Cigánymissziós konferencia Szerencsen

LVII. évfolyam 4. szám / Zempléni Egyházmegye

November 6-án egy konferencián vettem részt Szerencsen, a református egyházközség gyülekezeti termében, „A cigányság kapcsolata az egyházzal" címmel. A Zempléni Református Egyházmegye által szervezett egynapos konferencián lelkészek, lelkésznők, missziós lelkészek, gyülekezeti tagok és jómagam vettünk részt. Dr. Börzsönyi József esperes áhítata után három előadót hallgathattunk meg: Búzás Irént, a MRE Zsinatának Cigánymissziós vezetőjét, dr. Mezei István szociológust, és Barnóczki Anita református lelkészt.

Az előadásokban hallhattunk hazai és külföldi romakultúráról, és szó volt többek között a munkanélküliségről, a szegénységről, a segélyekből élőkről, illetve hogy hogyan éljenek együtt cigányok a nem cigányokkal. Missziós lelkészek feladata lenne, hogy összefogják őket, nagyobb bizalommal lennének irántuk, főleg ha ők is roma származásúak lennének.


A cigányság körében, sajnos, nem elterjedt a templomba járás, és a templomi esküvő, hiszen nagyon fiatalon összeköltöznek. Nagycsaládot alapítanak még akkor is, ha egyáltalán nem, vagy nagyon nehezen tudnak megélni és felnevelni gyermekeiket. Vannak azonban ellentétes példák is, mert akik akarnak, ki is tudnak emelkedni a nehéz környezetből. Ezekkel a fiatalokkal vagy idősekkel fel kell venni a kapcsolatot, és be kell vonni őket is a gyülekezeti munkába.


El kell fogadni másságukat,


hogy ne szégyelljék származásukat, hiszen Jézus Krisztus


mindannyiunk Megváltója.


A cigány kultúrát ápolni és továbbadni kell. Manapság már kevesen vagy egyáltalán nem beszélik a cigány nyelvet, de egyre gyakrabban képzik magukat a zenei területen. Nem csak testünknek, de lelkünknek is szüksége van táplálékra, és ha ezt megszerezzük, nem fogjuk másnak érezni magunkat, hiszen ez is csak rajtunk múlik, hogy elfogadjuk a testvérek segítségét, jó szándékát.


Hasznosan és tartalmasan töltöttük el ez a napot a szerencsi gyülekezet vendégszeretetében. Fontosnak éreztem magam, és örülnék, ha több ilyen rendezvényre nyílna alkalmam eljutni.


Álljon itt még egy vers Budai Ildikó, református cigány presbiter versei közül, Abaújszántóról:


Azon az úton járok, mely hazámba visz, / Ott majd Atyámat meglátom, szívem csak benne hisz. / Tudom, hogy ő figyel és látja, mit teszek, / Érzem, hogy terelget, bőséggel áraszt el. / Az Ő tulajdona vagyok, Ő már elfogadott, / Köszönöm Uram, hogy mindörökké a tiéd vagyok.


Balogh Lászlóné Marosvölgyi Erzsébet


református gyülekezeti tag, Szerencs


 

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább