Könyvajánló

LVIII. évfolyam 1. szám / Ajánló


Törzsök Béla: Aranygyűrű - Játékdalok (népi mondókák alapján) óvodás és kisiskolás gyermekek számára



(Budapest: Flaccus Kiadó, 2004, 1490 forint)


Az Aranygyűrű zeneszerző-lektora, Szőnyi Erzsébet Erkel-díjas kiváló művész szerint: „Törzsök Béla munkája a maga nemében hiánypótló, színvonalát tekintve pedig messze megüti a kívánt mértéket.

Fantáziadús szövegi és dallami anyaga hasznosan gyarapítja a szakirodalmat, elősegíti az éneklőkedv megerősítését, nyelvi vonatkozásban pedig gazdagítja a kicsik szókincsét. Szöveg és dallam mellett külön jelentőséggel bír a közölt énekek eljátszhatósága, amivel a gyerekek mozgáskultúráját teszi hathatósabbá, egyúttal elülteti a drámapedagógia később virágba szökő magvait."


A könyv 152 gyermekjátékdala valójában válaszlépés - Kodály nyomán - a Mária Terézia uralkodása óta évszázadokon át tartó, az iskolai tanítás keretében folyó, tehát a legzsengébb életkorban ható elnémetesítő törekvésekre. Hagyományőrzésbe simuló önvédelem...


S hogy ez még ma is mennyire időszerű, azt mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény, hogy a történelmi Magyarország területén a 19. és 20. században folytatott népzenegyűjtésekben föltáruló, a felnőttek ősiségben csorbítatlan, hatalmas dallamkincse mellett a verbalitás- és játékcselekményben megőrzött tündérvilág mezején gyermekjátékdalaink melodikájukban indogermán jellegűvé váltak. Ezen belül is elsősorban a dúr pentachord, hexachordban. Miközben az ősi (infra) pentaton melodika fokozatosan háttérbe szorult, elsüllyedt.


Jeney András: Útra ha kelek


(Szerencs, Hegyaljai Alkotók Társulása, 2004)


 „Matematika és poézis... A végtelenben bizonyára találkoznak. Jeney András pályafutását ismerve és a verseit olvasva mondom: Benne ez a végtelen itt és most megtestesült. Az alkotó szellem más-más dimenzióiként és felfogható természettudomány és költészet szükségszerűen összetartozik. Egymást nem nélkülözhetik, mert - az ember nem gép, de nem is puszta ég és föld között lebegő anyagtalan tiszta forma. Az ember - titok. Ezt a titkot fejtegeti egyrészről a matematika, másrészről a költészet... S a végtelenben találkoznak... A végtelent pedig nevezhetjük örökkévalóságnak..." (részlet a mű előszavából)


Ugrai János: „Kis világnak világos kis tüköre"


 „A Tiszáninneni Református Egyházkerületben 1807-ben a szuperintendens, Őri Fülep Gábor a vezetése alá tartozó lelkészektől önéletrajzi nyilatkozat elkészítését rendelte el. A beérkezett iratokból - különböző formában - közel kétszázat leltünk fel, kötetünkben ezeket közöljük. Az ekkoriban párját ritkító rendelkezés eredményeként lehetőségünk nyílik a 19. század elején Abaújban, Alsó-Zemplénben, Felső-Borsodban, Gömörben, Tornában szolgálatot teljesítő prédikátorok életének legfontosabb állomásait feltérképezni. [...] A források segítségével egyrészt az olvasó egységes képet kaphat egy hivatás viszonylag nagy számú, földrajzilag koncentráltan elhelyezkedő, kétszáz évvel ezelőtti képviselője pályájának legfontosabb elemeiről. Másrészt a bőbeszédű források aránylag nagy számának köszönhetően betekintést nyerhetünk az egy-egy iskolában vagy szolgálati helyen uralkodó közállapotokba, és magyarázatot kaphatunk például az iskolázás történetének számos kérdésére vagy egy-egy egyházközség elhagyásának okaira. Elsősorban a források utóbbi csoportja lehetőséget nyújt továbbá a református lelkészek anyagi és műveltségi állapotának meghatározására is." (részlet a bevezetőből)


(Debrecen, Hernád Kiadó, 2004)

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a

Jób 4

Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?

tovább

(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)

– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).

tovább

EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!

Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő. 

tovább

2017. november 13. hétfő

Szüret

Az én Atyám a szőlőműves. (Jn 15,1)

 

tovább

Dicsérje Őt a köd is!

Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!

tovább