Csodás égi jelenségek

LVIII. évfolyam 3. szám / Hit és Tudomány

A csillagos égboltra tekintve szabad szemmel nehéz megkülönböztetni a saját fénnyel rendelkező csillagokat és a fényt csupán visszaverő bolygókat. Az egyik ilyen fényes bolygó a Vénusz, melyet esthajnalcsillagnak is neveznek. Ezzel kapcsolatban a Jelenések könyvében ezt olvashatjuk: „És a ki győz, és aki mindvégig megőrzi az én cselekedeteimet, annak hatalmat adok a pogányokon, és adom annak a hajnalcsillagot." (Jel 2:26,28)

A Nap látványa és éltető ereje minden embert lenyűgöz, úgy ahogyan azt a következő részben olvashatjuk: „Mert nap és paizs az Úr Isten; kegyelmet és dicsőséget ád az Úr , nem vonja meg a jót azoktól, a kik ártatlanul élnek." (Zsolt 84:12)


Az egyik leglátványosabb égi jelenség az üstökösök megjelenése, mely az emberek többségére erős lélektani hatást gyakorol, pedig az üstökösök a naprendszer legparányibb tagjai közé tartoznak. Az üstökösök magjának átmérője a kilométerek, legfeljebb a tíz kilométerek nagyságrendjébe esik. Ezt a magot jég, a jégbe fagyott gázok és kozmikus kőzetek alkotják. Amikor az üstökös égi útja során a Nap-Föld távolság néhányszorosára megközelíti a Napot, a fagyott anyag párologni kezd, és a mag körül kialakul egy igen ritka gázfelhő, melyet kómának nevezünk. Ennek hossza már tízezer kilométerekkel mérhető, és távcső segítségével megfigyelhető. Ha az üstökös még közelebb kerül a Naphoz, az abból nagy sebességgel kiáramló anyag (napszél) a gázgömböt megnyújtja, így kialakul az üstökös csóvája, melynek hossza már több száz kilométer. Vannak, akik ezzel azonosítják a próféta látomását: „Forró fazekat látok én, és pedig a szája észak felől van." (Jer 1:13)


A legismertebb égi jelenség a Máté evangéliumában említett „betlehemi csillag", mely egy valóban átélt jelenség volt. A „csillag" megjelenésekor egy igen ritka fényjelenség következett be. Néhány hónapon belül a Jupiter bolygó háromszori együttállása volt megfigyelhető a Halak csillagképben a Szaturnusszal. Ez a többször megjelenő feltűnő égi fény mutatta a jászolhoz vezető utat.


Az üstökösökhöz hasonló misztikus jelenség a meteorok, vagy másként hullócsillagok megjelenése az égbolton, melyeknek természetesen semmi közük a valódi csillagokhoz. A hullócsillag esetében a Nap körül keringő, a legtöbb esetben néhány centiméter átmérőjű kozmikus anyagról van szó, mely ha keresztezi a Föld pályáját, és bekerül annak légkörébe, a súrlódás miatt felizzik. Nagy távolságról ez önmagában még nem lenne látható, de a meteor körül egy néhány deciméter széles fénylő levegőcsatorna keletkezik, ami már távolról is jól megfigyelhető.


Természetesen vannak nagyobb méretű meteorok is, amelyek átmérője, ha eléri a deciméteres nagyságrendet, a hullócsillag ragyogása meghaladja az esthajnalcsillag fényességét, ezeket tűzgömböknek nevezzük. Ez a jelenség lehetett az alapja, háttérélménye a következőknek: „Miként estél alá az égről fényes csillag, hajnal fia!?" (Ézs 14:12); „leesék az égről egy nagy csillag, égve mint egy fáklya." (Jel 8:10)


Végül a sarki fény csodálatos jelenségéről néhány szót, mely a Föld északi és déli sarkánál a légkörbe behatoló töltött részecskék (elsősorban protonok és elektronok) által keltett időleges fényjelenség. A töltött részecskék túlnyomóan a Napból származnak, kisebb hányadukat a Naprendszeren kívülről érkezett részecskék teszik ki. A töltött részecskéket a földi magnetoszféra nagyrészt eltéríti, a mágneses pó­lusok körüli tartományban azonban bejutnak a légkörbe. A részecskék ütköznek a levegő atomjaival, ionizálják és gerjesztik az atomokat, a gerjesztett atomok fénykisugárzással térnek vissza alapállapotukba. A jelenség 80-1000 km magasságban fordul elő, leggyakrabban 100 km magasságban figyelhető meg. A sarki fény formái változatosak, állandóan változnak, gyakran függönyre, ívelt szalagokra emlékeztetnek vagy sugaras szerkezetűek. Műholdról készült felvételek tanúsága szerint a jelenség fénygyűrűként, glóriaként veszi körül a Földet.


 


Szabó Attila


Sárospataki Református


Kollégium Gimnáziuma és


Általános Iskolája

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…aki nem cselekszi az igazságot, nem az Istentől van, és az sem, aki nem szereti a testvérét. 1Jn 3,10

Január 1.

"Mikor azért kiűzi az Úr, a te Istened azokat te előled, ne szólj a te szívedben, mondván: Az én igazságomért hozott be engem az Úr, hogy örökségül bírjam ezt a földet; holott e népeket az ő istentelenségökért űzi ki te előled az Úr; "

                                                                                                       (5 Móz, 9:4)

tovább

(5) „Összetörte az Úr a gonoszság vesszejét…” (Ézsaiás 14)

– Ennek a próféciának az értelmezése során az egyházatyák és számos bibliamagyarázó arra a meglátásra jutott, hogy ez az igeszakasz a Sátán, a gonosz bukásának szimbolikus ábrázolása. 

tovább

Ezékiel 36,26 – Az év igéje - Újrakezdés

Milyen gondolatokkal és érzésekkel indulunk neki az új évnek? Talán új esélynek tekintjük és örülünk annak, ami majd jön, vagy inkább bizonytalanul és gondterhelten nézünk a jövőbe? 

tovább

2018. január 1. hétfő

Fogadalom

„Most azért az Urat féljétek, és őt szolgáljátok hűen és feddhetetlenül!... Távol legyen tőlünk, hogy elhagyjuk az Urat, és más isteneket szolgáljunk!” (Józsué 24,14...16)

tovább

Assisi Ferenc: Újévi imádság

Ó szelíd és alázatos Jézus, hallgass meg.

Mások megbecsülésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Mások szeretetének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások dícséretének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Az elsőbbségben részesítés kívánásától szabadíts meg Jézus.
A tanácsom kikérésének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások helyeslésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.

tovább