Húsz éves a tiszáninneni és missouri egyházkerületek kapcsolata

LVII. évfolyam 4. szám / Kerületi események

A Tiszáninneni Református Egyházkerület küldöttsége 2004 augusztusában részt vett az egyesült államokbeli missouri Presbiteriánus Egyház zsinatán. Az amerikai testvérek részéről azért érkezett meghívó, mert a két egyházkerület kapcsolata éppen 20. esztendejébe lépett. Az elmúlt két évtizedben a missouri testvérek megismerték egyházkerületünket, szinte évenként meglátogattak bennünket, hordoztak imádságaikban és anyagi támogatást is nyújtottak. Egyházkerületünk részéről sem az első küldöttség látogatta meg a missouri presbiteriánusokat. Korábban is járt tiszáninneni küldöttség a tengerentúlon. Most Csomós József püspök, Ábrám Tibor főgondnok, Börzsönyi József esperes és Dienes Dénes kollégiumi közigazgató képviselte egyházkerületünket.

Igen nagy szeretettel fogadtak bennünket, s gondoskodtak 14 napos programunkról, személyes odafigyeléssel, az apró részletekig kidolgozott pontossággal. Tapasztalataink vegyesek voltak. Először is láttuk, hogy sok tekintetben hasonló gondokkal küszködnek, mint mi. Bár Missouri állam a konzervatív amerikai világhoz tartozik, de ott is gyorsuló ütemben nő az elvilágiasodás. A gyülekezetek lassan-lassan elöregednek és fogynak. Missouri testvéreink ráadásul lelkészhiánnyal is küszködnek, pedig a lelkészeknek nincsenek anyagi gondjaik. Ismerik azt az általunk is megélt nem könnyű gyakorlatot, hogy egy lelkipásztor több gyülekezetben is szolgál. Olyan is van közöttük, aki ha be akarja járni szolgálati területét, akár 100 km-t is kell utaznia. A lelkészhiány problémáján úgy igyekeznek segíteni, hogy felhatalmaznak nem teljes jogú lelkipásztori szolgálatra, bizonyos alapfokú lelkészi képzésben részesített gyülekezeti tagokat. Ők világi foglalkozásuk mellett vállalnak, elsősorban a hétvégéken, lelkészi jellegű szolgálatokat.


A gyülekezetek felszereltsége bizony messze meghaladja a miénket. Gondolok itt elsősorban a sokágú és sokrétű gyülekezeti munka anyagi alapjaira, infrastrukturális feltételeire és a laikus gyülekezeti munkások elkötelezettségére. Rendkívül nagy hangsúlyt helyeznek a gyermekmunkára, a legmodernebb eszközök igénybevételével végzik ezt a szolgálatot. De minden gyülekezeti-missziói munkaágnak feladatát nagyon komolyan vevő bizottsága van. Ezek rendszeres heti munkát végeznek, nem csak léteznek. Gyülekezeti munkásaik nem fizetésért dolgoznak, egyszerűen csak keresztyéni elhivatásból. Életüknek egy bizonyos idejét rendszeresen ajánlják fel Isten szolgálatára.


Egészen eltérő a felfogásuk a miénktől az iskola-kérdésben. Nem látják helyesnek és körülményeik között megvalósíthatónak az egyházi iskolarendszer kiépítését. Sőt az iskolai hitoktatás bevezetését sem. Ebben a felfogásban a hagyományaikon túl nagyon erőteljesen érvényesül az a probléma, ami a keresztyén felekezetek kifejezhetetlenül szerteágazó túlburjánzásából adódik. Egy iskolában hihetetlenül sok felekezetnek kellene biztosítani hittanórák sokaságát. A 20.000 lakosú Hannibal városában például nem kevesebb, mint 50 felekezet működik. A főiskolákon és egyetemeken viszont dolgozik ifjúsági lelkész.


Missouri testvéreink nem egy pataki diákot támogattak egyesül államokbeli tanulmányaik során. Elsősorban a Saint Louisban működő Eden Szemináriumban. Ezt a kapcsolatot közös akarattal rendszeressé és kétoldalúvá igyekszünk fejleszteni. Reményeink szerint a jövőben Sárospataki Teológiánk is fogad majd itteni diákokat és tanárokat, s a mieink is programszerűen fejleszthetik tudásukat ebben a lelkészképző intézményben. Amerikai testvéreink a kerületi együttműködést úgy óhajtják tovább építeni, hogy az gyülekezetek közötti kapcsolatban erősödjék meg. Körvonalazódik a missouri Mexico és a Miskolc-avasi gyülekezet, valamint Szerencs és Jefferson City testvéri együttműködésének a programja. Nem elsősorban a korábban megszokott pénzbeli segélyek lebegnek a szemünk előtt, hanem sokkal inkább a spirituális, egymás hite általi épülés lehetősége.


2005-ben amerikai testvéreink visszaadják látogatásunkat. Májusban diákoknak egy csoportja, ősszel pedig az egyházkerület küldöttsége érkezik hozzánk. E látogatás során a körvonalazódó további együttműködésünk részleteinek végérvényes tisztázására is sor kerül.


D D


 

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a

Jób 4

Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?

tovább

(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)

– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).

tovább

EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!

Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő. 

tovább

2017. november 13. hétfő

Szüret

Az én Atyám a szőlőműves. (Jn 15,1)

 

tovább

Dicsérje Őt a köd is!

Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!

tovább