A közös éneklés ereje

LXV. évf. 4. szám / Abaúji Egyházmegye

Egy szép őszi délután abaúji egyházmegyénk hét énekkara találkozott az ongai gyülekezet szépen felújított templomában, hogy együtt közös énekléssel dicsérjék Istent.

Az egyházmegye kórusai számára szervezett énekkari találkozó nemzetközi léptékűvé bővült, hiszen az Abaújban vendégeskedő Greifswald gyülekezetének kórusa is csatlakozott a meghívást elfogadó Abaújszántó, Bódvaszilas, Encs, Gönc, Komjáti, Onga és Szuhogy kórusaihoz. 
A találkozó a Jelenések könyve 5,11-14. versei felolvasásával, gyülekezeti énekkel és imádsággal kezdődött, felmutatva annak ígéretét, hogy a közös éneklés már most előképe lehet – ízelítőt adva abból – az eljövendő mennyei kórusnak, ahol angyalok és teremtmények együtt énekelhetnek. Ennek jegyében az énekkarok szolgálatát egy közös éneklés vezette és zárta be.
Az abaújszántói kórussal közösen kiálló greifswaldi kórusvezető, Hans Peter Günter tanított meg nekünk kotta nélkül egy rövid, háromszólamú fohászt, amelynek hangja teljesen betöltötte a zsúfolásig megtelt templomot. Elvezetett minket egy olyan érzéshez, amit csak egy ilyen közös énektanulás és többszólamú együtt-könyörgés tud megadni.
Az énekkarok lelkesen készültek, általában háromszólamú feldolgozásokkal, kánonokkal. Zsoltárok, lelki énekek, Istent magasztaló kórusművek, csendes fohászok, sőt még hazafias dallamok feldolgozásai is felcsendültek a kórusok ajkán. Ezek a művek nem egyszer az adott gyülekezeti énekkar részére íródtak ma élő zeneszerzők részéről, vagy éppen a kórusvezető írta saját énekkarának. Az énekkarok szolgálatát színesítette egy-egy igevers felolvasása a következő műre hangolva, valamint a szuhogyi kórus kivonulás közben egy fohászt énekelt. A házigazda gyülekezet kórusának szolgálata zárta le a bemutatkozások sorát.
Az énekkarok szolgálatát követően Pásztorné Gruber Zsuzsa, a Borsod-Gömöri Egyházmegye énekügyi előadója, egyházzenész-karvezető értékelt, valamint bíztatott buzdító szavakkal, és egyúttal támpontokat adott a további előrehaladáshoz. Majd ismét közösen énekelhettünk, bevezetett minket a graduáléneklés különösen szép világába, melyet mi is kipróbálhattunk. Valamennyi kórus részére adott át a közelgő karácsonyi ünnepkörre kottákat.
Az alkalom végén Baksy Mária, egyházmegyénk esperese megköszönte az énekkarok szolgálatát, és az értékelő és szervező előadókkal együtt emléklapot adott át az énekkarok részére.
A találkozó a templomi részt követően közös szeretetvendégséggel zárult, ahol a vendéglátó ongai gyülekezet asszonytestvérei készítettek finom szeretetvendégséget lelkipásztoraik vezetésével, és a testi táplálék mellett volt lehetőség a résztvevőknek kötetlen beszélgetésre, ismerkedésre, tapasztalatcserére.
Istené legyen a dicsőség mindenért! Bízom benne, hogy ez a szép hagyomány, amely során évről évre az egyik énekkar gyülekezetének templomában egyházmegyénk kórusai együtt dicsérhetik Istent, továbbra is megmarad közösségformáló és megtartó erőként a résztvevőknek és hallgatóknak.
Szabó Péter egyházmegyei 
énekügyi előadó, Szuhogy

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább