Internet Zilizen

LVIII. évfolyam 1. szám / Abaúji Egyházmegye

Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium tavaly indította el országos szinten az e-Magyarország nevű programját, melynek célja, hogy minél több településen elérhető közelségbe kerüljön az Internet. E programba a Magyarországi Református Egyház is bekapcsolódott, vállalva, hogy telephelyeket biztosít a számítógépek üzemeltetésére.

Megtiszteltetésnek éreztük, hogy egyházmegyénkben a zilizi gyülekezet első körben csatlakozhatott ehhez a programhoz. Januárban kaptuk a kérdést Baksy Mária esperes asszonytól: a Minisztérium küld 2 számítógépet és biztosítja az Internet hozzáférést; tudjuk-e fogadni és vállaljuk-e az erre alkalmas hely biztosítását? A válasz természetesen igen volt, bár ekkor még nem tudtuk, hol is lesz „az erre alkalmas hely". Majd szép lassan minden megoldódott. A presbitériummal teljes egyetértésben úgy határoztunk, hogy a gyülekezeti termünk melletti raktárhelyiséget Internet-szobává alakítjuk. Nyáron mindez el is készült. A volt raktárhelyiség laminált padló burkolatot kapott, számítógép asztalt készíttettünk, székeket, lámpákat vásároltunk, és gázkonvektort szereltettünk be, hogy a szoba télen is használható legyen. Az asszonytestvérek keze munkáját dicséri a tisztára meszelt fal és a faluban szőtt szőnyegek. Október elején Nagy Endre, egyházkerületünk fő informatikusa üzembe helyezte a számítógépeket.


A faluban nem kellett különösebb híradás arról, hogy mire készülünk, hiszen a hittanos gyerekek szinte minden órán megkérdezték: „Tiszteletes bácsi, mikor lehet internetezni?" Október utolsó hétvégéjén elérkezett ez is. Kicsik és nagyok elfoglalták a szobát, és - a túlzsúfoltság elkerülése érdekében - már az elején korcsoportonkénti beosztást kellett készíteni, hogy ki mikor jöhet „internetezni". Látva az örömmel ide érkező gyermekeket és ifjakat, talán nem csak bennem fogalmazódott meg a kérdés: vajon meddig tart a kezdeti lelkesedés? Ez a csoda is csak három napig tart? - Tart még most is, hiszen a heti három nap nyitvatartási időből szinte nincs kihasználatlan óra, valaki mindig van az Internet-szobában.


S hogy mire használják? Az alsó tagozatos gyerekek még csak játszanak. A számítógép kezelését egymástól lesik el oly ügyesen, hogy mire felső tagozatban informatikát „kezdenek el" tanulni, már kész „szakemberek" lesznek. A nagyobbacskák az internetes beszélgetés, a „chat" rejtelmeiben merülnek el. A középiskolások viszont már iskolai tanulmányaikhoz is felhasználják az Internet adta lehetőségeket. Készült már ennek segítségével szorgalmi dolgozat, félévi felmérők előkészítése. Van olyan diák, aki tanulmányi versenyre készülve a tavalyi kérdéseknek nézett utána. Felvételire készülő általános iskolások az interneten nézték meg leendő középiskolájuk oktatási rendszerét. Egyetemistáink az interneten keresztül jelentkeznek vizsgáikra és néznek utána egyetemi dolgaiknak. A munka mellett tanuló szülők az internetről töltik le tanulmányi anyagaikat. Mindezt látva elmondhatjuk, nem volt hiábavaló a gyülekezet áldozathozatala, hogy „alkalmas helyet" találjunk az Internet-szobának.


Van még egy fontos üzenete a nálunk történteknek. Mivel az Internet-szoba egy portán van a gyülekezeti teremmel és a templommal, talán nem illúzió abban is bíznunk, hogy az 5-10 évvel ezelőtt, vagy még korábban hittanra járt és konfirmált ifjak nem fognak idegenkedni a templom és az egyház „közelségétől". És ha itt maradnak szülőfalujukban, vagy ha elkerülnek is más vidékre, ez az itt kapott jó élmény elkíséri őket, és talán újra megtalálják a Krisztussal való együttlét áldott örömét.


 


Gombos Péter


lelkipásztor, Ziliz


 

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább