Jézus mondja: „Aki szomjazik, jöjjön énhozzám és igyék!”
LIX. évfolyam 4. szám / Borsod-Gömöri EgyházmegyeEz volt a vezérigéje az október 13-14-én megrendezett Sófár országos református dicsőítő konferenciának. Mottója az Isten előtt eltöltött együttlétnek, a közös épülésnek a hitben.
Többen kérdezték már tőlem, mi is ez a Sófár konferencia: talán az ószövetségi hangszereket igyekszünk népszerűsíteni, vagy egy újabb irányzat alakul református egyházunkon belül? Természetesen egyikről sincs szó. A 2005-ös országos Csillagpont találkozó óta azzal a szervezőcsapattal (református lelkészek, teológusok, gyülekezeti tagok), akikkel ott szolgáltunk együtt egy délutáni dicsőítő koncerten, felmerült az igény, hogy rendszeresen találkozzunk, szervezzünk találkozási lehetőséget mindazoknak, akiket érdekel a dicsőítés. Azonnal felmerül a következő kérdés: mi is az a dicsőítés? Erről nagyon sokat lehetne vitatkozni, ezért a lehető legegyszerűbb módon szeretném leszűkíteni az értelmezést: a dicsőítés Isten magasztalása, hódolat az ÚR előtt, imádat, magasztalás. Formájára nézve történhet a legkülönbözőbb módon is - legtöbben gyakoroljuk ezt az istentiszteleten, mikor dicsérjük énekszóval a mi Urunkat. A hétköznapjainkban is ott van, a munkánkkal, minden forgolódásunkkal dicsőíthetjük Istent.
A Sófár konferencián a dicsőítés tág körében leginkább a gyülekezeti éneklés, a keresztyén könnyűzene, református énekkincsünk gondozása, feldolgozási lehetőségei kerültek előtérbe. A jó minőségű könnyűzene alkalmazása szolgálatunkban egyre több teret nyerhet ott, ahol szükséges! Generációk nőnek fel, akiknek más a zenei anyanyelvük, mint a korábbiaknak. Számukra is megérthető, befogadható formában kell bizonyságot tenni akár a zene nyelvén is az evangéliumról, Isten jelenlétének csodájáról.
A Sófár konferencia útkeresés. Igyekszünk ötleteket meríteni egymás szolgálatából: olyan példákból, ahol sikerült megvalósítani tartalom és forma nemes egységét.
A konferencia második alkalmát tartottuk most Miskolcon, tavasszal a Budapest Gazdagréti Református Egyházközség adott otthont az alkalomnak. Most a Miskolc Avas-Dél Lakótelepi Egyházközség várta a résztvevőket. A Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium ebédlőjében tartottuk fő alkalmainkat. 13-án, pénteken este három református gyülekezeti dicsőítő csoport szolgált. Szombaton Magyarné Balogh Erzsébet nagytiszteletű asszonynak, az Országos Református Missziói Központ igazgatójának előadását hallgathattuk az öröm szerepéről a keresztyén ember életében. Emellett szemináriumokon vehettünk rész több témában, kiscsoportos beszélgetéseket folytathattunk. Az alkalmat a Lévay József Református Gimnázium Lámpás csoportjának szolgálata zárta.
Távlati tervünk, hogy a Sófár találkozási pont lehessen, az együtt gondolkodásé dicsőítésről, egyházi énekről-zenéről, misszióról. Ahelyett, hogy sokszor kellő információk hiányában negligáljuk a másik munkáját, módszereit, ismerjük meg inkább egymás ötleteit, keressünk az Ige alapján új utakat, lehetőségeket a szolgálatban!
Thoma László
lelkipásztor, vallástanár
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a
Jób 4
Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?
(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)
– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).
EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!
Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő.
Dicsérje Őt a köd is!
Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!