A bűnbak
LVII. évfolyam 3. szám / Gyerekekről és gyerekeknekA családokban betöltött gyermeki szerepek közül az elmúlt cikkben a hőssel ismerkedhettünk meg. Talán nem is gondolnánk, hogy a hős és a bűnbak szerep milyen közel is állnak egymáshoz.
Ugyanis mindkettő a családban érzékelt problémára reagál. Amíg a hős a kiemelt tanulmányával, magaviseletével vagy „jócselekedeteivel" próbálja enyhíteni a családon esett csorbát, a bűnbak az éppen aktuális zűrjeivel (rossz magaviselet, gyenge tanulmányi eredmény, romboló, önromboló magatartás) úgy próbálja enyhíteni a feszültséget, hogy az általa okozott gondok által, a szülők közötti konfliktusról magára vonja a figyelmet. Ez a folyamat nem más tehát, mint egy elterelő hadművelet, mely által a szülők nem egymással harcolnak, hanem ideiglenes harcszünetet kötve, összefognak, és a gyermekre irányul minden figyelmük. „ A fenyegető helyzeteket úgy enyhítik, hogy áthelyezik egy kevésbé veszélyes „mellékhadszíntérre"." A bűnbak magával és szüleivel egyaránt elhiteti, hogy a probléma okozója nem más, mint ő maga. A sokszor őrült magatartás mögött azonban nem erkölcstelenség vagy rosszaság van, hanem a család (szülők) egységéért/összetartásáért való elkeseredett küzdelem. A bűnbak vagy rossz gyerek szerep természetesen más úton is kialakulhat. Például a szenvedélybeteg félnek még mindig könnyebb a gyerekét okolni, mint hogy szembenézzen a maga betegségével. („Azért iszom, mert mindig baj van veled.") Nem kell azonban szenvedélybetegnek lenni a családban ahhoz, hogy gyerekeink közül valamelyik ilyen negatív szerepet vegyen magára. Elég egy nem működő házastársi kapcsolat, egy egymástól elhidegülő viszony stb.
A szakirodalom szerint a szenvedélybeteg családokban a bűnbak a beteg szülővel egyfajta szolidaritást vesz fel, amelynek következtében a későbbi alkoholizmus veszélye nagyon nagy lehet. Hozzá teszik továbbá azt is, hogy a bűnbak szerep feladására azért van kevés esély, mert rezignáció és depresszió áll mögötte.
A bűnbakokkal nem könnyű az élet a hittan órán. Nem csak hogy nem figyelnek, de mások figyelmét is elvonják. A verekedéstől a bekiabálásig, a passzivitástól a szándékos csínytevésekig minden előfordulhat. Olykor talán úgy érezhetjük, hogy szinte provokálnak minket a büntetésre. A sorozatos fenyítés azonban egyre kevésbé lesz hatékony, nem beszélve arról, hogy elindul az a bizonyos ördögi kör, amelyben egy negatív viselkedés egy negatív megerősítést kap. Ezen az úton a gyerek vagy elmegy hittan óráról, vagy pedig a teljes passzivitásba merül, a kialakulóban lévő álarcok továbbmerevednek. A családban betöltött kényszer szerep közül talán ez a legambivalensebb: hiszen magaviselete büntetést von maga után, miközben kétségbeesett erővel szeretné, hogy lássuk benne az értékeket.
Eszembe jut egy tanárom az ösztöndíjas évről, aki szerint minden őrült, rossz, haragos (mad) ember magatartása mögött mindig valami szomorú, elkeseredett (sad) indulatok vannak. Hogy miért fontos az általunk rossznak, rettenetesnek elkönyvelt gyerek külső megnyilvánulásai mögé tekinteni? Mert akkor talán van valami esélyünk arra, hogy találkozzunk az igazi arcukkal s a valódi problémájukkal. A bűnbak szerepben megmerevedett gyerekek, fiatalok között talán ez az első, amit tehetünk. Nem dőlünk be nekik, nem hisszük el, hogy ennyire rosszak, rombolók, problémásak volnának, s az első benyomások mögött észrevesszük az igazi szomorúságukat, valós elkeseredésüket és félelmüket. Hitoktatói munkában ezen az úton haladva azt tapasztalom, hogy egyre kevesebb a kiállhatatlan, gyermek formájú szörny, miközben növekszik a szomorú tekintetű, gondterhelt, vesztes arcú gyermekek száma. Mint ahogy Jézus tekintete látta az emberekben a gyötrődést, a magányt, a céltalanságot, úgy nekünk is mindennapi kihívásunk, hogy a bűnbakokkal egyszer álarcok nélkül találkozzunk.
(Felhasznált irodalom: Winfried Huber: Fordulópont a szenvedélybetegek kezelésében. Debrecen: Forrás Egyesület, 1993.)
Anda Vinnay Judit lelkipásztor
Noszvaj
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a
1Móz 48
A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét.
(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)
Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.
Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).
ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?
Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani?
Zokogó szemek
„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)
Szép Ernő: Imádság
Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.
Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.
