Beszélő rajzok

LVIII. évfolyam 3. szám / Gyerekekről és gyerekeknek

Két rajz került hozzám. Beszélő rajzoknak is nevezhetném őket. Két kislány öröméről és bánatáról szólnak. A két lány egy osztályba jár, egy iskolapadban ül, rajzaik azonban mások, és életük is más. Szavakkal fájó lenne a különbséget megfogalmazniuk. A rajzok olvasásának alapot adnak a következő általános szempontok: vonalak, vonalvezetés; színek megválasztása; térarány a rajzon belül (az alakok aránya); fény-árnyék; kompozíció (mennyire használom ki a lap méretét).

Olvassuk hát a két kép üzenetét.


Az első kép biztos vonalvezetéssel, meleg színek megválasztásával, a kompozíció helyes egységével, térarány jó alkalmazásával, jó hangulatú és örömöt közvetít. A kép készítője üzeni: szeretnek és viszont szeretek, fontos vagyok, kiegyensúlyozott és harmonikus az életem.


A második rajz esetében a szín komorsága, szálkás, szögletes vonalvezetés, mély, tört szín alkalmazása komor hangulatot idéz. Az arc satírozása hangsúlyos, a fény-árnyék helyes arányának alkalmazása pedig egyáltalán nem jelenik meg. A kompozíció arról beszél, hogy el szeretnék bújni, el akarok húzódni. A kép egy kiáltás: egyedül vagyok, érzelmi kapcsolataimban nincs harmónia, kommunikációmban félelem van.


Hihetünk-e a rajzok üzenetének? A rajz csak egy információ azok közül, amelyek alapján megismerhetjük a ránk bízottakat. Az első rajzot készítő kislány egy hattagú családban él, ő a harmadik gyermek, a családja nyitott, szerető légkörű. A második kislány szülei hosszú huzavona után másfél éve elváltak, a kislány édesapjával maradt, mert édesanyja új kapcsolatba kezdett. A válás bizonytalanságot, magányosságot hozott a gyermek számára. Az azonos nemű szülő elmenetelével életmintája is sérült. Lelkileg elhagyatottnak, elhanyagoltnak érzi magát.


Kétféle rajz, kétféle üzenet, kétféle élet. Hitoktatóként kétféle figyelmet, kétféle törődést igényel.


 


Örsi Anikó


nevelőtanár, főiskolai adjunktus


Sárospatak

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…aki nem cselekszi az igazságot, nem az Istentől van, és az sem, aki nem szereti a testvérét. 1Jn 3,10

Január 1.

"Mikor azért kiűzi az Úr, a te Istened azokat te előled, ne szólj a te szívedben, mondván: Az én igazságomért hozott be engem az Úr, hogy örökségül bírjam ezt a földet; holott e népeket az ő istentelenségökért űzi ki te előled az Úr; "

                                                                                                       (5 Móz, 9:4)

tovább

(5) „Összetörte az Úr a gonoszság vesszejét…” (Ézsaiás 14)

– Ennek a próféciának az értelmezése során az egyházatyák és számos bibliamagyarázó arra a meglátásra jutott, hogy ez az igeszakasz a Sátán, a gonosz bukásának szimbolikus ábrázolása. 

tovább

Ezékiel 36,26 – Az év igéje - Újrakezdés

Milyen gondolatokkal és érzésekkel indulunk neki az új évnek? Talán új esélynek tekintjük és örülünk annak, ami majd jön, vagy inkább bizonytalanul és gondterhelten nézünk a jövőbe? 

tovább

2018. január 1. hétfő

Fogadalom

„Most azért az Urat féljétek, és őt szolgáljátok hűen és feddhetetlenül!... Távol legyen tőlünk, hogy elhagyjuk az Urat, és más isteneket szolgáljunk!” (Józsué 24,14...16)

tovább

Assisi Ferenc: Újévi imádság

Ó szelíd és alázatos Jézus, hallgass meg.

Mások megbecsülésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Mások szeretetének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások dícséretének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Az elsőbbségben részesítés kívánásától szabadíts meg Jézus.
A tanácsom kikérésének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások helyeslésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.

tovább