Lelkésztovábbképző tanfolyam Mátraháza, 2004. július 26-30.

LVII. évfolyam 3. szám / Abaúji Egyházmegye

Ez év nyarán a mátraházi lelkészüdülő adott helyet egyházkerületünk lelkipásztorainak a család témakörben megrendezésre kerülő továbbképzésének. Családdal jöhettünk, hogy családias légkörben a család problémáiról hallgassunk előadásokat és beszélgessünk.

A hét az Abaúji Egyházmegye szervezésében és az Egyházkerület támogatásával valósult meg. Kerületünkből 60 fő, lelkész, házastárs és gyerek vett részt az ötnapos programon. Az ifjabbak felügyeletével az apróságoknak berendeztük a padlásteret óvodának, a felnőttek pedig színvonalas előadásokban szembesülhettek a család témájának problémáival és kérdéseivel. Egy lelkipásztor életében a család mint téma, két színtéren is előkerül. Az első a saját családja, a második pedig a gyülekezet, ahol az emberek családokban élnek. Az előadásokból és beszélgetésekből hamar világossá vált, hogy ezt a két területet nem nagyon lehet szétválasztani. A lelkész saját családi élete és gyülekezeti tagjainak családi élete hordozhat ugyanolyan problémákat, és igényelhet hathatós megoldásokat. A parókián lakó lelkészcsalád nem inkubátorban lakik, hogy az ő családját ne veszélyeztetnék külső és belső erők. A parókia nem inkubátor-ház, hogy a lelkész ne vegyen észre rajta kívül, gyülekezetében végbemenő pozitív vagy negatív dolgokat. A lelkész családja és gyülekezeti tagjainak családjai, vagyis az összes család segítségre szorul.

Első nap Török István (Sárospatak) a család bibliai alapjáról beszélt. Elmondta, hogy az isteni teremtő rend az egy férfi és egy nő, akiknek az Isten képmását kell(ene) a gyermeknek továbbadniuk. A szülők feladata, hogy közvetítsék Istent a gyermek felé. Mennyivel hatásosabb lenne a hitoktatás, ha ez a szülők részéről megtörténne. Az istenkép apai és anyai szerepen keresztül ivódik bele a gyermekbe. Így az anyai vonásokból az engedelmesség és a segítőtárs szerep, míg az apai vonásokból a határozottság vonása megy tovább. Kedves Olvasó! Egy kérdést hadd tegyek fel: Ezek a szerepek így vannak -e a Te családodban? Vagy ezek a szerepek felborultak otthon...?


Második nap pont erről: A szerepvesztések a mai családban címmel hallhattunk előadást Örsi Anikótól (Sárospatak). Először tisztáztuk, mit is takar a „szerep" fogalma: Isten küldetési rendjének megismerése és megtalálása. Így vannak női és férfi alapszerepek. A nőknél például ezek: otthonra vágyás, otthon varázslása, támaszt kapni, biztonságra vágyni, engedelmesség, élet hordozása. Férfi szerepek: önbizalom, biztos életerő, felelősség, biztonság adása, megbocsátás képessége, egészséges öntudat... Most is érdemes egy kicsit elgondolkozni: Vajon az én életemben, gyülekezetemben helyén vannak ezek a szerepek? Szerepvesztés van a ma élő emberekben: a nő már nem igazán teremtő erő, gondoljunk az abortuszokra; a férfiakból hiányzik a biztos életerő, gondoljunk csak az öngyilkosságok magas számára. A család létfenntartása, struktúrája megváltozott, a tekintélyelv megszűnőben, az ünnepek rangja hiányzik... Mi lehet a megoldás? Először is nem nézhetjük tétlenül, hogy körülöttünk egyre több családi élet tönkremegy, másodszor erősíteni kell a pozitív példákat, segíteni kell a családokat, hangsúlyt kell helyezni a jegyesoktatásra.


Harmadik nap A hitre való nevelés a mai családok életében, avagy a keresztyén szülő szerepe a gyermek lelki fejlődésében című témakörrel foglalkoztunk Baráth János (Sárospatak) előadása alapján. Augustinus azt írja: „A szülők élete az a képeskönyv, amit a gyermek először olvas." Ha a szülőkről azt mondjuk, hogy válságban vannak, akkor a gyerekekről sem mondhatunk mást. Minden szülői viselkedés vagy éppen szerepvesztés hatással van a gyerekekre. Ismerős a kórkép. Mit tegyünk? ... „A szülőket nem szabad magukra hagyni, hanem a lelkipásztornak segíteni kell őket, hogy Isten szerint töltsék be szülői hivatásukat. A lelkipásztor nagyon sokat foglalkozhat/foglalkozik gyerekekkel (hittanóra, gyermek-istentisztelet, ifjúsági óra, gyermektáborok). Így megvan a lehetősége arra, hogy időben felismerje és segítsen, ha valamelyik gyermek lelki fejlődésével baj van. (Ehhez persze valóban ismerni kell a gyermek lelki fejlődését.) Sokszor azonban nem is a gyermekeken kell közvetlen segíteni, hanem sokkal inkább a szülőkön."...


Utolsó nap Az egyház szerepe az intézetben élő gyermekek segítésében című témakör került elénk Baráth Andrea előadásából (Sárospatak). Idézet az előadásból: „Egyre több kutatás bebizonyítja, hogy az intézeti nevelés nagyon nagy kárt okozhat ... a gyermek életében. Nemcsak a pszichológia szempontjából megközelítve fontos, hogy milyen környezetben éli az ember az első éveit, hanem a hit szempontjából is. Ugyanis a csecsemőkori élmények meghatározhatják és befolyásolhatják a csecsemőkor utáni hitéletet. Ezért a teológiai tudománynak is vizsgálnia kell a csecsemőotthonok hatásait a gyermek életére, különösen a hitéletére vonatkozóan. A lelkipásztori gyakorlatban pedig azért fontos ez a kérdés, mert a csecsemőotthonokban felnevelkedett gyermekeket is tanítványokká kell tenni. A káros hatások megszüntetéséért vagy megelőzéséért pedig mindent meg kell tenni." Az előadás megrendítő képet tárt elénk az intézeti gyermekek életéről. Minden előadás után a témáról sziporkázó beszélgetés kerekedett ki a jelenlévők között. Ezután döbbenetes csend lett úrrá rajtunk. S még jobban megerősödött bennünk az a nézet, hogy ezt nem lehet tétlenül nézni. Segítenünk kell a családokon, gyerekeken, a körülöttünk élő embereken.


 


Bihari Richárd lelkipásztor


 

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a

Jób 4

Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?

tovább

(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)

– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).

tovább

EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!

Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő. 

tovább

2017. november 13. hétfő

Szüret

Az én Atyám a szőlőműves. (Jn 15,1)

 

tovább

Dicsérje Őt a köd is!

Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!

tovább