A Kazincbarcika-alsói gyülekezet hálaadó ünnepe

LVIII. évfolyam 2. szám / Borsod-Gömöri Egyházmegye

Hálaadó ünnepségre érkezett a templomba a reformátusok serege május elsején, vasárnap délelőtt. Kilenc év munkáinak sorozata zárult le ezzel a nappal.

Az igeszolgálatot Csomós József püspök úr végezte a 127. zsoltár alapján. Igehirdetésében összekapcsolta a munkát az Istenbe vetett hittel. Tudniillik hiába dolgoznak az építők - az emberek -, ha Isten nem épít közben. Lélekben. Az emberi fáradság hiábavaló, ha Isten nem adja áldását az emberi küzdelemre. Sőt: szerelmesének álmában ad eleget!


A lelkipásztor beszámolójának vezérigéje a 84. zsoltár 12. verse volt: „Mert nap és pajzs az Úr Isten..." Az ige választása szinte magától adódott, hiszen a szószék restaurálása során ez a két jelkép bukkant fel a szószék oldalán: nap és pajzs. Az orgona felé eső oldalon pedig egy mellvért. A nap az élet forrása, a pajzs az élet védelme. A mellvért az Efézusi levélben fellelhető lelki fegyverzet egyik darabja. Egész szolgálatunkat meghatározzák ezek. Ha Isten a mi életünk forrása, ha Ő ad nekünk megigazulást és védelmet, akkor bátran dolgozhatunk - és munkánk nem hiábavaló. Sem a múltban, sem a jelenben, sem a jövőben!


1996 májusában kerültünk a gyülekezetbe feleségemmel, Tóthné Magyar Ágotával (aki a gyülekezet másik beiktatott lelkésze), s azóta folyamatosan építkeztünk. Tudatosan törekedtünk arra, hogy a lelki munkához a külső keretek is illeszkedjenek. Nem volt célunk a látványos külső, inkább a célszerűség. Egyik áldott emlékű ózdi lelkipásztor elődünk, Dóczi Antal gondolata vezérelt minket. Ő így fogalmazott, látva a sok-sok missziói feladatot: „egy evangéliumi kunyhót kellene itt építeni." Nyilvánvaló, hogy most, a XX-XXI. században már nem kunyhót építettünk, - de mi is az evangéliumi tartalomra és nem a külsőre tettük a hangsúlyt.


Így újítottuk fel a parókiát belülről 1996-ban. A következő évben, 1997-ben került sorra a templomtető felújítása - új cserépfedést kapott. Még ebben az évben a régi, drága villanyfűtést gázfűtést váltotta fel az imaházban. 1998-ban a parókiatető kapott új cserépfedést. 1999-ben a parókia utcai frontján építettünk új kerítést. 2000-ben az irodát kihelyeztük a parókiáról az imaházba így nagyobb lett, kényelmesebb, közelebb került a gyülekezethez. Ugyanebben az évben új garázst építettünk. 2001-ben újult meg a torony: a sisakban új ácsszerkezet készült, rá vörösréz fedést, s új csillagot tettünk a háborúban szétlőtt régi helyett. A torony festése is elkészült. 2002-ben az imaház kapott új tetőt és a parókia újult meg kívülről. Ugyanekkor a kertvárosi részen kis házat vásároltunk, azóta itt is minden vasárnap istentiszteletet tartunk. 2003-ban új orgonamotort építettünk be. 2004 nyarán belülről újult meg a templom, új úrasztala készült.


Az ünnepségen a gyülekezet énekkara énekelt (istentisztelet után az énekkar CD-jét, kazettáját meg is vásárolhatták a vendégek). Csembaló- és fuvolajáték emelte a szíveket Istenhez. A munkatársakat és a vendégeket Mezey István festőművész templomunkról készült grafikájával ajándékoztuk meg. Kiemelkedő pontja volt az ünnepségnek, amikor a szilágyballai (Partium) testvérgyülekezetünk 28 tagját és tornaljai testvérgyülekezetünk (Felvidék) 17 tagját tiszteletbeli gyülekezeti tagunkká fogadtuk névre szóló lap átadásával. (Ezzel enyhítve a 2004. decemberi népszavazás sokkját.) Szilágyballai testvéreink a Váradi Biblia facsimile kiadásával, tornaljai testvérgyülekezetünk kristálytállal ajándékozta meg templomunkat. Ezután a szomszédos református és evangélikus gyülekezetek képviselői adták át köszöntésüket.


Istentisztelet után együtt koszorúztuk meg parókiánk nagy szülöttének, Egressy Béninek emlékoszlopát a templom kertjében. Az ünnepséget követően terített asztalok várták a vendégeket a szomszédos Dózsa György Általános Iskola aulájában. Itt kapott helyet kis laptörténeti kiállításunk is - melyen gyülekezeti lapunk, a Sajókazinci Református Híradó első számától (1997 májusától) máig követhették nyomon a vendégek a lap fejlődéstörténetét. Az ünnepi különszámot is megvásárolhatták.


Befejezem: Egy szakasz véget ért gyülekezetünk életében. A kőből, fából való építkezés korszaka. A külső épületek: csak keret. Mostantól a lelki építkezésre szeretnénk tenni a hangsúlyt. Ez nem gyors, nem látványos - de ez marad meg az örök életre!


 


Tóth Sándor lelkipásztor

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább