A Bohóc - Ál –(h)arcaimban, talán magam elől is elrejtőzködöm

LVIII. évfolyam 1. szám / Gyerekekről és gyerekeknek

Egy rosszul működő család hálójából legkevésbé a gyermekek vonhatják ki magukat. Valószínűleg ők vannak a legnehezebb helyzetben, hiszen tehetetlenségük miatt különösen is érintettek. Teljesen ki vannak szolgáltatva a felnőttek világának. Éppen ezért ha a hittan órákon „nehéz" gyermekekkel találkozunk, tudnunk kell, hogy ők elsősorban egy összetett rendszer áldozatai.

A mókamester szerepet játszó gyermek is áldozat, hiszen a kényszeres „viccgyártó" viselkedése a család depresszív hangulatára és állandósult borús légkörére adott tudattalan válaszreakció. Ezek a gyerekek nagyon jól érzékelik az otthoni feszültséget, lehangoltságot, melyet állandó mozgékonyságukkal, poénjaikkal igyekeznek feloldani, a családi válságot késleltetni. A lehangolt családtagjaink vagy barátaink felvidításában természetesen még nincs semmi rossz. A szerep ott kezd megmerevedni, amikor a gyermek saját magát okolja szülei rossz kedvéért, s ha magát teszi felelőssé a borús légkör kialakulásáért. Éppen ezért


„a bohóc jelentősége igen nagy lehet, mert biztosítja a családtagok érzelmi túlélését, és fontos ellenszabályozásról gondoskodik a családi körben." (Winfried)


A szerepet játszó nem azonos a természetükből fakadóan humoros emberekkel. A bohóc abban különbözik a jókedvvel megáldott gyermektől, hogy az ő viccei nem belülről, természetéből fakadnak, hanem azokat egy külső kényszer (rossz hangulat, feszültség) motiválja, ami miatt előbb-utóbb fárasztónak, idétlennek hatnak. A bohóc tréfái tehát kétségbeesett kísérletek a család megmentésére, az otthoni légkör derűsebbé tételére. Szélsőséges esetben a gyermek a szerepből kifolyólag hiperaktívvá válik, amelyet gyakran gyógyszeresen kezelnek. Ezen az úton azonban a gyermek megtanulja, hogy a tabletták szedésével magát jobban érezheti, és ezáltal drogveszélyeztetetté is válhat.


A teljesítményközpontú iskolarendszer nehezen tűri a túlságosan mozgékony gyermekeket. A tanárok (beleértve hittantanárokat is) jobban kedvelik a bamba, de nyugodt gyerekeket, mint az izgágább típusokat. Ha nincs elég türelmünk zaklatott viselkedésük mögé nézni, hamarosan ők válnak majd az első számú közellenségeinkké, amely tovább merevítheti a kínzó álarcot, s a későbbiekben éretlenséghez és érzelmi zavarokhoz vezet. A feléjük vezető út megtalálásához nem is elegendő az iskola keretein belül történő hitoktatás. Szükség van az iskolán kívüli programokra, személyes lelkigondozói alkalmakra.


Nemrégiben került a kezembe J. Patton: The Crying Clown (A síró bohóc) című festménye. A kép egy felismerhetetlenségig kifestett férfit ábrázol, mely ugyanakkor mégsem tudja eltakarni a bohóc lehulló könnyeit. Hasonlóan a mi bohócaink álarcai mögött szorongó, fáradt, sebezhető, szomorú arcocskákat látnánk, akik az általuk elfogadott személyt talán még beengedik a színfalak mögé. Éppen ezért, ha gyermeki szerepekről és azok gyógyításáról esik szó, elengedhetetlenül fontos fe­ladata van a hitoktató érettségének, krisztusi lelkületének, jézusi látásának és elfogadásának éppúgy, mint a családgondozásnak.


Befejezésül hadd zárjam a cikket Farkas Jánosné Zsóka néni: Fehérke című meséjének a részletével, melyben Bátor, az egyik bárány így tanítja kis barátját, Fehérkét: „Izgágának nagyon nehéz természete van. Sokat küzd ellene - kicsit gondolkozott -, könnyű azt szeretni, akinek olyan jó természete van, mint a mamádnak, Csendesnek. De Izgága jobban rá van szorulva a szeretetünkre és a segítségünkre, hogy megszabaduljon rossz természetétől."


Anda Vinnay Judit


lelkipásztor, Noszvaj


 


(Felhasznált irodalom: Winfried Huber: Fordulópont a szenvedélybetegek kezelésében Debrecen, 1993. 140 o.; Nagyné Drizner Zsuzsanna: Szakdolgozat 1999. 18.o.; Farkas Jánosné Zsóka néni: Fehérke Budapest, 1996. Evangéliumi Kiadó 19.o.)

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a

Jób 4

Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?

tovább

(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)

– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).

tovább

EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!

Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő. 

tovább

2017. november 13. hétfő

Szüret

Az én Atyám a szőlőműves. (Jn 15,1)

 

tovább

Dicsérje Őt a köd is!

Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!

tovább