Kerületi lelkészkonferencia Sárospatakon
LIX. évfolyam 1. szám / Kerületi eseményekA Tiszáninneni Református Egyházkerület 2006. február 18-án Sárospatakon tartotta kerületi lelkészértekezletét. Délelőtt az esperesi beszámolókat hallgathattuk meg, amelyből betekintést nyerhettünk az abaúji, a borsod-gömöri, az egervölgyi és a zempléni egyházmegyék statisztikáiba, a hálaadásra okot adó elvégzett feladatokba, esetleges nehézségbe, és a még meg nem valósított kisebb vagy nagyobb horderejű tervekbe. Az ebédszünetet követően, Csomós József püspöke a találkozó előtt kiküldött kérdőívek eredményeit összegezte.
A év elején készült kérdőíves felmérés a lelkipásztorok pihenési lehetőségeit, gyakorlatát, illetve azt vizsgálta, hogy várnak-e a lelkipásztorok, és ha igen, miben és hogyan az Egyházkerülettől segítséget. Ezek alapján készül el egy cselekvési terv, hiszen a felmérés nem az íróasztal számára készült, vagy hogy elmondhassuk: készült ilyen is. Az egyes kérdésekre adott válaszokból készült összefoglalások, elemzések, grafikonok a Kerület honlapján megtekinthetőek, itt pedig - mivel idő hiányában az értekezleten nem lehetett részletesen elemezni a javaslatokat - rövid összegzést adunk ezekről.
A beérkezett javaslatokat több nagy témakörbe rendeztük. Az első átfogó téma a „technikai javaslatok" címet kapta. Ezekből kiderül, hogy többen általában az anyagi támogatást, az életkörülmények javítását tartják szükségesnek, mások az erkölcsi elismerést. Ugyanilyen fontosnak tartják a szabadság kérdésének törvényi rendezését, hiszen nincs arra vonatkozó rendelkezés, hogy mennyi szabadság jár egy lelkipásztornak. A törvény azonban önmagában nem elégséges, szükséges, hogy erről a presbitériumokat is tájékoztassák. Jelentős csoportot képviselnek azok, akik a helyettesítés hatékony rendszerének kidolgozását sürgetik, míg mások szerint akkor lenne ideje egy lelkipásztornak pihenni, ha szakemberek segítségét vehetné igénybe például az építkezések, felújítások esetében. A második javaslatcsoportba a tanulmányutak, illetve közös kirándulások iránti igények tartoznak. Pozitív példaként tekintenek többen a korábbi izraeli utakra, de éppen ilyen fontosnak tartják sokan a közös családi kirándulásokat, kötetlen találkozásokat, szolgálaton kívüli összejöveteleket, amelyek alkalmával jobban megismerhetnék egymást. Vannak persze olyanok is, akik inkább külön szeretnének pihenni, teljesen elszakadva a mindennapi gondoktól. Fontos az is, hogy ne mindig zárt lelkipásztori csoportban legyünk, ezért javaslatok érkeztek kulturális programok szervezésére, sportolási lehetőségek biztosítására, illetve a más szakmák képviselőivel való kötött vagy kötetlen találkozásra. A lelki feltöltődéssel kapcsolatban a „fejtágítás helyett egy kis lélektágítás" elvet tekintették többen követendőnek, lelki gyakorlatokat, önismereti kurzusokat javasolva, illetve azt hangsúlyozva, hogy kiemelten érdemes foglalkozni a segítő szakmákban gyakran jelentkező kiégéssel. Az üdülési lehetőségek támogatása gyakran előfordult a kérdőívekben, éppúgy, mint a tanulmányi lehetőségek szervezése. Mindezekben pedig kiemelten fontos a hatékony információáramlás és pontos tájékoztatás.
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a
Jób 4
Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?
(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)
– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).
EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!
Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő.
Dicsérje Őt a köd is!
Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!