ÜLÉSEZETT A DOKTOROK KOLLÉGIUMA ELNÖKSÉGE

LVI. évfolyam 2. szám / Egervölgyi Egyházmegye


A Magyarországi Református Egyház tudományos testülete, a Doktorok Kollégiuma ezévi Budapesten megtartott közgyűlésén került sor az új elnökség megválasztására.


A 16 szekciót képviselő szekcióelnökök tavaszi ülésén a titkos szavazással történő jelölést követően ugyancsak titkos szavazással választotta meg a közgyűlés augusztusban a Doktorok Kollégiuma elnökének dr. Szűcs Ferenc professzort, alelnöknek dr. Fekete Károly rektort, főtitkárnak dr. Kádár Zsolt esperest.

Több évvel ezelőtt a Zsinat határozata a megszüntetett zsinati Tanulmányi Osztály feladatát a Doktorok Kollégiuma Főtitkári Hivatalára bízta, mely dr. Szathmáry Sándor professzor vezetésével a miskolci Egyházkerületi Székházban működött. A mostani választás nyomán a Főtitkári Hivatal a továbbiakban az egri egyházmegyei központban, a Kálvin Házban kapott helyet.


Itt gyűltek össze október elején kétnapos tanácskozásra a leköszönő főtitkár és munkatársa, valamint az új elnökség, hogy áttekintsék a Doktorok Kollégiuma további működésével, átszervezésével kapcsolatos tennivalókat.


A tanácskozás résztvevői egyetértettek abban, hogy egyházunk tudományos testülete a Zsinat munkájának olyan háttérintézményeként kíván működni, mely az egész egyház szempontjából meghatározó teológiai munkát koordinálja, az aktuális társadalmi, etikai kérdésekben való megnyilatkozásokat, állásfoglalásokat előkészíti. A Doktorok Kollégiuma a tervek szerint az elkövetkező időkben a doktorok konferenciáinak, tudományos tanácskozásainak szervezése mellett a lelkipásztorok továbbképzését célzó országos szintű szaktanfolyamok megrendezésében kaphat feladatot. A Doktorok Kollégiuma együttműködésre törekszik a hazai teológiai doktori iskolákkal, és a határon túli protestáns teológiai-tudományos intézetekkel. Ígéretesnek tűnik a Magyar Tudományos Akadémia és a református Doktorok Kollégiuma hivatalos kapcsolatfelvételének lehetősége.


Az elnökség tagjai elhatározták, hogy olyan tudományos periodikát jelentetnek meg, mely a Doktorok Kollégiuma ülésein elhangzott legjobb előadásokat adja majd közre. A Miskolcon továbbiakban is működő irodában történik majd ennek szerkesztése.


A Doktorok Kollégiuma elnöksége a Zsinati Tanulmányi Bizottság tagjaiként a zsinat november végén megtartandó ülésén tesznek javaslatot több témáról. Többek között egyházunk teológiai tudományos tevékenységének, a lelkésztovábbképzésnek új rendjéről. A Doktorok Kollégiuma elnökségének javaslata alapján a közeljövőben sor kerül több olyan országos konferenciára, melyen a széleskörű egyházi párbeszéd folyamatát megnyitva a meghívott résztvevők egyebek mellett megvitatják „Az istentisztelet mint teológiai probléma ma”, „Az egyház a pluralista társadalomban”, „Aktuális etikai állásfoglalások” témákat.


kzs

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább