Énekkari jubileum
LIX. évfolyam 4. szám / Abaúji EgyházmegyeGöncön 1996-ban alakult meg a vegyes kar. Nem előzmények nélküli a létrejötte, mert több évszázados hagyománya van már itt a „harmóniás éneklésnek". Az egyre fogyó férfikar mellett alakult a vegyes kar, és néhány éve már egyedül ez működik a gyülekezetben. A mögöttük levő tíz évben énekeltek kárpátaljai, felvidéki és partiumi gyülekezetekben, az egyházmegye közösségeiben, kórustalálkozókon és otthon, egyházi és világi rendezvényeken és istentiszteleteken. Műsorukon főleg egyházi művek, ének feldolgozások szerepelnek, első renden magyar szerzők darabjai.
Október 14-én, a gönci templomban ünnepi hangversennyel emlékeztek meg a mögöttük lévő 10 évről. Erre az alkalomra a helyi takarékszövetkezet segítségével egy CD-t jelentettek meg „Hadd zengje Krisztus énekünk" címmel. Az ünnepségen a kórus munkáját és a megjelent lemezt Szűcs Endre, az egyházkerület főjegyzője méltatta. Ajándékul átnyújtotta Csomasz Tóth Kálmán tanulmánykötetét a kórus vezetőjének. A kórus énekét és a CD-ről meghallgatott, Gárdonyi Zolán által írt művet a közönség tapssal köszönte meg. Csomós Józsefné karnagy felidézte az elmúlt 10 év fellépéseit, emlékezetes eseményeit. A felemelőket, amikor az akkori köztársasági elnök, miniszterelnök és miniszterek jelenlétében zenghették Krisztust énekükkel, és a vidámakat, amikben nem volt hiány. Megható része volt az estének, amikor az összes valaha volt és jelenlegi kórustag együtt énekelte: Soli Deo gloria. A kórustagok virággal köszönték meg a karvezető munkáját. A templomi ünnepség hosszú beszélgetős, emlékezős szeretetvendégségben folytatódott. Az alábbiakban részleteket olvashatnak az ünnepi hangversenyen elhangzott visszaemlékezésből.
(Ezzel kapcsolatban a szerkesztőségnek meg kell jegyeznie, hogy terjedelmi okok miatt csupán egy-két részletet idézünk, reméljük, így is érzékelhető marad a visszaemlékezés hangulata, és így is betekintést nyerhetünk a kórus munkájába, a munka hangulatába... a szerk.)
Az alakulásról
Január volt. Az ökumenikus istentisztelet után átfagyva menekültünk be a gyülekezeti terem enyhülést adó melegébe. Katolikusok és reformátusok. Elszántak és bizonytalankodók. Kíváncsian néztük egymást. Én őket: ők lesznek a mi kórusunk? Ők engem: Ő lesz a mi vezetőnk? Aztán a Ki melyik szólamba kerülhet? eldöntése következett, és az első próbálkozás, belépés a kánonéneklés világába. Bonyolultnak és megtanulhatatlannak tűnt, de elkezdődött.
Az első nagykárolyi fellépés
Óriási izgalom, rengeteg munka, küzdelem a népdalzsoltárral. Egy idegen ország, hosszú várakozás a határon balkáni körülményekkel. Ismeretlen szállásadók és máig tartó barátságok kezdetei. Egymástól távol élő magyarokat összefogó testvéri szeretet. Hatalmas ünnep, rengeteg résztvevő, reformátusok, katolikusok, gyönyörű szakállú ortodox pópák. A Károlyi Gáspár-szobor felavatása: vendéglátóink évszázados álma beteljesült. Az IKE kórus könnyed, fiatalos dalolása. Ha mi egyszer így tudnánk énekelni! Hazafelé. A határon elképzelhetetlenül hosszú kocsisor. Holnapig sem jutunk át. Egy élelmes útitársunk ránéz a mellette utazó, ortodox ideál szerint is szép szakállt viselő társára és fantasztikus ötlete támad. Kézen ragadja, és maga után húzza a kocsisor mellett előre. Egészen a géppisztolyt szorongató román határőrig. Ott valami keveréknyelven azt magyarázza, hogy itt áll mellette a püspök, akinek a delegációval együtt sürgős dolga van, azonnal mennie kell. Hosszabb győzködés után a katona feletteséhez kíséri őket, továbbra is felemelt fegyverrel. Beszéljen vele! Innen már nincs meghátrálás, folytatni kell a játékot. A felettes ebben a fontos ügyben Szatmárra akar telefonálni, hogy eligazítást kérjen a még nagyobb főnöktől. Emberünk kockáztat, és nagy mellénnyel mondja, hogy hívja csak a fel a felettesét, de mindjárt, mert a püspök és kísérete igazán nem várhat. Kurblizás, a telefon kicseng, de többszöri próbálkozás után sem veszi fel senki. A nagy kő szinte hallható robajjal esik le a ravasz útitárs szívéről. Na jó, most az egyszer menjenek. Szabad utat kap a busz, és soron kívül elhagyja Romániát. Lehet, hogy a határ őrzői azóta is azt nyomozzák, ki lehetett az a mogorva, egy szót nem szóló magyar püspök. Mi tudjuk, Sárosi Bandinak hívják, és legfeljebb a fák között lehetne püspök, mert hogy a foglalkozása erdész.
Ádventi hangverseny. Visszatérő vendégek vagyunk a településen. Már énekeltünk itt egy augusztus 20-i ünnepségen a tornateremben. Akkor nagyon melegünk volt, több okból is. No, ha akkor hűvöset kívántunk, most a templomban megkapjuk. A farkasordító hideg enyhe kifejezés, nem adja vissza, amit éreztünk. A padlóból, a falakból, a padokból sütött a hideg. Mire az éneklésre került a sor, szabályosan vacogtunk. Felálltunk, szemben a gyülekezettel, és akkor csoda történt. A várakozás öröme és melege sugárzott belőlük. Ezt megérezve elfeledtük a hideget. Megszűnt a vacogás. Szépen szólt az Istent dicsérő, Krisztust hirdető ének. Amikor pedig a gyülekezeti teremben felmelegítettük magunkat egy kis forralt borral - amit úgy ittunk, mint sivatagi homok a vizet -, akár vissza is mentünk volna a templomba.
Restaurált orgona avatása Göncön
Az első darab, amit több hangszer kísér. Soha nem próbáltunk még ilyet. Nagyon nehéz. Sokat dolgozunk vele. Először nem is nagyon tetszik. Aztán, ahogy egyre jobban megy, megszeretjük. Eljön a nagy nap. A televíziósok, úgy tűnik százan is vannak. Mindent előre tudni akarnak, percre pontosan. Utasítanak, aztán ők nem tartják be, amit kijelentettek. Óriási izgalom! Közvetítés indul. Igazán szép és felemelő ünnepség volt. Az éneklés is jól sikerült. Sajnos a hangszeres darab végét lekeverték, már nem ment adásba, de így is hallhatta ország-világ, hogy el tudtuk énekelni.
Hosszú szervezés, egyeztetés előzi meg. Terem, technika, hangmérnök, kórus, kisegítő, illetve besegítő énekesek a négyszólamú darabokhoz, kell hegedűs és orgonista, szponzorok, autóbusz és felénekelhető műsor. Egész nyáron próbálunk, megszakítás nélkül. Végre összeáll a műsor. Minden megvan, irány Miskolc. Kilencre beérünk. Hosszú beéneklés, mikrofonok beállítása, elhelyezkedés. És elkezdjük. Először könnyedén megy. A sok ismétlés után elgondolkozunk. Ki mondja azt, hogy könnyű dolog énekelni? Délben szünet. Ebéd, lötyögés, mert a technikusunknak dolga van. Aztán újra nekifogunk. 3 óra. Nem tud adni valaki egy új lábat? - mert már alig bírunk állni a sajátunkon. Fél négy. Esetleg kaphatnánk új hangszálakat? Fél ötre felénekeltünk az utolsó darabot is. Csak támolygunk. Egy őszinte férfi véleménye: „Inkább egész nap krumplit ástam volna otthon egyedül, az is könnyebb lett volna!"
Református énekkar a nevünk, de vannak közöttünk katolikusok is, akiket szeretettel fogadunk és keresztyén indíttatásból, felekezeti elfogultság nélkül tudjuk velük együtt magasztalni Istent. Az Ő dicsőségére és a saját örömünkre énekelünk, mert szeretünk együtt lenni, és szeretjük a közös szolgálatokat. Szolgálat ez, mert sok munkát, időt és lemondást kíván. De örömforrás is, mert boldogság, amikor valamit megtanulunk, és az eléneklésével másoknak is örömet szerzünk. Amatőr kórus vagyunk, meg sem közelítjük a profik teljesítményét. De szívből, belső indíttatásból énekelünk. Szeretnénk, ha énekünk közelebb vinné a hallgatókat Istenhez.
Csomós Józsefné
lelkipásztor, Gönc
Lemezfelvétel
Méra
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a
Jób 4
Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?
(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)
– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).
EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!
Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő.
Dicsérje Őt a köd is!
Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!