„Ha pedig Krisztus nem támadt fel, akkor hiábavaló a mi igehirdetésünk, de hiábavaló a ti hitetek is.” (1Korinthus 15,14)

LIX. évfolyam 3. szám / Gyönyörködöm a Te beszédedben

Lelkészek, teológusok szépen beszélnek a régi történetről, mikor Luther Márton kiszögezte a 95 tantételt a wittenbergi vártemplom kapujára, leszögezve ezzel a dátumot is, melyhez a reformáció folyamatát köthetjük.

Jó, hogy van egy ilyen napunk, jó ilyenkor átgondolni, mit is tettek őseink, illetve mit tennének, hogyan keresnék az igaz választ mai kérdésekre a Szentírás alapján. Mégis hiba lenne október végén csak erre gondolni. Az igazsághoz tartozik, hogy van egy sokkal személyesebb, családunkat érintő alkalom, mert az őszi hangulat és a szokás minket is kivisz a temetőkbe. Rendbe kell szedni a sírokat, el kell látogatni más városokba, falvakba, ahol talán rég nem látott ismerősökkel is összefutunk... Jó, hogy kimegyünk a temetőkbe, jó hogy gondozhatjuk őseink sírját. Közben nemcsak az első fagyok elől megmentett, ki tudja, meddig szépen maradó virágokat hagyjuk a vázákban, nemcsak a pár négyzetméter földet készítjük elő a télre, hanem visszaemlékszünk szülők, nagyszülők szeretetére, az imádságokra, amire tanítottak, a fenyítésre, aminek hasznát érezzük felnőtt korunkban is. Öröm a gyermekeknek felidézni saját gyermekkorunkat, nekik is érdekes a temető fái alatt hallgatni a csendes történetet háborúról, frontról, fogságról és a hazatérésről, miközben érzik, ez valóság, még ha nincs is jelen a számítógépes játékokban megszokott zaj és képernyőn fröccsenő vér.

A tantételeknél sokszor ékesebb bizonyítéka Isten erejének egy ilyen történet, ami személyessé és gyakorlatiassá teszi az Igét. Így kapjuk meg hallásból, tapasztalatból azt a kőszikla erősségű alapot, amin a pokol kapui sem vehetnek diadalt. Feltámadás, hit, eligazodás a mai élet útvesztőiben így találkozhat október-november fordulóján.


Milyen furcsa: Luther kereste a kegyelmes Istent, és mikor rátalált, mindenkit el akart, és sokakat el is tudott hozzá vezetni. Micsoda erő volt a Római levél leírt betűi mögött! Micsoda bátorságot adott azoknak, akik Lutherhez hasonlóan kézbe vették, majd szívbe zárták a Bibliát! És azóta is vannak, akik oly sok ellenséges indulat között kiállnak az Ige mellett, mert másként nem tehetnek! Honnan volt Európát átformáló ereje a reformációnak? Gondolhatunk az ekkor elterjedt könyvnyomtatásra, a népiskolákra, az egyetemek közti diákvándorlásokra, de akkor ma, az internet, a mobiltelefon, a repülőgép korában miért irigyeljük mégis az ő eredményeiket? Valószínűleg nem a kommunikációs eszközök adták a szavak sodró erejét, hanem a szavakban lévő igazság! Ha valaki meghallotta, megismerte, megtapasztalta Isten szeretetét, az továbbvitte és elmondta, leírta, kihirdette. Lehet, hogy más formában, más nyelven, de ugyanolyan hitelesen. Meg kell tanulnunk őseinktől: ha megtaláltuk hit által kegyelmes Krisztusunkat, és van anyanyelvű Bibliánk, amiben a teremtett világban élő bűnös és megváltott emberről olvasunk, akkor megvan az a kőszikla, amire építhetjük erkölcsünket, szavainkat, tetteinket. Csak akkor találunk ki a ránk szakadt morális válságból, a mindent szabad gondolkodás átkától, ha megtaláljuk az egyetlen evidenciát, mely nem hasad meg. Ma is megáll az Istennek Igéje a temetőkertben, mert Krisztus valóban feltámadt, megáll az Ige a világban, mert Isten nem ember, hogy hazudjon, és megáll a gyülekezetben, köztünk, hogy Lutherhez hasonló küldetésünkben mi is megálljuk helyünket, mert másként nem tehetünk.


Ferenc József lelkipásztor


Bükkzsérc

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a

Jób 4

Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?

tovább

(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)

– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).

tovább

EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!

Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő. 

tovább

2017. november 13. hétfő

Szüret

Az én Atyám a szőlőműves. (Jn 15,1)

 

tovább

Dicsérje Őt a köd is!

Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!

tovább