Képek emlékeink dobozából – avagy életképek és életjelek az Abaújkéri Református Gyülekezeti Körzetből

LXV. évf. 4. szám / Abaúji Egyházmegye

A gyermekek ámulattal néznek fel a karácsonyfára minden egyes ünnepen. Valami varázs lengi körül a fenyőfát, amikor karácsonyfává válik. Valami varázs lengte körül a betlehemi éjszakát, amikor az Úr Jézus a földre szállt. Minden megváltozott, amikor a világ világossága a sötét földre költözött, mert a Szeretet testbe öltözött. A fenyőfa is átalakul, amikor rá égi fény hull, s ágain gyertya gyúl. S amikor rá dísz kerül, a gyermeki szív felderül. Amint a karácsonyfát a díszek, úgy teszik széppé életünket az emlékek. Most a 2012. évi emlékeink dobozából pár képet kívánunk átnyújtani egyfajta ajándékképpen a Kedves Olvasóknak, remélvén azt, hogy mások szívét is örvendezővé tehetik örömeink.

6hatós hittan


Egy nyári napon, 2012. június 17-én a nap is szebben ragyogott, amikor 6 gyermek az abaújkéri templom felé ballagott. A templom felé, Isten felé szövetséget kötni, megkeresztelkedni. Az abaújkéri Aranyos Lakásotthon fiatal lakóiban, Tóth Marcellában, Tóth Márkban, Tóth Juditban, Tóth Krisztiánban, Tóth Norbertben és Oláh Saroltában a lakásotthonban tartott hittanórák során fogalmazódott meg a vágy: a keresztség által szent szövetségre lépni az Atya, a Fiú és a Szentlélek Istennel. Ezen gondolatot örömmel üdvözölte a lakásotthon vezetője is, Sipos Erzsébet, aki maga is részese volt a keresztelői istentisztelet lélekemelő pillanatainak. Az emberpalánták keresztszülőjüknek egyöntetűen, szívbéli ragaszkodással szeretett gyermek-felügyelőjüket, Andris bá’-t, Drozsnyik Andrást választották, aki boldogan tett eleget a felkérésnek. Az istentisztelet, amelyen a gyermekek a keresztség sákramentuma által a keresztyén anyaszentegyházba befogadtattak, bensőséges volt és megható, mint az ünnepi gyertya lángja. Az immár megkeresztelt ifjakat az Abaújkéri Református Egyházközség gondnok asszonya, Koscsákné Bodnár Izabella - aki egyben az Aranyos Lakásotthon munkatársa – meleg szavakkal köszöntötte, s áldást kívánt további életükre. (A gondnok asszonyt a gyermekek gyakorta látják hitmélyítő kiadványokat olvasni, s szívesen ajándékoznak neki a hittanórákon általuk készített Igés színezőkből, tudván, ezzel felvidítják a lelkét. Észrevétlenül is 6unk másokra.) Felejthetetlen nap volt ez az abaújkéri gyülekezet életében, amelyre mindig szívesen és örömmel emlékezünk vissza.
Koczogh Julianna
lelkipásztor, abaújkéri körzet  


Zemplénből a Bükkbe…


Az abaújkéri és a hozzá csatolt gyülekezetek életében hagyomány az évenkénti közös kirándulás. Ebben az évben a Bükk-hegység két szép településére vezetett az utunk. 2012. szeptember 30-án, vasárnap rövid reggeli áhítat után Harsány református gyülekezetének szeretetteljes meghívására indultunk útnak.
A festői környezetben álló templom előtt Adamcsik Dávidné Mártha Anita lelkész asszony, Petró Károly gondnok úr és Tóth Bertalanné gondnok asszony köszöntött bennünket.
Rövid ismerkedés után közös istentiszteleten vettünk részt. A lelki feltöltődés után következett a szeretetvendégség. Ebéd közben alkalmunk volt további ismerkedésre a gyülekezet tagjaival. Felejthetetlen órákat töltöttünk együtt, melyet ezúton is köszönünk a harsányi kedves testvéreknek.
Reméljük, hogy jövőre mi láthatjuk vendégül őket, és megmutathatjuk a szépséges Zemplén egy kis darabkáját. Innen Lillafüredre mentünk, ahol először a Hermann Ottó Emlékházat kerestük fel. Az intézmény vezetőjének szívélyessége és szakmai felkészültsége csodálatot érdemel! Bátran ajánljuk kicsiknek és nagyoknak, nem fognak csalódni.
Ezután rövid séta következett a napsütéses időben, gyönyörködtünk a hegyoldal csodálatos őszi színeiben.
Utolsó programunk a Szent István Barlang meglátogatása volt. Megnéztük a karsztos eredetű barlang cseppköveit. A barlang úgynevezett „színház termében” az idegenvezető lehetőséget adott a különleges akusztika kipróbálására. Éltünk vele, és hálát adva Istennek a szép napért elénekeltük a 165. számú énekünket: Itt van Isten köztünk! Mert itt van köztünk.
A napot vonatozással zártuk, Lillafüredről a kisvonattal mentünk le Miskolcra. Ott várt bennünket a buszunk, és indultunk haza.
Felejthetetlen napot töltöttünk együtt, köszönet Koczogh Julianna lelkésznőnek a szervezésért és a lebonyolításért. Soli Deo gloria!
Farkas Dénesné
az abaújkéri és a boldogkőváraljai
egyházközségek gondnok-helyettese  


 

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább