volt.
Isten elhívott és felszentelt szolgájaként minden rábízott szolgálatot hűséggel, fáradhatatlan munkabírással és nagy pontossággal végzett. Küzdött a nehézségek között, és hálás volt az eredményekért, a felemelő ünnepi alkalmakért. Az élete volt a szolgálat, a szolgálat volt az élete. A test gyengeségén és fájdalmain is felülkerekedett benne annak a vágya, hogy Isten üzenetét hirdesse. Július 15-én még hirdette az evangéliumot az alsóvadászi gyülekezetben. Szavaival utoljára.
Családi életében is megáldotta a Teremtő. 36 boldog esztendőt élt hitvesével, Tóth Katalin tanárnővel. Igazán segítő társai voltak egymásnak. Három gyermeket kaptak Istentől ajándékba, akiknek sikerei és örömei hálával töltötték be szívét. A szülői szeretetet, amelyet a sajóhidvégi parókiáról hozott, megélte családja körében, és megtapasztalta annak viszonzását is. Úgy érezte, a kegyelmes Isten általuk is segítette a próbák közt megállni. Bár legszűkebb családjában több ravatal mellé kellett állnia, akkor is kapott felülről jövő erőt és vigasztalást. 
Betegsége idején Istenben bízva, erős hittel állta a próbákat. Megadatott neki, hogy családja körében, imádkozás közben hangzott felé a hazahívó szó. 
Áldassék a neve Annak, Aki Hegedűs István életében mindent oly szépen intézett!
Baksy Mária esperes, Encs

Hiszem, 
és egyre inkább: 
a legbenső sötét 
és mély vizek fölött 
galamb köröz, 
majd leszáll, 
hogy aztán fölröpítse 
a szél táplálta láng - 
Hiszem, 
és egyre inkább: 
a zúgásnak 
tiszta csöndje lesz 
s vigasza minden árvaságnak: 
fehérizzású remény, 
legyőzött halál. 

Nagy Gáspár: Pünkösd után (részlet)

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább