A fák állva halnak meg (búcsú atyai barátomtól, Pápay Sándor tanártársamtól és cserkésztestvéremtől)
LVII. évfolyam 3. szám / Visszaemlékezés„Hitvallásom:
Köszönöm a Gondviselőnek, hogy emelt fővel járhatok. Csak az Úristen segítségével alakulhatott ki bennem egy olyan túlélési stratégia, amelyben sikerült megőriznem a legdurvább, a legaljasabb, a leggonoszabb világban magam világát. Példaképeim segítettek a saját utamon járni... Egyet tudok, hogy a jót csupán a jóért teszem. Nem várok viszonzást, hálaszót, mert ami nekem jó, az jó másnak is. Így csak örökségemet osztottam szét, és ennyit tenni kellett."
Emlékszem, hogyan kezdődött. Valami miatt az internátusban járt és benézett a Ráday család tanulójába. Beszélgettünk erről-arról, amikor meglátta a falon Ady Endre bekeretezett képét és alatta az idézetet:
„Mikor elhagytak,
Mikor a lelkem roskadozva vittem,
Csöndesen és váratlanul
Átölelt az Isten."
Hosszan rám nézett - nem szólt semmit -, de úgy emlékszem egy kicsit fátyolos lett a szeme. Azt hiszem, akkor fogadott bizalmába.
Aztán később leadta a cserkész felszerelését - cserkészinget, cserkésznadrágot - kimosva, kivasalva, takarosan összehajtogatva, ahogy cserkészhez illik. „Kedves Tibor, a szívem továbbra is a tiétek, de én ezt már használni nem fogom. Add oda valamelyik szegényebb sorsú cserkészednek. Használja egészséggel!" Amikor befejezte cserkész pályafutását, akkor is segíteni akart, mert nem csak tudta a cserkésztörvényeket, hanem élte is. (3.cserkésztörv. A cserkész ahol tud, segít.)
Később úgy alakult, hogy minden nagyobb ünnep előtt felugrottam hozzá egy kis baráti beszélgetésre. Félórásnak indult, de mindig 1-2 óra lett belőle - észre sem vettük. Ilyenkor mindenről beszélgettünk, hitről, napi dolgokról, politikáról, fociról, cserkészetről, diákcsínyekről, stb... de valahogy mindig a nevelésnél kötöttünk ki a végén, mert ez izgatott legjobban mindkettőnket. Mi lesz ezzel az ifjúsággal, ha így mennek tovább a dolgok? Az volt a meggyőződése, hogy a protestáns iskolák legfőbb erénye mindig is a nevelés volt. Ha jól van nevelve és motiválva a diák, a tudással már meg fog birkózni. Mert belé van oltva a tudásszomj, tanulni akar, és tudja, melyik könyv hol található a könyvespolcon. Teljesen egyetértettünk.
Sokat beszélt nekem Karácsony Sándorról, a nagy tudású nevelőről, református professzorról és cserkésztisztről. A vele való kötetlen beszélgetésekről, a „szeánszokról", ahogy ők, az egyetemisták nevezték maguk között ezeket az együttgondolkodásokat. Embert én még ilyen szeretettel nem hallottam tanáráról beszélni. Egyszer azt mondtam, hogy nekem te vagy Karácsony Sándor. Azt válaszolta valami utánozhatatlan szerénységgel: „Hol vagyok én őhozzá képest?!" Aztán váratlanul bement a belső szobába, és egy gépelt papírlappal tért vissza. „Ezt neked adom, kedves Tibor, nálad jó helyen lesz, talán még hasznát is veheted" - mondta tréfásan. Gyorsan átfutottam. „Hitvallásom és Búcsúszavak voltak a fejezet címek, összehajtogattam, és zsebre tettem, majd csak otthon olvastam el tüzetesen. Mikor a végére értem, a szívem a torkomban dobogott, szólni nem tudtam volna hangosan! Csak „sírni, sírni, sírni", ahogy Ady írta egyik megrázó versében.
„Búcsúszavak:
Hálát adok az Isten kegyelmének, hogy hívatásom, elkötelezettségem során ilyen hosszú működésre adott erőt, egészséget, képességet és lehetőséget nekem. Szolgálhattam a közjavát, a magyarságot, a református hitemet és azokat az eszményeket, amelyek népem megmaradását segítették elő. Szerettem a tanári pályát, szinte megszállottként hivatásomnak tekintettem. Szerettem, szolgáltam, segítettem, mert vonzottak a becsületes, tiszta fényű diákszemek.
A pálya végén hálásan köszönöm az elismeréseket, a kitüntetéseket. Isten áldja meg népemet, megtépett, megtaposott hazámat, a miskolci Lévay József Református Gimnáziumot és mindazokat, akik a jóért áldozatot tudnak hozni."
Nem szabad szégyellni, ha sírunk, amikor elmennek mellőlünk - a sírba. Az érzelmeket nem szabad kitörölni a szívünkből. Ott van a helye. A szívnek dobogni kell, a könnynek kicsordulni. Azért van mind a kettő!
Elmentél Sándor bátyám. Gyorsan, de nem készületlenül.
„És ömlött a zápor, és jöttek az árvizek...", - de Ő nem fövenyre épített.
Parajos Tibor
tanár, cserkésztiszt
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a
1Móz 48
A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét.
(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)
Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.
Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).
ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?
Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani?
Zokogó szemek
„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)
Szép Ernő: Imádság
Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.
Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.
