…és újra kántorképző!

LVII. évfolyam 3. szám / Misszió

„Nem unod még?" - elképzelem, hogy ezt kérdezi osztálytársától egy diák, mikor az év eleji kérdésre („Hol voltál nyáron?") az ezt feleli: „Kántorképzőn!"

Hát, igen - vannak még csendes őrültek, akik tenger- vagy tóparti sütkérezés helyett képesek magukat három hétre bezárni a négy fal közé: hangszerekkel, énekeskönyvvel, kottafüzettel, jegyzetekkel, CD- és kazetta-gyűjteménnyel és a régi aszkéták nyomdokain haladva sanyargatni magukat tanulással, gyakorlással (!) a nyár közepén. Ráadásul mindezt éveken át! Ó, igen. Mert hát egy tanfolyam nem elég a tökéletességhez: bizony, sok egymást követő nyáron ez az állandósult program. Negyed nyolctól reggeli, háromnegyedtől áhítat, nyolctól este hétig órák, közben gyors ebéd. Este vacsora után áhítat, aztán: „Jaj, holnap dolgozatot írunk zeneismeretből!" Vagy zenetörténetből - vagy mindkettőből?! Diáksors, hiába! No meg tanársors, mert itt senki meg nem ússza: három hét erőltetett menet... Mégis, hogy, hogy nem: nem látszanak érdektelennek, nem kedvetlenek. Sőt! Jól látom? Hiszen mosolyognak, vidámak, kedvesek: „Már alig vártam, hogy újra kántorképző legyen!" - mondja egy lány. Egy fiú még azt is mondta nekem: előző évben, mikor hazament, már másnap hiányzott neki a tanfolyam, a csapat, a nyüzsgés, a jókedv - ki tudja, hogy pontosan mi, de hiányzott. Nagyon hiányzott! Nos, újra együtt! Órák, diákok, tanárok, hangszerek egymás hegyén-hátán: ez az, erre vártam egész évben!


Ilyen érzések kerítenek bennünket, kántorképzősöket hatalmukba minden nyáron. Jó újra látni a régi arcokat, meg persze az újakat is - mert újak is vannak, mindig vannak... És egyre többen! Az idén megdöntöttük eddigi rekordunkat: majdnem százan jöttünk össze tanárokkal és a kicsikkel együtt. Kicsikkel? Kodály szerint nem lehet elég korán nekifogni: „a zenei nevelést már a gyermek születése előtt kilenc hónappal meg kell kezdeni!" Ha ilyen kis emberkéket nem is, de a 10-14 éveseket már évek óta hívjuk-várjuk a kis-kántorképzőre. Mert ilyen is van. Nem a mi találmányunk - Pápáról jött az ötlet, Petrőcz Mária szabadalma. És működik: egyre több tehetséges gyerek jön, szerencsére sokan zeneiskolából, de ez nem követelmény.


Idén július 5 és 24 között rendezte meg a Tiszáninneni Református Egyházkerület szokásos nyári kántorképző tanfolyamát Miskolcon. Hagyományosan a záró-koncert előtti héten került sor a kis-kántorképzőre (15-22-ig), külön tanári karral; és lehetőséggel, hogy a koncerten ők is önálló műsorral vegyenek részt. Éltek is vele: Draskóczy László énekfeldolgozásait adták elő, különböző hangszerek kíséretében, Borbélyné Béres Enikő vezetésével. A „nagy" tanfolyam tanulmányi vezetője Berkesi Boglárka volt. Az 1993-as sárospataki kezdés óta kialakult tanári karral működik a tanfolyam, néha persze váltjuk egymást, de már ránk is érvényes, hogy nincs nyár kántorképző nélkül...


Az órák sorjázásában azért most is volt mód lazításra: népi táncház a kollégium belső udvarán, hivatásos zenészekkel, táncosokkal; és tengerentúli testvérekkel is találkozhattunk, hacsak rövid időre is. Amerikából, Charleston-ból érkeztek: a First Scotch Kirk Choir, az Első Skót Presbiteriánus Énekkar. A Deszka templomban énekeltünk együtt. Becsületükre legyen mondva, szépen megtanulták magyarul a nálunk is énekelt dicséreteket, és mi is igyekeztünk egy-egy angol versszakkal a kedvükben járni. A tanfolyam záró koncertjére július 22-én került sor a Miskolc-Belvárosi református templomban: Szokolay, Vulpius, Händel, Haydn, Schütz, Mendelssohn, Gárdonyi Zoltán művei hangoztak el.


Sokat lehetne írni arról, hogy a zene milyen fontos missziós eszköz, hogy mennyire elfelejtettük a liturgiában betöltött szerepét, hogy mennyire fel tudja emelni a lelkeket az igehallgatásra készülve egy-egy oda illő orgona- vagy kórusdarab. De majd egy másik alkalommal. Addig se hagyjuk szétheverni kincseinket. Minden ilyen tanfolyam egy-egy kincsgyűjtő akció: talán ezért jönnek a gyerekek és a tanárok is olyan szívesen vissza minden évben ide...


Kun Zsuzsanna


tanár, egyházzenész

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább