Tanévkezdő gondolatok

LIX. évfolyam 3. szám / Borsod-Gömöri Egyházmegye

Új tanévet kezdtünk, és ez azt jelenti, hogy gyermekeink tovább gazdagodhatnak ismeretekkel. Újabbnál újabb tantervek szerint okítják őket az iskolákban. De immár 2000 év óta minden terv és újítás próbáját kiállja az a „jézusi tanterv", ami így szól: „Engedjétek és ne akadályozzátok, hogy HOZZÁM jöjjenek a kisgyermekek, mert ilyeneké a mennyek országa." (Máté19:14)

Felismerjük-e mi szülők, tanítók, lelkészek az ebben a mondatban rejlő hihetetlenül nagy felelősségünket? Mert itt nem egyszerűen azt mondja Jézus, tanítsatok meg valamit, oktassatok egy tantárgyat, hanem - engedjétek Hozzám! Óriási különbség. Egyszerű példát említek. Tarthatunk tudományos előadást a tűzről, leírhatjuk, hogyan gyújthatjuk meg, milyen fát kell hozzá használnunk, de ettől még nem melegszünk meg mellette, nem halljuk a pattogását. Így van ez a hit oktatásával (?) is. Kitalálhatjuk, hogyan lehet érdekesen, élményszerűen, tantervek szerint oktatni, csak éppen a célját nem éri el a fáradozásunk, ha nem engedjük a gyermekeket a tűz közelébe. A kérdés tehát az számomra: mi a célunk? Mit akarunk elérni? Hová akarunk eljutni?


Engedjük- e Jézushoz a gyermekeket? Talán sokan most azt mondják, hát persze, mi más lenne a cél? Mégis álljunk meg ennél a kérdésnél! Hiszen a hitoktatásban résztvevő gyermekek egy része eljut a konfirmációig, amikor ő maga tehet bizonyságot a Jézus Krisztusba vetetett hitéről. Tételezzük fel, hogy valóban így is van. De hová tűnnek el azután? Ha Jézushoz vezettük őket, nem fordulnak el tőle, legfeljebb kitérőket tesznek, mert aki a tűz melegét ismeri, nem vágyik arra, hogy megfagyjon - az előbbi példánál maradva. Mégis hiányoznak a gyülekezeteinkből a gyermekek, de főként a fiatalok! Miért? Nem vagyunk elég érdekesek, olvastam nemrég valakitől. Nem vagyunk elég modernek, hallottam egy másik véleményt. Sokan előítélettel viseltetnek a történelmi egyházak iránt, vagy éppen szakítani szeretnének a hagyományokkal. Vagyis akadállyá válunk a legjobb szándék mellet is a Jézushoz vezető úton?


Azt gondolom, a válasz az életszerűségben rejlik.


Ha tudunk maradandó értékrend szerint, Krisztusi értékrend szerint mai kérdéseket megválaszolni, akkor Jézus hiteles követőiként tesszük a dolgunkat, ha nem, akkor elveszünk mi is és a ránk bízottak is.


Ha tudunk megfelelő kereteket biztosítani, amely keretek között jól érzi magát a 3-16-30-60 éves is, akkor fontos lesz a hely, az idő, az alkalom, ahol JÉZUSSAL találkozhat. Fontossá lesz az a közösség, ahová azért vágyakozik, mert JÉZUS jelenlétét érzi meg, mert átjárja az égő tűz melege.


Amikor Jézus találkozott a csüggedt tanítványokkal az emmausi úton, azok azt érezték, hogy míg Jézus beszélt hozzájuk, átjárta valami a szívüket. Ez a „valami" a Lélek ereje, a Lélek tüze volt, és felismerték a velük beszélő Jézust.


Ezt a boldog felismerést kívánom gyülekezeteink aprajának és nagyjának egyaránt, hogy a hit ne csak tan legyen, hanem megélt valóság az életünkben.


Hangóné Birtha Melinda lelkipásztor


Miskolc-Avas

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább