Üzen a múlt – Rákóczi-kori emlékhely Hangácson

LVI. évfolyam 2. szám / Abaúji Egyházmegye

Az új egyháztörténeti múzeum ünnepélyes átadása 2002. október 26-án volt Dr. Mészáros István püspök úr szolgálatával, Varga Mihály volt pénzügyminiszter ünnepi beszédével. 2003. szeptember 28-án „Rákócziak dicső kora” című kiállítással bővült a múzeum anyaga, Csomós József püspök úr hirdette az igét a neves évfordulós ünnepségen.

    Hangács vidékét valaha hatalmas erdőségek övezték, az itt élők vadászatból és állattenyész-tésből éltek. Pásztorkodással, szarvasmarha-, juh- és sertéstenyésztéssel, méhészettel és faesz-közök, faedények faragásával foglalkoztak. Jelentős volt a szőlőtermesztés. Edelény, Balajt mellett Hangácson vannak napjainkig a legősibb, legpatinásabb pincék a vidéken. „Rákóczi pincéje” falán, az 1400-as évektől kezdve láthatók feliratok napjainkban is.
    Birtokos családja a 14-15. században a Hangácsi család. Hangácsi Albert egri prépost és királyi kancellár, 1457-ben csanádi püspök. Hangácsi Mihály II. Ulászló király alatt az ország alkancellára volt. A 16. században a legtekintélyesebb földesúr Réghy Kelemen, akinek 1550 körül várkastélya van Hangácson. Nyomárral együtt közös bírát tartanak. A 17. század folya-mán jelentős birtokos család a Vasadi, Becs és Lenkey családok. A század végén, házasság révén Fekete László és Szathmáry Király János – akik sógorai egymásnak – lesznek a jelentős birtokosok, majd pedig leszármazottaik több mint két évszázadon át meghatározó gazdasági, politikai és egyházi vezetői Hangácsnak és a környező településeknek, olykor a vármegyének.
    Hangács lesz a Szathmáry Király család borsodi ágának birtokközpontja, a kiterjedt urada-lom magva, és itt van rezidenciájuk is. A 19. században hangácsi és boldvai ágra szakad a család. A hangácsi ág katonai pályára lép, így a birtokközpont Boldvára, majd Zsolcára tevő-dik át. A Fekete család a hivatali pályán jeleskedik, a helyi egyház vezető tisztségeit tölti be.
    A reformáció itt is korán terjedt. Hangács 1595-ben Szirák filiája, önálló egyháza 1621-ben lett. A Szathmáry Király család építteti a reformátusok fatemplomát, ennek egyik harangját a hagyomány szerint Rákóczi ágyújából öntötték. 1760-ban iskolát, 1761-ben fa haranglábat Szathmáry Király György épített. 1746-ban mintegy 250 református mellett 52 katolikus élt a faluban, katolikus templom ekkor nem volt. Nyomár mindenkor Hangács leányegyháza, taní-tót viszont külön tartanak. 
    Szathmáry Király Miklós (1661-1724) II. Rákóczi Ferenc vezérlő fejedelem ezredese, fia Ádám (1692-1752) a fejedelem nemes apródja, aki elkíséri urát lengyel- és franciaországi bujdosásában is. Irodalmi, művelődéstörténeti értékű naplót vezet. Hazatérve családot alapít, felesége Máriássy Krisztina, aki első gyermekük születésekor selyemmel és ezüst fonállal varrott úrihímzéses terítőt adományoz a hangácsi gyülekezetnek.
    György (1703-1752) a második fiú, Hangácson született. Külföldi egyetemeken tanult és ide tért haza mindig. Több ízben is volt Borsod vármegye országgyűlési követe, törvényszéki tagja, a Tisza-melléki Egyházkerület és a Sárospataki Kollégium főgondnoka. 1770-ben ékes latinsággal megírja a kollégium történetét. Új tantermet, könyvtárat, gondnoki házat, kutat építtet. Ő építteti Patakon a máig álló Berna-sort, a múzeum mai épületét. Neves méhész. Angliai méhes kert című – az angol John Gedde művének fordítása, saját tapasztalatokkal kiegészített – munkája három kiadást ért meg. Hangács így a magyar méhészet egyik bölcsője is.
    A hangácsi kastély másik neves lakója Ádám elsőszülött fia, Pál (1726-1808), aki Mária Terézia legmagyarabb gárdistája, az első jeles borsodi festő. Ő is szoros kapcsolatot tartott a Pataki Kollégiummal. Nyaranta szegény sorsú pataki diákokat tanított rajzolni, festeni. Így Hangácson volt Borsod első „festőiskolája”.
    Szathmáry Király Barnabás (1820-1901) is Hangácson született, mint Ádám dédunokája. Katonai pályára lép, írásai jelennek meg. Életének nevezetessége azonban az, hogy a kis Leib Mihálynak, a későbbi Munkácsy Mihály festőművésznek nevelője, utóbb sógora volt. Frigyes unokájával 1946-ban kihalt a család hangácsi ága.
    A Szathmáry Király-kastélyt 1880-ban a hangácsi közbirtokosság vásárolja meg és átadja a református egyháznak, amely 1882-1885 között templommá alakítja és udvarán iskolát épít-tet.
    A Szathmáry Király, a Fekete és velük rokoncsaládok még számos tagja volt az idők fo-lyamán patrónusa, megbízható támasza a pataki iskolának, a református anyaszentegyháznak, akik a kálvini hit vállalásában, a haza és a nemzet szeretetében máig hatóan adnak példát.
    Helyi kezdeményezésre, támogatók keresésével 2002 tavaszán feltárták a hangácsi refor-mátus templom „altemplomát”, a hajdani kastély földszintjét és kialakították benne az egy-háztörténeti múzeumot, Sárospatak „filiájaként”. Méltán.
    Az ide látogató megtekintheti a Szathmáry Király család arcképcsarnokának megmaradt szép darabjait, az úrasztali edények, textilek gyűjteményét helyből és a környező települések-ről, a vidék híres-neves szülötteinek, alkotó papjainak, tanítóinak tárgyi anyagát.
    A torony alatti festett sírkamra még feltárásra, helyreállításra vár. Bíznak a helyiek, hogy egyszer az is látogatható lesz. Bíznak, hogy a valaha kastélyhoz tartozó halastó, forrásaival együtt felébred csipkerózsika-álmából, és a Keserű-kút vizét is használhatják majd gyógyulá-sukra.
    Az ide látogatók visszafelé menet felkereshetik Szathmáry Király Ádám emléktábláját a szülőfalu, Nyomár főterén. Boldva temetőjében a Szathmáry Király család sírboltjánál és a XII. századi egykori bencés apátsági templomnál és monostornál szintén meg kell állni.
    A hangácsi múzeum kulcsa a Református Lelkészi Hivatalban található, előzetes bejelent-kezésre idegenvezetés kérhető.
    „Uram! Örökkévaló a Te neved, nemzedékről nemzedékre emlegetnek Téged” (Zsoltár 135, 13).


Laki – Lukács László
Edelény

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…aki nem cselekszi az igazságot, nem az Istentől van, és az sem, aki nem szereti a testvérét. 1Jn 3,10

Január 1.

"Mikor azért kiűzi az Úr, a te Istened azokat te előled, ne szólj a te szívedben, mondván: Az én igazságomért hozott be engem az Úr, hogy örökségül bírjam ezt a földet; holott e népeket az ő istentelenségökért űzi ki te előled az Úr; "

                                                                                                       (5 Móz, 9:4)

tovább

(5) „Összetörte az Úr a gonoszság vesszejét…” (Ézsaiás 14)

– Ennek a próféciának az értelmezése során az egyházatyák és számos bibliamagyarázó arra a meglátásra jutott, hogy ez az igeszakasz a Sátán, a gonosz bukásának szimbolikus ábrázolása. 

tovább

Ezékiel 36,26 – Az év igéje - Újrakezdés

Milyen gondolatokkal és érzésekkel indulunk neki az új évnek? Talán új esélynek tekintjük és örülünk annak, ami majd jön, vagy inkább bizonytalanul és gondterhelten nézünk a jövőbe? 

tovább

2018. január 1. hétfő

Fogadalom

„Most azért az Urat féljétek, és őt szolgáljátok hűen és feddhetetlenül!... Távol legyen tőlünk, hogy elhagyjuk az Urat, és más isteneket szolgáljunk!” (Józsué 24,14...16)

tovább

Assisi Ferenc: Újévi imádság

Ó szelíd és alázatos Jézus, hallgass meg.

Mások megbecsülésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Mások szeretetének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások dícséretének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Az elsőbbségben részesítés kívánásától szabadíts meg Jézus.
A tanácsom kikérésének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások helyeslésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.

tovább