„hitetek mellé ragasszatok … tudományt” (2Pt 1,5)

LVII. évfolyam 4. szám / Abaúji Egyházmegye

Tiszáninnenről, Abaújból, Sárospatakról, Abaújszántóról többen voltunk november 6-án Kolozsváron. Enghy Sándor lelkipásztor-professzor szolgatársunk és barátunk szakította le 1996-ban elkezdett munkájának beért gyümölcsét. Doktorrá avatták. Vele örültünk együtt.

A Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet Díszterme adott otthont az ünnepségnek, melyet a 25. zsoltár kezdő versének eléneklése után dr. Kovács László Attila nyitott meg igeolvasással (2Tim 2,1kk) és imádsággal. Utána elsőképpen dr. Juhász Tamás rektor szavai hangzottak el. Hangsúlyozta a két teológia, a kolozsvári és a sárospataki jó kapcsolatát. Megemlítette, hogy a Kolozsvári Teológia dr. Újszászy Kálmánnak és dr. Frank Sawyernek díszdoktori, Börzsönyi Józsefnek pedig doktori címet adományozott. Mindezek mellett erősíti a két intézmény kapcsolatát a kölcsönös cserediákság is. Szintén ő ismertette Enghy Sándor eddigi életének mérföldköveit. Történelmi időkben, 1956. október 21-én született lelkészcsalád gyermekeként. Mind gimnáziumi, mind teológiai tanulmányait Debrecenben végezte. A második lelkészképesítő vizsga követelményeinek 1981-ben tett eleget, melyet hajdúböszörményi exmissziója és pácini segédlelkészsége előzött meg, azóta pedig hitvesével együtt az abaújszántói gyülekezet lelkipásztora. A Sárospataki Teológiai Akadémián az újraindulás óta több félévben is óraadó tanár volt, jelenleg pedig a Missziói- és Bibliai Teológiai Tanszék vezetője. Közben 1983-84-ben Wuppertalban, 1999-2000-ben Lipcsében folytatott tanulmányokat. A doktori programban való részvétele (a már fentebb tett utalás szerint) 1996-ban kezdődött.


A disszertációt, melynek címe „Halál, feltámadás és örökélet az Ószövetségben" és melynek megvédésére 2003. október 2-án került sor, dr. Molnár János témavezető professzor mutatta be.


Értékeléséből hadd emeljünk ki néhány dolgot: alapos, tudományos, objektív, ismertet, értékel, ütköztet, gondos, illetve két sokat mondó számadatot: 1138 lábjegyzet, valamint 64 oldal felhasznált irodalom.


Ezt követte a fogadalomtétel, majd az intézeti tanács jelenlévő tagjainak kézfogása és egyen-egyenként a „doktorrá fogadom" kijelentés.


A „doktorrá fogadott" röviden és tartalmasan köszöntött. Kiemelte: köszönetet mond. Köszönetet mondott a Mindenható Istennek, szüleinek, családjának, feleségének, az általuk pásztorolt gyülekezetnek, az egyházmegyének, az egyházkerületnek, a teológiának, valamint Csomós Jánosnak, dr. Börzsönyi Józsefnek, dr. Kustár Péternek és dr. Molnár Jánosnak. Szavait így summázta: „A fogadalomnál többet mondani nem tudok."


Kívánjuk és kérjük, hogy szemléletes, élő, magával ragadó előadásmódjával és példaértékű tudásával erősítse mindenkori tanítványainak és az őt körülvevőknek a Szentháromság egy Istenbe vetett hitét.


Sipos-Vizaknai Gergely


Vizsoly


Doktori fogadalomtétel szövege:


„Én, Enghy Sándor, mint Isten szolgája,
Isten és a jelenlévők színe előtt kijelentem,
hogy a Protestáns Teológiai Intézet
doktori címét elfogadom, és örömmel viselem.
Fogadom, hogy szóban és írásban
a kijelentett keresztyéni igazságot fogom hirdetni,
és róla tanúságot tenni.
Ígérem és fogadom, hogy ez iránt a
Teológia iránt tiszteletet fogok tanúsítani,
igyekezni fogok munkámmal is erősíteni
az Intézet ökumenikus közösségét és jó hírnevét,
és a doktori címhez méltóan fogok viselkedni.
Isten engem úgy segéljen!"


 

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább