A Vizsolyi Biblia öröksége - Ünnepségsorozat a megjelenés 415. évfordulója alkalmából

LVIII. évfolyam 2. szám / Abaúji Egyházmegye

Örököltünk. Mint magyarok, mint reformátusok, mint keresztyének Bibliát, Istentől. Négyszáztizenöt éve pedig Károlyi Gáspártól és munkatársaitól Bibliát magyarul, azaz anyanyelvünkön, ahogyan a legjobban értünk.

Ezt ünnepeltük, ezért adtunk hálát, ebben igyekeztünk megerősödni és erre figyelmeztettünk 2005. április 23-24-én nagykárolyiak, gönciek, vizsolyiak, abaújiak, tiszáninneniek, reformátusok és nem reformátusok szerte magyar földről, a Kárpát-medencéből.


23-án szombaton délelőtt dr. Bogárdi Szabó István püspök úr, Zsinatunk lelkészi alelnöke nyitotta meg az ünnepséget és tartott előadást „A Vizsolyi Biblia öröksége a dogmatikus szemével" címmel. Röviden köszöntöttek dr. Ódor Ferenc Abaúj választott parlamenti képviselőjeként, Nagykároly, Gönc és Vizsoly polgármesterei, Bekő Tamás, Molnár János és Bihi Miklós, valamint lelkipásztorai, Tukacs József, Tolnay István, Csomós József püspök úr és Sipos-Vizaknai Gergely. Ezt követően Pécsi L. Dániel mutatta be a Vizsolyi Református Egyházközség általa tervezett címerét, majd dr. Dienes Dénes professzor mint a Vizsoly Alapítvány megújult kuratóriumának elnöke szólt az alapítvány terveiről, ars poeticájáról. A délután folyamán Németh Pál lelkipásztor tartott előadást „A bibliafordítás nagy korszakai" és dr. Hörcsik Richárd „A Biblia és a reformáció" címmel.


A nap folyamán a nagykárolyi és a gönci református vegyeskarok működtek közre, este pedig a Pécsi Református Kollégium Vegyeskara adott feledhetetlen koncertet.


A vasárnapi ünnepi istentiszteleten, melyet élőben közvetített a Magyar Rádió, dr. Bölcskei Gusztáv, a MRE Zsinatának lelkészi elnöke hirdetett igét és dr. Kozma Zsolt kolozsvári teológiai professzor kötötte le figyelmünket „A Vizsolyi Biblia hagyatéka és örököseinek kötelezettsége" című előadásával.


A megnyitó ünnepség fővédnöke maga dr. Mádl Ferenc köztársasági elnökünk volt, az ünnepségsorozat egészéé pedig dr. Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke.


Örökség. Azt mondtuk róla, hogy kaptuk. De tovább is kell adnunk, hogy sajátjuk legyen a bennünket következő nemzedékeknek, mint vérünknek is, hogy legyen megmaradásunk, mint magyarnak, mint reformátusnak, mint embernek itt, ahol hazát kaptunk.


Az örökséget elfogadni, ápolni és továbbadni kell. A megmaradás csak így lehetséges. Áldást és felelősséget hozzá!


 


Sipos-Vizaknai Gergely


lelkipásztor, Vizsoly

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a

Jób 4

Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?

tovább

(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)

– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).

tovább

EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!

Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő. 

tovább

2017. november 13. hétfő

Szüret

Az én Atyám a szőlőműves. (Jn 15,1)

 

tovább

Dicsérje Őt a köd is!

Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!

tovább