Emlékezet a pataki diák, Horkay József nyugdíjas református lelkipásztorra

LVII. évfolyam 3. szám / Visszaemlékezés

Gyászoló Szeretteim!


1930 szeptemberében - 10 évesen - együtt indultunk sok-sok közös jellemzővel akkor legfőbb célunk felé, hogy pataki diákok legyünk és lehessünk. Ekkor ugyan még nem tudtuk, amit a költő így fogalmaz: „Diák marad az ember, amíg él, / S leckéjét a sírig tanulja, / S nehezebbet folyvást a réginél." Azután és azóta megtanultuk megint közösen, de most már együtt - először itt Patakon 12 diákéven át - majd pedig eddig 85 éve a földi életben.

Az 1938-as érettségi tablónkon is egymás mellett vagyunk a volt 40-es létszámú osztályunkban. Ő előbb, utána a sorban. S mint hajdan a római hadseregben egy-egy megvívott csata után számbavételkor a hiányzó bajtárs helyett a hajdan hozzá valamelyik legközelebb álló élő kiáltotta, mondta helyette a „jelen"-t, - úgy most én is itt és most!


Jelenben hangzik hát az a pataki diák múlt, ami őt szent örökségképpen végigkísérte pályáján mint fáklyavivőt onnan Patakról; majd oda és ott, valahol csak szolgált: Berente, Rudabánya, Sajóvelezd, Ózd, Szuhafő, Szalonna, Sajókaza, Mezőcsát gyülekezetében, vagy egyházmegyei tanácsbíróként és egyházkerületi jegyzői tevékenységével a hit, haza és emberiség szeretet-szolgálatában.


Horkay József, kedves testvérünk ugyanis már diákkorában jól megtanulta leckéjét a pataki három fáklya fényénél, és élte, nemcsak hirdette, hogy „A hit a reménylett dolgoknak valósága, és a nem látottakról való meggyőződés." Megtapasztalta már mint diák, és vallotta, hogy „Nincsen itt maradandó városunk, hanem a jövendőt keressük." De a vándor és bujdosó létben úgy tudta szolgálni és szeretni az átmeneti otthont adó hazát és embertársat, ahogy azt Isten rég kimérte, kívánta, meghagyta, parancsolta. És a hű szolga engedelmeskedett.


Házasságot 1948. május 17-én kötöttek Szuhafőn Lenkey Erzsébet Lenkével, így 56 évet éltek együtt. Három leánygyermekük született és hat unokájuk.


Az oly hűséges pataki diák tavaly a 65 éves érettségi találkozónkon már nem lehetett ott testi gyengélkedése miatt, csak üzent a négy megjelentnek, noha még tizenegy élő mondhatta volna akkor vele együtt személyesen a „jelen"-t.


Itt és most a még élők nevében köszönnek el tőle Arannyal szólva, így:


„Legyen közös, nagy vigaszunk:


A Lélek él; találkozunk!"


Hisszük, hogy úgy lesz!


Demeter Gyula


Elhangzott 2004. március 29-én Miskolcon a Deszka templomban; miután kívánsága szerint a szuhafői temetőbe helyezték hamvait, hová öt hét múlva 52 évesen középső asszony-lányukat is eltemették.


 

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább