Reformációs esték Aggteleken

LVIII. évfolyam 4. szám / Borsod-Gömöri Egyházmegye

Azt az elnevezést kapta az először képtelennek tűnő ötlet, amelynek megvalósítására készültünk október utolsó hetében a ránk bízott hét gyülekezetben. Még mi magunk sem tudtuk elképzelni, és megvalljuk, nem is nagyon hittük, hogy megvalósulhat. Mégis, valami megállíthatatlanul unszolt a szervezésre.

Az Aggteleki Nemzeti Park igazgatóját felkeresve tettük meg az első lépést, mert a gyülekezetek utaztatását csak az ő segítségével tudtuk megoldani. Kértük, biztosítsa számunkra egy héten át a túrázókat szállítani hivatott 60 fős autóbuszt. Megijedtünk a nagyságától: attól, hogy 60 fő kell hozzá, hogy ne legyen üres...

Készült a plakátnagyságú hetes program, készültek a meghívók a polgármesterek, vezető szerepet betöltők részére, hangzott a meghívás az istentiszteletek alkalmával, és ezzel egy időben kardoskodott szívünkben a reménytelenség és a kicsinyhitűség is: úgyse fognak eljönni!


A falvak szerte elhelyezett plakátok sorainak megfelelően első nap, hétfőn, Szinpetriben gyűltünk össze. Vegyes érzelmekkel, liftező gyomorral, torokban dobogó szívvel kanyarodtam ki a „trizsi laposra", amikor eldübörgött mellettem a Nemzeti Park autóbusza. „Istenem - fohászkodtam hangosan - legalább tíz ember hadd legyen ezen a buszon, akik eljönnek az istentiszteletre!" Útközben a férjem hajtott el mellettem és intett, forduljak vissza Aggtelek irányába, mert Imolán már senki sincs, akiért menni kell. „Hát ennyire kevesen?!..." - szakadt fel belőlem a kétségbeesés. Aztán, amikor elértem Aggtelek határát, várt az üzenet, figyelmesen és lassan vezessek, mert lehet, hogy valakit fel kell vennem még útközben, ugyanis annyian voltak már a buszon, hogy nem volt ülőhely.


Leírhatatlan örömöt éreztünk! Nem győztünk hálát adni Istennek, és most az egyszer annyira jó érzés volt megszégyenülni Előtte a kételkedésünk miatt.


Szinpetriben csak úgy özönlött a nép a buszról, a templomban tömött sorok fogadtak és úgy zengett az ének, hogy hirtelen erőtlennek éreztük a máskor oly élesen felharsanó harmónium hangját. Nemcsak a tekintetek, a templomablakok is bepárásodtak az ünnepélyességtől és az áhítattól.


Isten csodálatos ajándéka volt számunkra és gyülekezeteink számára ezen a héten, hogy ezt a csodát a hét minden napján átélhettük, és igaz lett számunkra a „harmincszor, majd hatvanszor annyi". A kezdeti 90 fős gyülekezet napról napra nőtt, míg 200-an énekelhettük együtt: „Hallottuk Jézus, miképpen hívogatsz..."


Elmondhatjuk, hogy átéltük e kis gyülekezetek reformációját, amikor nem jelentett akadályt a jósvafői és a tornakápolnai templomhoz vezető meredek part, amikor talán már a legidősebbek számára sem emlékezetes dicsőségbe burkolózott az imolai templom, amikor már-már kicsinek bizonyult a trizsi templom és az aggteleki Művelődési ház...


Elevenen él ennek a pár napnak az emléke azóta is minden szívben. A miénkben is.


Most már hisszük, nem a miénk volt az ötlet, hanem Isten csodálatos vezetését tapasztalhattuk meg mindketten, mely nekünk is megújulást és új erőt adott.


Egyedül Istené a dicsőség!


Czinke Sándor és


Czinke Sándorné Tarsoly Eszter


lelkipásztorok, Aggtelek

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább