Profán apokalipszis
LVIII. évfolyam 4. szám / FórumVala pedig egy Sodomita király, kinek igen kevés népe vala, de ez a király mégis magabízó és gőgös vala. Mivelhogy segíté ezen Sodomitát a Mammon népe és királya felettébb.
Hízelkedvén hízelkednek pedig ennek a királynak népes szolgahadak, kik dicsőítik vala a királyt, igen hajbókolván neki, különféle írásokat küldözgetvén az Ország népe közé, és beszédeket is tartának az ő nagy dicsőségéről a beszélőben, a nézőben pedig sok csudákkal csudálják őt, mindeközben pedig igen elferdíték vala az igazságot. Ez a király népével egyetemben sok gyűlölséggel gyűlöli vala az Urat és az Ő népét. Vala pedig ennek a királynak és az ő magabízó népének sok és nagy igyekezete és felettébb való erőlködése, hogy elpusztítaná az Úrnak kedves dolgokat a Földnek egész színén. Megutálja vala pedig a fát és a virágot, szereté pedig felettébb a füvet. Akará pedig ezzel a fűvel táplálni az Ország kicsinyeit, hogy azoknak értelmét idejekorán elvegye. Gyalázá pedig ez a király mindazt, ami kedvesnek tetszik az Ország népe előtt s követé őt ebben az ő kevés számú népe egyaránt. Káromolja vala sok és nagy káromlásokkal az Ország régi nagyjainak dicsőséges tetteit, királyainak megszentelt koronáját igen szidalmazza vala, s minden régi szépet és jót, ami az ország népe szívének kedves vala, igen kárhoztat vala. Háborgának pedig némelyek és zúgolódának mindezek ellen, kiket igen fenyeget vala a király és az ő népe mondván, hogy antisodomiták. Ezzel igen megrettenték az Ország népét, mert a világnak hatalmasságai igen félik vala a Sodomitát, mert a Mammon népe és királya felettébb segíté őt.
Ültete pedig a Sodomita és az ő népe egy fát az ország közepében és nevezé azt szabadságnak és monda: egyetek erről mindnyájan és mi olyanok leszünk, mint az isten. Igen kívánatos vala pedig ennek a fának a gyümölcse és sokan evének belőle, de az ő elméjüket meghomályosítja és az ő szívüket megszakasztja vala. Mert annak a fának csak a neve vala szabadság, de az hamis vala, mert igazi neve vala szabadosság, de a Sodomita eltitkolá vala.
Lőn pedig, hogy egybehívá a Sodomita az ő tanácsosait és monda nékik: vajon nem jött-é el az én időm, hogy lesújtván lesújtsak ellenségeimre? Azok pedig felelének neki mondván: íme eljött, ó király. Akkor monda a király: pusztítván pusztítsuk el az Úrnak népét, akik egyháznak is neveztetnek, s akkor olyan lesz az Ország népe, mint a juh, melyet visznek az ő nyírója elé, s mienk lesz akkor az Ország; mondom pedig, hogy a boszorkányok egyházát és a hozzá hasonlatosokat ne bántsuk. Akkor mondának az ő tanácsosai: ó, mily bölcs a király. Szóla akkor a király az ő tanácsosaihoz mondván: vegyünk el mindent az Úrnak népétől, akik egyháznak is neveztetnek. Tanácskoznak vala pedig az ő tanácsosai egymással és szólának az ő királyukhoz mondván: a mi atyáink elvettek már mindent tőlük, ó király; úgy vannak már ők csaknem, mint a megszedett szőlő; sőt, igen sokat meg is ölének közülük a mi atyáink. Akkor monda a király: vajon nem szabad-é nekünk azt mondani, hogy ők mindenkinél gazdagabbak és méltatlanul nyernek sok adományokat az Országtól? Felelének az ő tanácsosai mondván: neked mindent szabad, ó király. Akkor eljövének a hízelgők felettébb nagy sokasággal és hirdetik vala az Ország népének a király szavait nagy fennszóval. Igen gyalázák pedig ezek a szolgák az Úrnak népét, felettébb szidalmazván a papokat is, mert a király ezért tartja vala őket sok aranyakon és ezüstökön. Akkor mondának sokan az Ország népe közül: bántalmazván bántalmazzuk az Úrnak népét, talán nem lesz háládatlan majd hozzánk a király. S igen nagy sokaság fogadá el a hízelgők szavát, s felettébb tapsolának a hetedhétnek, mikor annak tagjai is szolgálák vala szívük teljességével és megszámlálhatatlan nyelvcsapásokkal a királyt.
Lőn pedig, hogy hang hallatszék a Mennyből, mint nagy mennydörgésnek hangja: az Úr neveté és kacagja vala a Sodomitát és az ő népét nagy fennszóval.
Én, DiDimus, hallottam és láttam mindezeket, sőt még nagyobbakat is. Akinek van füle a hallásra és szeme a látásra, ímé az is hallja és lássa!
(Szerkesztőségi megjegyzés: A fenti írás a fantázia szüleménye. A valósággal, valós személyekkel, csoportokkal stb. való bármilyen összefüggés, felvetődő azonosság csupán és kizárólag a fatális véletlen műve lehet.)
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a
1Móz 48
A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét.
(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)
Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.
Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).
ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?
Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani?
Zokogó szemek
„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)
Szép Ernő: Imádság
Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.
Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.
