Életjel Sajóbábonyból

LIX. évfolyam 1. szám / Borsod-Gömöri Egyházmegye

Építkezések lépésről lépésre. A templom belső felújítása, a parókia renoválása. Miért lehet ez érdekes? Madártávlatból mindennaposnak tűnik, mégis épp a mindennapok küzdelmeiről és örömeiről beszél. Különösen érdekesek ezek a mozzanatok, ha egy gyülekezet történetében helyezzük el őket.

Nem szeretném hosszan részletezni a távoli múltat, elég annyi, hogy egy nagy múltú gyülekezetről gondolkodunk. Babony a Diósgyőri várhoz tartozott, igen korán megépült első temploma. 1761-65 között már a második templom épült az első, tűzvészben megsemmisült helyére.


Vegyük inkább a II. világháború utáni időszakot, mely a mi behatárolt emberi természetünknek is jobban érthető, hatása jobban megfogható. 1948-ban idetelepült az Észak-magyarországi Vegyi Művek, sokan jöttek az ország különböző részeiből ide dolgozni. Nekik lakásra is szükségük volt, felépült tehát egy lakótelep - a falusiak földjén. Az idősek a mai napig számon tartják, hogy az a föld az ő őseiké volt, az ő örökségük. Azok közül, akik betelepültek, nem sokan kapcsolódtak a gyülekezethez, ez abban is meglátszik, hogy a lakótelepiek közül kevesen jönnek ide temetkeztetni, inkább bemennek Miskolcra. A Szentpéteri kapui temető közel van, és sokan azt mondják, hogy semmi közük a faluhoz, nem tartoznak ide, ők itt csak laknak. Sajóbábony tehát összetett közösség. Több része van: a lakótelep, az új telep, a legújabb telep és az ófalu, ahol a templom és a parókia is áll, a régi Babony község.


1948-tól helyben lakó lelkésze nem volt a gyülekezetnek, a szolgálatokat Miskolcról látták el. 1991-ben került ide Bányiné Varga Erzsébet, aki immár 15 éve a gyülekezet lelkipásztora.


1990-ben kapta vissza a gyülekezet a parókiát, amely korábban 40 évig postahivatalként működött, és bár négy évtizedig használták az épületet, nem igazán költöttek rá, így meglehetősen gyenge állapotban volt, amikor újra egyházi használatba vették. A parókia belső részét a Széchenyi Tervből már felújították, és kerítést is építettek hozzá. Nemrég készült el a külső felújítás.


Ami számomra különösen érdekessé teszi ezt a munkát, hogy gyülekezeti adakozásból készült el. Megkérdeztem a lelkipásztort, volt-e a gyülekezetnek saját tőkéje, amihez hozzá tudtak nyúlni, hogy legalább megkezdjék a felújítást. Válasza meglepett: a nulláról kezdtek mindent, hiszen 2004 őszén a templom belsejét hozták rendbe szintén adományokból. Akkor két hónap alatt gyűlt össze a szükséges pénz. Ahogyan a lelkipásztor fogalmazott: „2005 őszén többen javasolták, és a presbitérium azt a határozatot hozta, hogy ha az előző évben csodálatos adakozással megújult a 235 éves templom, akkor a parókiát is újítsuk fel. Az a gyülekezet, amely eddig is komolyan vette az adakozást a jó ügy érdekében, amely eddig is hordozta a terheket, ezután is vállalja ezt. A parókia is hozzá tartozik egy közösség életéhez. Voltak persze olyanok is, akik kissé nehezen fogadták, hogy minden évben kitalálunk valamit. Mégis tudjuk, hogy nem mindegy: a ránk hagyott örökséget hogyan őrizzük meg, és hogyan adjuk át a következő nemzedéknek." Az elkészült munka azonban mindenkit gyönyörködtet.


Ezt hallva azon kezdtem gondolkodni, hogy mekkora gyülekezet az, amelyik ilyen feladatokat vállal. Vasárnaponként 30-40 fő vesz részt az istentiszteleteken a 236 egyházfenntartóból. Ez a maroknyi nép végezte el ezeket a munkálatokat. A lelkipásztor emlékeztetett arra, hogy mégse gondoljuk, hogy ez olyan egyszerű, és könnyű feladat, hogy Sajóbábonyban már minden kész, méghozzá önerőből. Ha komolyabban szemügyre vesszük a templomot, meglátjuk, hogy az aljzatot is fel kellene újítani, a padokat kicserélni, az orgona sem működik: ezekhez azonban nagyon sok pénz kellene.


Lépésről lépésre haladnak tehát az épületek felújításával a sajóbábonyiak, miközben folyik a „szokásos" gyülekezeti élet, sőt, jut erő táborozásokra, közös programokra is. Mindezt a lelkipásztor egy igeverssel foglalta össze: „Érezzétek és lássátok meg, hogy jó az Úr! Boldog az az ember, aki Őbenne bízik." (Zsolt. 34:3)


Barnóczki Anita

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább