,,USA DAY” és ,,USA WEEK” a Pataki Refiben
LXV. évf. 4. szám / IntézményeinkOktóber 12-én került megrendezésre az „USA Day” elnevezésű rendezvénysorozat a Sárospataki Református Kollégium Gimnáziumában. A rendezési jogot egy sikeresen benyújtott, színvonalas pályázati anyagnak köszönhetően nyerte el iskolánk, amelyet az Emberi Erőforrások Minisztériuma, valamint az Amerikai Nagykövetség közösen bírált el.
A siker értékét növeli, hogy az egész országból idén összesen csupán négy oktatási intézmény valósíthatja meg ezen hivatalos név alatt az előzetesen megtervezett programokat. Az „USA Day” célja, hogy a rendezvények során még inkább megismerhessük az amerikai kultúra értékeit és eloszlassunk néhány negatív sztereotípiát. A reggeli angol nyelvű áhítat – Enghy Sáron (13.E) előadásában – már a nap kezdetén egy jó adag lelki-szellemi táplálékot szolgáltatott, továbbá az idegen nyelvi készségeinket élesítette. Rögtön utána az Imaterembe helyeződött át az események súlypontja, ahol Vígh Vajk (12.C) tudományos értékű előadását hallhattuk az immár 482 éves Alma Materünkről. Ezt követően Magyar Sandy (13.E) ismertetett meg minket a keresztény zene különféle modern és az USA-ban roppant népszerű műfajaival. Az előadás végén Aiysha Jebali tanárnő saját költeményével és Tirpák Gábor (11.E) zongorakíséretével együttesen hallhattunk az előadótól egy felemelő, lélektisztító keresztény dalt. Tóth Nikoletta tanárnő a 20. században oly’ sokak által kergetett „amerikai álom” ismert és kevéssé ismert oldalait tárta fel és vázolta elénk informatív, interaktív és kreatív prezentációjában. Eközben megérkezett iskolánkba az „USA Day” különleges díszvendége: Dmitri Tarakhovsky, az Amerikai Nagykövetség Kulturális Attaséja. Személyét néhány követségi munkatársa kísérte, valamint az Emberi Erőforrás Minisztériumból is tiszteletüket tették az illetékesek. Az attasét – saját elmondása szerint – meglepte és meghatotta a komoly szervezettség és a nagyfokú szeretet, amely fogadta, az amerikai himnusz művészi fokú a capella előadása (Magyar Sandy) pedig egyenesen lenyűgözte a küldötteket. Az attasé imatermi prezentációjában az amerikai multikulturalizmus alaposabb bemutatására törekedett, mindezt intelligens humorral és személyes életútja idevágó történeteivel fűszerezte. Saját személye is hitelessé tette az elhangzottakat, hiszen orosz bevándorlóként, az angol nyelv ismerete nélkül érkezett Detroitba, majd hosszú évek kemény munkájával került jelenlegi pozíciójába. Szavai megérintették a hallgatóságot, a diákokkal kialakult közvetlen párbeszédet a szoros napirend miatt kellett a kelleténél talán rövidebbre fogni. Az általános iskolások számára kiírt képzőművészeti és a quiz verseny eredményhirdetése után Szajkó József fotókiállítását tekinthettük meg a hivatalos megnyitó után. A vendégek ezután Vozdvizsenszkij Vagyim tanár úr szakértő kalauzolásával tekinthették meg iskolánk nevezetességeit. Eközben Litkey Kornélia a Fullbright Bizottság tanácsadója tartott előadást a továbbtanulni vágyó diákoknak, valamint Sántha Gergő, az Amerikai Nagykövetség Regionális Angol Nyelvi Oktató Központjából hívta egy kis műhelymunkára az angoltanárokat. A vendégek egyöntetűen gratuláltak a rendezvénysorozat magas fokú színvonalához, ami az idegen nyelvű munkaközösség angoltanárainak több hónapos szervező munkáját dicséri. A küldöttek közös reményüket fejezték ki, miszerint minél hamarabb visszatérnek iskolánkba, folytatván a sikeresen megkezdett gyümölcsöző munkafolyamatot. A hosszú, ám tartalmas napot Aiysha Jebali tanárnő személyes bizonyságtétele és áhítata, valamint Gere Bálint (öregdiákunk), Czabányi Attila és Demkó Ferenc tanár úr blues-os jam session-je zárta az Imateremben. Az „USA Day” véget ért pénteken, ellenben az „USA Week” programjai még a következő héten is tartalmas kikapcsolódást, szellemi töltekezést nyújtottak az érdeklődőknek.
Demkó Ferenc tanár
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a
1Móz 48
A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét.
(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)
Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.
Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).
ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?
Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani?
Zokogó szemek
„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)
Szép Ernő: Imádság
Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.
Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.
